• $28,9919
  • €31,2252
  • 1866.62
  • 7913.76
11 Ekim 2023 Çarşamba

Eşik bekçileri

Dünya adeta kaynayan bir kazan.

Mevcut düzen ile bu şartlarda daha ne kadar yol alınır bilmiyoruz fakat asıl sorun bu da değil.

Asıl sorun 'nasıl ve kimlerin dizayn edeceği bir düzene tebdil olacağız?' sorunudur.

'Adil bir dünya düzeni' demek son derece hakkaniyetli bir çağrı olsa da bu çağrının bir dünya düzenine dönüşmesi mevcut şartlarda son derece iddialı.

Kabil'in Habil'in kanını dökmesinden bu yana her şeyi ve her yönü ile dört başı mamur, adil ve hakkaniyetli bir dünya hiç olmadı.

Bu çarpık dünya ve eğri ile doğru arasındaki sayılı nefeslerimiz de bizim imtihanımız.

Dünya düzeninin çatırdadığı bu zaman diliminde Hamas, İsrail'e çok kapsamlı bir saldırı başlattı. Arkasından herkese malum olan İsrail'in Gazze'ye yönelik insanlık dışı saldırıları gecikmedi.

Bu yazıda saldırının nedenleri ve İsrail'in bu kadar kapsamlı bir saldırıyı istihbar edinip edinemediği üzerinde çok fazla durmayacağım zira dört günden bu yana herkes meşrebine göre bu konularda bol bol konuşuyor. Gerek HAMAS'ın saldırılarını gerekse de İsrail'in karşı saldırılarını HAMAS'ın saldırdığı an üzerinden değerlendirip 'sen İsrail'e saldırırsan sonucu da bu olur' deme kolaycılığı, İsrail zulmünü aklamaktan başka bir şeye yaramaz.

Sadece kronolojik bir sıra içerisinde İsrail'in katliamlarını yazsam bırakın bu köşeyi gazetenin tüm sayfaları dolar.

TOPLAMA KAMPINA KAPATILMIŞ BİR HALK: FİLİSTİNLİLER

İsrail, Batı Şeria'da hayatı Filistinlilere zindan edecek bir tarzda her gün işgal ederken, Gazze gibi daracık bir alana iki milyon Filistinliyi adeta bir toplama kampına sıkıştırır gibi sıkıştırdı.

İki milyon Gazzeli daracık bir alanda her türden tecride maruz bırakılırken sesi çıkmayanlar, Karabağ'da olmayan tecrit üzerine ağıtlar yakmaktaydı.

Karabağ'da olmayan sözde tecridin aşılması için Berlin'e yapıldığı gibi Azerbaycan şehri Hankendi'ne hava indirme harekâtı yapısın diyen güruh Gazze'ye dönüp bakmadı bile.

Elifi görse mertek sanacak cahiller ile 'deprem bölgesinde baraj patladı' yalancıları 'bu sorunun kaynağı topraklarını İsraillilere satan Filistinlilerdir' tadında cehalet dolu klişeleri paylaşmaktan imtina etmedi.

Ya 'Osmanlı Devleti'nin dağılış sürecinde Arapların arkamızdan vurduğunu buna karşın Yunanların, Bulgar ve Sırpların ise mertçe mücadele ettiğini' söyleyecek kadar zıvanadan çıkan müptezelin bir devlet üniversitesinde hocalık yapmasına ne diyeceğiz?

Muarızlarını 'Ben terörizm konusunda kitaplar yazdım, makaleler yayınladım' şeklindeki söylemleri ile susturmanın derdine düşmüş başka bir zavallı da tam yukarıda değindiğimiz noktadan hareketle olanı biteni HAMAS saldırıları üzerinden okuma derdinde.

Sıkışınca da lütfedip 'İsrail'in de devlet terörü ürettiğini' yazmak zorunda kalması ise sanırım sıvacılık dedikleri sanatın zirvesi.

Ortam bu kadar eşik bekçisi ile doluyken o susar mı?

Çarşamba semtinde şalvarlı peşine düşerek 28 Şubat sürecinde İsrail'in kendisine alan açan hamlelerinde bayrak taşıyıcılığı yapan ağzı bozuk da 'Hamas'ın barbarlığı' üzerinden devreye girmekle yetinmedi, İsrail'e destek vermek için Akdeniz sularına girdiği söylenen ABD donanmasını 'Selçuk Bayraktar'ın konuk olduğu uçak gemisi' diye tarif etti.

BU YARANMACILIĞIN SEBEBİ NE?

Çok açık söyleyeyim çünkü her daim onlar kazanıyor.

En canlı örnek bu müptezelin kendi gazete köşesinde bir zamanlar yazdığı yerden gelsin.

Türkiye'de yerli ve milli savunma sanayiine yönelik akla ziyan yorumlar getiren, hatta en son KAAN muharip uçağının tekerleklerine uçağı harekete geçirecek bir motor takılarak taksi pozisyonunda şov maksatlı yürütüldüğünü iddia eden bu zat, en son Altay tankını da eleştirince bakın kendisine ne cevap verilmiş:

'Altay tankı ile ilgili gerek siyasi gerekse medyada çok şeyler söyleniyor. Hiçbirine kulak vermiyoruz ama siz söyleyince bir yanıt vermek, kendimizi biraz anlatmak gereğini hissettik'

Pardon, bu ağzı bozuğun değeri nereden geliyor acaba?

Nasıl?

Kazanan ve değerlerimize küfrettikçe daha değerli hale gelen sürekli onlarken, eşik bekçiliğine soyunan isimlerin artmasına neden şaşırıyoruz ki?

<p>Yaşlılar Merkezi'nde gerçekleşen etkinlikte, TürkMedya ekibi, büyüklerimizle samimi röportajlar g

TürkMedya Ailesi Tuzla Belediyesi'ne Misafir Oldu

BİM 12 Aralık 2023 aktüel ürünler kataloğu

Gazze güneş batmadan karanlığa gömülüyor... İşgalci İsrail'in durmayan vahşeti

İşgalci İsrail'den Gazze'ye yeni saldırı