• $31,0708
  • €33,679
  • 2032.57
  • 9374.2
29 Kasım 2023 Çarşamba

Bu kadar dayanabildi

Elon Musk sanırım daha fazla dayanamazdı.

Öyle de oldu ve apar topar İsrail'e giderek Netanyahu'dan masallar dinledi.

Musk buna mecbur bırakıldı zira başına gelmeyen kalmadı. Bundan sonra X platformumun yayın siyasetinde ne kadar değişme olacak hep birlikte göreceğiz. Şahsi öngörüm X platformu, diğer sosyal medya kanallarında olduğu gibi vahşi bir İsrail yanlısı sansür yine de uygulamayacak.

Bugüne kadar olan biten her ne varsa mezkûr platform üzerinden öğrenmiş olduk.

Gazze'ye internet sağlayan Musk'a ait alçak irtifa uydularının rolünü de unutmayalım.

Hamas işgal ordusuna nasıl büyük kayıplar verdirdiğinin görüntüleri bu uydular üzerinden dünyaya servis edildi. Bu yüzden kontrol altındaki dünya medyasına ne diyorlar diye dönüp bakan dahi olmadı.

TÜRKİYE'NİN İŞGAL BOYUNCA ORTAYA KOYDUĞU MEDYA ETKİNLİĞİ

Gazze'deki soykırım başladığı günden bu yana bölgede varlık gösteren Türk medya kanalları ve El Cezire gibi küresel kanallar, hakikatin duyurulmasında son derece kritik vazifeler üstlendiler, üstlenmeye de devam ediyorlar.

GAYRETİN BÜYÜĞÜ ELON MUSK'TAN BAŞLAMAZ

İşte tam bu noktada ortaya koymak lazım gelir ki gayretin büyüğü kendimizden başlar. Daha üzerimize düşen en basit boykotu tam tekmil yerine getiremezken, Elon Musk'ın her türden yaptırımlarla baş başa kalmasına rağmen bildiği yoldan şaşmamasını beklemek ne kadar hakkaniyetli?

En nihayetinde ticari bir şirketin sahibi Musk, çıkarları var ve bugüne kadar yapabileceğini fazlasıyla yaptı.

Hep birlikte görmedik mi Harvard Üniversitesi'nde protesto eylemlerine katılan öğrencilerin kimlik bilgileri toplanıp ABD'deki ve dünyadaki en büyük küresel ölçekteki firmalar ile paylaşılıyor.

Neden mi?

O öğrencilere ömürleri boyunca yağmurlu havada bir damla dahi su verilmesin diye.

New York'un sokağında alın teri ile çalışan bir Müslüman'a, Obama döneminin danışmanlığını yapan şahıs tarafından yapılan tehditleri hep birlikte izlemedik mi?

Yani, konu İsrail olduğunda faşizmin her bir yeri kapladığı bir ülkeden bahsediyoruz, Musk ne yapsın?

GELELİM ATEŞKES KONUSUNA

Ateşkes konusu en başta öngörüldüğü üzere uzatılabilme opsiyonlu yürürlüğe girmişti ve öyle de devam ediyor zira İsrail ordusunda kazan fokur fokur kaynamaya devam ediyor.

Hamas'ın ortaya koyduğu direnç İsrail askerilerinin savaşma azmini iflah olmaz ölçüde kırmış. Medyaya düşen haberlerden işgal askerlerinin kendilerine yeterli hava desteği sunulmadığı gerekçesi ile cephe hattını terk ettiğini öğreniyoruz. Buradan hareketle Netanyahu, kuyruk dik tutma çabası içinde üst perdeden mesajlar verse de durumun Netenyahu için hiç de iç açıcı olmadığını görebiliyoruz.

İsrail ordusunun Kuzey Gazze'yi kontrol altına aldığı ve şehir merkezinde kontrolün sağlandığı yalanları paylaşılırken, Hamas'ın elindeki esirlerin bir kısmını Kuzey Gazze'deki Gazze şehir merkezinden getirerek BM temsilcilerine teslim etmesi Netanyahu'yu sanırım çileden çıkarmıştır. Bu tablo göz önüne alındığında, Netanyahu hükümetinin ateşkesi biraz daha uzatabileceğini ve hatta konuyu kalıcı bir ateşkes durumuna çevirmek isteyebileceğini değerlendiriyorum.

Bu esnada pazarlık payını yükseltmek maksadıyla bazı şiddet görüntülerini yine devreye almak istese de bu haliyle İsrail ordusunun daha fazla kayıplar vermeyi göze alabileceğini sanmıyorum.

Elbette İsrail söz konusu olduğunda iki boyutta düşünmenin elzem olduğunu da hatırlatmak isterim. Birincisi bugün yaşananlar ve bu çerçevede yürütülen işler.

Yukarıda yazdıklarımızın tamamı bu kategorideki hususlara dairdir.

İkincisi ise binlerce yıldır içlerinde diri tuttukları kinleri ve üstün ırk safsatası ile dünyaya hâkim olma istekleri ve arz-ı mev'ud kavramıdır.

İkinci boyut her daim devam edecektir ve bu konu İsrail için nisyan ile malul değildir.

<p>Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud'un Türkiye ile ülkesi arasındaki Savunma ve Ekonomik İşbir

İmzalar atıldı! Somali'de anlaşma sonrası kutlama töreni

70.000 TL'den başlıyor: Kapış kapış gidiyor! İkinci el otomobil alacaklar dikkat…

Yavruları için ölümü göze aldı! Piton yılanı ile komodo ejderi karşı karşıya gelirse

Çöp evde emekli öğretmenin cansız bedeni bulundu! Yaklaşık 10 gündür haber alınamıyordu