• $31,3879
  • €34,0706
  • 2100.98
  • 9097.15
7 Şubat 2024 Çarşamba

Fırıldak bayramda satılır

Tarih 4 Eylül 2019

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Tunç Soyer FOX TV'de canlı yayına katılıyor ve açıklıyor: 'Orman yangınında içimiz parçalandı. Ciğerlerimiz yandı. Çaresizlik yaşıyorsunuz. Neler yapabiliriz de yangınları kader olmaktan çıkartabiliriz buna kafa yormaya başladık. 9 Eylül'de düzenlenecek konserlerden elde edilecek gelirle yangınlarda kullanılmak üzere uçak ve helikopter alarak bu helikopteri ve uçağı İzmirlilere getireceğiz.'

Sonra ne oldu?

Aradan beş yıla yakın bir zaman geçti ortada ne helikopter var ne uçak ne de Tunç Soyer.

Tarih 24 Ocak 2020

Merkez üssü Sivrice-Elâzığ olan 6,8 büyüklüğündeki depremde 41 vatandaşımız hayatını kaybetti. Kemal Kılıçdaroğlu 31 Ocak 2020'de deprem bölgesine gitti ve çeşitli incelemelerde bulundu. Bu incelemeler esnasında Kızılay tarafından kurulan bir çadırda toplantı yapmasına rağmen, sonrasında yaptığı açıklamalarda etrafta bir tane dahi Kızılay çadırı görmediğini iddia etti. Ayrıca havalimanında yaptığı açıklamada "İstanbul Belediye Başkanımız, gönderdiği yardımların halka ulaşıp ulaşmadığını gözlemlemek üzere deprem bölgesine gitti" dedi.

Doğru, İmamoğlu Elazığ'da deprem bölgesine bir çay içimi denilebilecek bir süre kadar uğrayarak ailece Erzurum kayak tesislerine geçti. İmamoğlu, kendisine yönelik yapılan eleştirilere ise "Benim çocuklarıma vakit ayırmam lazım. Hayat gelip geçiyor. Sekiz yaşındaki kızımın çocukluğunu ıskalayamam. Ergenlik çağını yaşayan oğlumun bu çağlarını ıskalayamam" diyerek cevap verdi.

Sonra ne oldu?

Hükümet TOKİ eliyle yaklaşık 19 bin binayı ağır hasarlı olarak tespit edip yıkımını gerçekleştirdi ve 2024 itibarıyla riskli yapı stokunu ortadan kaldırdı. Buna karşılık da 24 bin 600 vatandaşımıza kentsel dönüşüm ve rezerv alanlarda konutlarını yapıp teslim etti.

Tarih 4 Ağustos 2021

Türkiye'de orman yangınları tüm sahil şeridini sarmış durumda.

THK'ya ait yangın söndürme uçakları ise gayri faal. Yıllarca Orman Genel Müdürlüğü'nden ihaleler almalarına rağmen uçakların bakımı THK'nın yönetimleri tarafından yapılmamış.

Uçakların ayağa kaldırılması için 4 milyon dolar gibi bir meblağ lazım.

THK ise bir devlet kurumu değil, bir vakıf.

Kemal Kılıçdaroğlu THK Türkkuşu yerleşkesini bazı CHP'li belediye başkanları ile birlikte ziyaret eder, durumu değerlendirir ve şu açıklamayı yapar: "Biz Türk Hava Kurumu'nun yeniden ayağa kalkması için elimizden gelen bütün çabayı göstereceğiz. Her türlü fedakarlığı yapmaya hazırız. Belediye başkanlarımıza engel olmazlarsa biz yardım kampanyasını açarız, değil 4 milyon 14 milyon dolar da toplarız. Yeter ki toplanan para yerinde zamanında kullanılsın, israf edilmesin."

Bunun üzerine THK yönetimi, THK'nın vakıf statüsünde bir şirket olduğunu, yardım kabul edildiğini, toplanan paraların resmi internet sitesinde duyurulan banka hesaplarına yapılabileceğini açıkladı ama bırakın 14 milyon doları 1 milyon dolar dahi bu hesaplara yatırılmadı.

Sonra ne oldu?

Cumhurbaşkanı Erdoğan vakıf statüsünde olmasına rağmen talimat verdi, TUSAŞ milyonlarca dolar harcayarak dört uçağı onararak hizmete aldı ve 2023 yılındaki orman yangınlarında kullanıldı.

Tarih 11 Ağustos 2021

Kastamonu'nun Bozkurt ilçesini sel vurdu. 65 vatandaşımız hayatını kaybetti, 7 vatandaşımız hâlâ kayıp.

Yüzlerce ev, işyeri ve dükkân zarar gördü.

Sabık CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nu da yanına alarak Bozkurt'a gitti. Gitmeden önce sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "Maalesef göz göre göre geldi bu felaketler. Dünyadaki pek çok bilim insanı Türkiye'yi iklim değişikliği konusunda hep uyardı, hükümet ise hiçbir önlem almadı. İktidarda değiliz ama uzun zamandır iktidarın yapması gerekenleri belediyelerimiz vasıtasıyla bizler yapıyoruz. Çok daha fazlasını yapmaya da muktediriz, yeter ki önümüze engeller konulmasın" dedi.

Bir daha Kılıçdaroğlu'nu bölgede gören dahi olmadı.

Sonra ne oldu?

Sel felaketi sonrası Bozkurt adeta yenilendi.

TOKİ, Bozkurt ilçesindeki yapı stokunun neredeyse yarısını yeniledi ve sel riski olmayan alana taşıdı. Bu kapsamda 649 konut hak sahiplerine dağıtıldı, köprüler ve alt yapı yenilendi.

Liste daha uzar gider...

Birileri fırıldak bayramda satılır misali geldi, fırıldağını sattı gitti.

Sonra ne oldu?

<p> </p>

İstanbul'un ulaşım çilesi ne olacak?

Sağlık çalışanları Filistin için ''sessiz yürüyüş'' yaptı

Hak mahrumiyeti cezası bulunan başkan kiraladığı yük asansöründe takımının maçını izledi

Park halindeki araçta ceset bulundu! İstanbul Bahçelievler'de dehşet