• $31,0708
  • €33,679
  • 2032.57
  • 9374.2
16 Aralık 2023 Cumartesi

Başıboş köpek terörü

Uzunca bir süre bu konuya temas etmediğim için aslında kendimi vicdanen sorumlu hissediyorum.

Hangi konu mu?

Sokakları köpeklere teslim edilmiş Türkiye konusu...

Gün geçmiyor ki başıboş haldeki köpekler evimizin bir ferdine saldırmasın.

En son Ankara'da bir evladımızı tanınmayacak hale getirdiler.

Eldeki kayıtlı verilere göre sadece 2022 yılında 48 vatandaşımız köpek saldırıları sonucunda hayatlarını kaybetti. Isırılarak yaralanan ya da kuduz aşısı olmak zorunda kalan vatandaşlarımızın 200 binin üzerinde olduğu yazılıp çiziliyor.

Kuduz aşısı ve tedavi maliyetlerinin hesabını Sağlık Bakanlığı da bir gün açıklarsa toplum olarak öğrenmiş oluruz.

Otobüs durağından evine kadar olan kısa bir mesafeyi ebeveynleri ile almak zorunda kalan aileler tanıyorum. Okuldan evine gitmek isteyen her bir öğrenci bu büyük tehdit ile karşı karşıya.

Büyükşehirlerdeki birçok alışveriş merkezi ve restoranların önü beslenmekten semirmiş başıboş köpeklerden geçilmiyor. Bu durumu abarttığımı düşünen çok değer verdiğim bir arkadaşım bizzat kendisi kurban olup kuduz aşısı olmak zorunda kalınca fikri tamamen değişti.

İşte bu şartlar altında nasıl bir tepki verilmesini beklersiniz?

Ey yetkililer; bu sorunu ivedilikle çözün dersiniz, değil mi?

El hak, bunu ısrarla gündeme getirenler hep oldu lakin cüretkâr bazı tipler sokak köpeklerine karşı tedbir alınmasına karşı öyle argümanlar ortaya koyuyorlar ki sadece devlet değil millet de tehdit ediliyor. Daha dün bunlardan bir tanesi barınaklardaki köpeklerin şehir içine bırakılması ile yetkilileri ve halkı tehdit ediyordu.

Bu kabul edilmesi mümkün olmayan açıklamalara devlet dediğimiz mekanizma mutlaka gereğini yapmalıdır.

Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) yayınladığı haritaya göre Türkiye kuduz vakalarında kırmızı alarm veren ülkeler arasında yer aldı. Yakında Türkiye'ye seyahat edeceklere kuduz ve başıboş köpek uyarısı yapılmaya başlanırsa sürpriz olmaz.

Ne yapılmalı?

Hiçbir canlıya işkence edilmesine gönlümüz rıza göstermez.

Bizzat kendim sahiplenme yoluyla bir köpeğe bahçemin bir köşesinde yıllardır itina ile bakıyorum lakin ortadaki tablo başıboş köpeklere dair büyük bir alarm durumunun ortada olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Bu şartlar altında başıboş köpeklerin hayvansever dostlar tarafından sahiplenilmesine dair kapsamlı bir çalışma yapılabilir fakat durumun bu şekilde de çözülme şansı yok zira 3 milyona yakın bir başıboş köpeğin sokaklarda olduğu tahmin ediliyor.

Sahipsiz köpeklerin barınaklara alınması çözüm mü?

Batı ülkelerinde bu sorunun çözümünü inceleyen uzmanlar, barınaklar vasıtası ile bu sorunun çözümünün tam anlamıyla mümkün olmadığını iletiyorlar. Barınaklar sahiplendirme maksatlı önemli bir istasyon görevi görseler de milyonlarca köpeğin barınaklarda barındırılmasının imkansızlığı dile getiriliyor.

Ayrıca hepimizin bildiği 5199 sayılı 'Hayvanları koruma kanunu' yerel yönetimlere barınak açarak tüm başıboş köpekleri burada bulundurma görevi vermiyor. Özellikle büyükşehirlerde hayvanseverlerce özel mamalar ile beslenen bu hayvanların tamamı kısırlaştırılamadığı için sayısı hiç azalmıyor, tam tersine her geçen gün artıyor.

Yeni düzenleme geliyor

Yerel seçimlerden hemen önce bu konunun çözüme kavuşturulması maksadıyla kapsamlı bir çalışmanın yolda olduğunu görüyoruz.

Doğal olarak bu konu yine mahalli idareler üzerinden çözülecek lakin büyükşehirlerdeki mahalli idareler bu konuda alınacak tedbirlere ya da çıkarılacak yasalara ne kadar uyacak sorusunun cevabı henüz belli değil.

Belli olan yegâne husus, başıboş köpek sorununu çözme noktasında her kim adım atar ve bu durumu zorlayıcı bir yasayla tahkim eder ve yol alırsa vatandaşların desteğine mazhar olacaktır.

Bu devlet ki elinde silahı ile dağlarda eşkıyalık yapan baldırı çıplaklara meydanı bırakmadı, kuru gürültü yaparak tehditler savuranlara meydanı hiç bırakmayacaktır.

Emin olunuz.

<p>İsrail aylardır Mescid-i Aksa'ya girmek isteyen Filistinlilere kısıtlamalar uyguluyor. Filistinli

Mescid-i Aksa'ya Filistinliler akın etti

70.000 TL'den başlıyor: Kapış kapış gidiyor! İkinci el otomobil alacaklar dikkat…

Yavruları için ölümü göze aldı! Piton yılanı ile komodo ejderi karşı karşıya gelirse

Çöp evde emekli öğretmenin cansız bedeni bulundu! Yaklaşık 10 gündür haber alınamıyordu