• $16,7158
  • €17,4854
  • 976.278
  • 2401.96
4 Temmuz 2012 Çarşamba

Yazılım devri bitti cihaz devri başladı

Geçen hafta katıldığım Google'ın San Fransisko'da gerçekleşen geliştiriciler konferansı, bilişim endüstrisinde yaşanmaya başlayan büyük dönüşümün tarihi kavşağı olduğunun göstergesi sayısız duyuru ve ipuçlarıyla bezeliydi.
Bilişim sektöründe çok büyük bir dönüşümün eşiğinde olduğumuzun ilk belirtisine birkaç hafta önce 'Microsoft öldü yeni bir Microsoft doğuyor', başlıklı yazımda değinmiştim.
Sadece yazılım üreterek sektörün devi olan Microsoft'un önümüzdeki sonbaharda yapacağı bir atakla alıştığımız bu kimliğinden sıyrılarak donanımda da iddialı olmaya çalışacağını iddia etmiştim.
Microsoft'un sonbaharda piyasaya sunmaya hazırlandığı Windows 8, şirketin asıl atılımının sadece bir aktörü olacak. Microsoft bu kimlik değişiminin ilk adımlarını XBox ve Surface ile zaten atmıştı. Yazılım devinin Nokia veya Blackberry (RIM) gibi donanım devlerinden birini de satın alacağı bekleniyor. En kötü olasılıkla cep telefonu devlerinden birini, Microsoft markalı cihazlarının fason üreticisi yapacağı kesin. Microsoft bir yandan da Azure ve Bing gibi platformlarla servis ve içerik sağlayıcılığına da soyunuyor. Kısacası Microsoft'u dönüşümünü tamamlayıp, hazır olduğunda; yani muhtemelen bu sonbaharda yazılım, donanım, servis ve içerikten oluşan komple bir ürün portföyüyle göreceğiz.
Microsoft'ta ipuçlarını gördüğümüz sektörde yaşanacak büyük değişimin en erken sinyallerini aslında Carly Fiorina'nın döneminde HP'de yaşanan değişim sırasında görmüştük. Sektörün dev bir oyuncusu olsa da sonuçta bir yazıcı markası olan HP, Fiorina'nın eşsiz vizyonerliğinde komple bir bilişim devi olmuştu. Şirketin dönüşümü, Fiorina'nın ABD'nin acımasız vizyon öğütücüsü borsa piyasasınca kurban edilmesinden sonra da devam etti. Birkaç hafta önce Las Vegas'ta izlediğim Discover konferansında da tanık olduğum gibi bilişim sektörünün devlerinden biri olmak için sektörün bir ya da birkaç alanında hakim olmanın yetmediğini, her alanda liderliğe oynamanın şart olduğunu gösterdi.
Microsoft gibi yazılım, Google gibi içerik şirketlerinin bu gerçeği görmesinde Apple'ın donanım pazarındaki başarısının da ekstradan yardımı oldu.
Ve büyük değişimin ilk gongu Microsoft'tan beklenirken, Google geçen hafta yaptığı duyurularla gümbür gümbür ortaya çıktı.
Neler yoktu ki topu topu üç güne sığan duyurular arasında. Google'ın 199 dolarlık Nexus 7 tableti bile yeterliydi aslında büyük dönüşümü sergilemek için. Google bu devrimci ürünüyle yetinmedi: Nexus Q isimli müzik topu, HTML5'le güç kazanmış Android'i, Google+'a eklediği Hangout gibi özellikleri ve farklı cihazlarda senkronize kullanılabilen Chrome tarayıcısıyla tam bir gövde gösterisi yaptı ve bilgisayar sektöründe beklenen devrimci dönüşümü başlattığını ilan etti.
Fiorina'yı kurban eden borsa piyasası ortamı da yok üstelik bugün. Bilakis Google'ın yeni cihazlarını Çin'de değil ABD'de üretecek olması gibi büyük bir kozu da var ABD'deki mevcut ekonomik iklime karşı.
'Yazılım devri bitti cihaz devri başladı' başlığını atarken bilinçli bir abartı yaptım, tamam. Ancak yazılımın öneminin azaldığı, yazılım-cihaz-servis-içerik dahil tüm bileşenlerin önem kazandığı bir çağa girdiğimiz kesin.
Bilişim sektöründe devrim başladı. Şahit olacaklarınıza şaşırmayın.

<p class='MsoNormal'>Erkekler uzun parkurda genel klasman birincisi Gökhan  Uzuntaş olurken, kısa pa

Turkcell GranFondo İstanbul Yarışı Beykoz'da gerçekleşti

Marmaris'te ormanı yakan şüphelinin olaydan önceki son görüntüsü

İşte haftanın yalanları! Hepsi tek tek deşifre edildi

Çölün altında Türk mucizesi! Neredeyse Çin Seddi kadar uzun...