• $28,9947
  • €31,1478
  • 1865.29
  • 7913.76
14 Ekim 2023 Cumartesi

Direniş ve benlik

Dünya değil ama mevcut düzen İsrail'in zulmüne kör ve sağır.

Tamam bunu binlerce kez konuştuk ama sanki daha farklı yerlere projektörü tutmak lazım gelir diye düşünüyorum.

ABD'li milyarder ve serbest yatırım fonlarının üst düzey yöneticisi Bill Ackman ve diğer birçok küresel şirket yöneticisi 'Filistin'de yaşanan şiddetten İsrail'in sorumludur' diye bir bildiri yayınlayan Harvard Üniversitesi öğrencilerinin isim listesini okul yönetiminden talep etti.

Taltif etmek için değil, ömür boyu o öğrencilere şirketlerinde iş vermemek için.

Konu medyanın gündemine düşünce zerre sıkılmadan konuyu bir adım daha öteye taşımaktan imtina etmediler.

Pershing Square isimli sermaye yönetim şirketinin tepe yöneticisi, kendi yönettiği şirketin ve diğer aynı düşünen şirket yöneticilerinin bir daha şirketlerinde bu öğrencilerin işe alınmaması için mezkûr listenin önemli olduğunu gururla savundu.

ABD'de ayrımcılık ile alakalı yasaların yaptırım gücünün ne denli ağır olduğu, ABD'yi bilenler için sürpriz değildir fakat şimdi bir kez daha anlıyoruz ki konu Siyonizm olduğunda akan sular duruyor.

Fransa ise Filistin'e destek veren protesto gösterilerini yasaklamakla yetinmedi, ülke içerisinde faaliyet gösteren bir sol partiye 'terörü ve teröristi övmek' suçundan dolayı yasal işlem başlattı.

Fransa İçişleri Bakanı 'Bazı siyasi partilerin intifadayı öven alçak açıklamalarını duyuyoruz' dedi.

Oysa her gün tüm Avrupa başkentlerinde kendilerinin de terör örgütü olarak tanıdığı PKK flamaları ile terör gösterileri tertip ediliyor ve bu faaliyetler Fransa, Almanya ve İsveç gibi ülkelerden alenen koruma görüyorlar.

Bu korumayı ifade hürriyeti diye müdafaa eden içimizdeki Frengi kafa ise şu aralar kafayı kuma gömmeyi tercih ediyor.

Türkiye-Avrupa ilişkilerindeki gerginlikler söz konusu olduğunda 'Avrupa ve ifade hürriyeti' diye hançeresini yırtarak ekranda kendisini efendilerine gösterme yarışına girişenleri şu sıralar neden ekranda ve yazdıkları köşelerde bu sıklıkta göremiyoruz acaba?

ALTI GÜNDE ALTI BİNDEN FAZLA BOMBALAMA

İsrail, Hamas'ın gerçekleştirdiği saldırılar sonrası dünya tarihinde eşi benzeri az görülür bir yoğunlukta Gazze'ye bombardıman başlattı. Sadece son altı gün içerisinde 365 kilometre karelik tecrit altındaki küçücük bir kara parçasına altı binden fazla bombalama yapıldı.

Dilerseniz bu soykırım derecesine ulaşmış zulmü rakamlarla mukayeseli olarak tahlil edelim.

Anti DEAŞ koalisyonuna dahil olan güçler, Suriye ve Irak'ta Gazze'den 125 kat daha büyük yer kaplayan 46.000 kilometrekarelik bir alanı bir ay boyunca bombaladılar. Bu kadar geniş bir alana bir ay boyunca yapılan bombalama sonucunda bölgeye 2500 bombalama yapılmış ve kadim İslam beldeleri yerle yeksan edilmişti.

Bu şehirler hepimizin bu coğrafyadaki ortak aklımızı ve ortak kültürümüzü temsil eden şehirler idi. İçlerinde Musul, Kerkük, Telafer, Felluce, Rakka ve Münbiç gibi şehirlerin bulunduğu coğrafya kadını ve çocuğu ile birlikte toprak altına diri diri gömüldü.

Son altı gün içerisinde sadece Gazze'ye yapılan bombardıman tüm bu mezkûr şehirlere yapılanın yaklaşık üç katı büyüklükte ve İsrail Hava Kuvvetleri bunu resmi hesabından duyurmaktan imtina etmiyor.

İsrail eski başbakanı Naftali Bennett'e hastanelerdeki küvözlerde yaşayan bebeklerin ve yoğun bakımda yaşayan sivillerin durumu sorulduğunda, Filistinlilerin sivil olmadığını ifade eden cümleler ile suale cevap veriyor.

Tıpkı Savunma Bakanı Yoav Gallant'ın Filistinliler için yarı hayvan demesi gibi.

Mevcut İsrail Cumhurbaşkanı Herzog ise, hedef gözetmeksizin sivillerin yaşadığı tüm binaların vurulmasını 'çünkü hepsinin mutfaklarında füze var' diyerek izah ediyor.

Radovan Karaciç ve Slobodan Miloseviç isimli Sırp kasaplarını uluslararası ceza mahkemelerinde yargılayan düzen, konu İsrail olduğunda ne Sabra ve Şatilla katliamlarının mimarı Ariel Şaron'u yargılayabildi ne de bugün Gazze'de savaş suçu işleyenleri yargılayabilir.

Dönelim kendimize...

Bu topraklarda Yakup Kadri'nin Sodom ve Gomore romanındaki Major Will isimli İngiliz işgal komutanının gece hayatını organize eden Orhanlara değil, Orhan Gazi'nin adaletini ve kudretini temsil eden Orhanlara ihtiyacımız var.

Bu coğrafyada adalete ve güce ihtiyacımız var.

Bu coğrafyada tüm baskı ve ölüm tehditlerine rağmen mücadelesine devam eden Hasan Basri Çantaylara, Gördesli Makbulelere ve Demirci Kaymakamı İbrahim Ethemlere ihtiyacımız var.

<p>Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bilimleri Öğretim Öğretim Görevlisi Rü

Heykel sanatçısı katı endüstriyel malzemelerden dev ejderha heykeli yaptı

Taraftar bu transfere çok şaşıracak! İşte Fenerbahçe'nin stoper listesi...

Yargı'nın Ceylin'i Pınar Deniz'in eski hali görenleri şaşırttı! Estetiğim yok diyordu ama...

Davinson Sanchez'den Falcao itirafı! ''Her şey söylediği gibi oldu''