• $9,2851
  • €10,7612
  • 526.055
  • 1412.38
7 Mart 2012 Çarşamba

Twitter'da hakareti ciddiye almak

Twitter'dan hakaret serbest mi? Mahkeme şarkıcı Murat Boz'un Twitter'a yazılan mesajla kendisine yapılan hakaretle ilgili suç duyurusu hakkında takipsizlik kararı vermiş. Hürriyet Gazetesi de konuyu hukukçulara sorarak sürmanşetine taşımış.
Twitter'dan hakaret serbest değil tabii ki. Ne Twitter'dan ne başka bir İnternet sitesinden. Haberi hazırlayan Murat Kazancı'ya görüş veren hukukçular da Twitter'dan yapılan hakaretin suç olduğu hakkında birleşmişler. Hukukçulara göre sorun suçu işleyenin tespit edilmesinde.
Örneğin Avukat Cem Murat Sofuoğlu 'Hakaret ettiği iddia edilen kişi bunu reddederse durumun tespit edilmesi gerekir. Tespit edilebilmesi için de ABD ile bir anlaşmanın mutlaka yapılması gerekli' demiş.
Bilişim hukuku konusunda alanının en uzman ismi Avukat Gökhan Ahi de suçu işleyenin tespitindeki zorluklara dikkat çekmiş. 'Twitter, Youtube, Facebook gibi en popüler servisler ABD hukukuna tabi, ABD merkezli şirketler', diyor Ahi, 'ABD ile adli yardım anlaşmamız olsa dahi, sadece yazışmak bile birkaç ayı bulabilir. ABD'nin de taraf olduğu Siber Suçlar Sözleşmesi, Türkiye açısından yürürlüğe girerse, bu tip taleplere cevap verilmesi kolaylaşacaktır'.
Kısacası ortada suç olsa dahi, suçlunun tespitinde zorluklar var. Peki sırf suçlunun tespiti zor diye mahkemenin takipsizlik kararı vermesi mi gerekir? Gerekmez, gerekmemeli.
İnternet dışında işlenen suçlarda savcılık delil bulmak zor olur şimdi, boşverelim demiyorsa Twitter üzerinden hakaret konusunda da suçluyu tespit edebilmek için, Twitter'dan IP adresi isteyip cevabını beklemekle yetinmemeli. Hakaretin edildiği hesap takma isimle yazılmış olsa bile kimliğinin tespit edilebilmesi için kullanılabilecek başka polisiye yöntemler de var.
Hele ki hakaret gerçek bir kimlikle bağlantılı bir imza altında yapılmışsa sorgulama, takip, soruşturma gibi yöntemlerle de kolayca delil toplanabilir.
Hatırlıyorum birkaç ay önce ünlü bir sanatçıya, yine ünlü bir ismin imzasıyla Twitter'da hakaret edilmişti. Zanlı mahkemede o hesap bana ait değil deyip paçayı sıyırmıştı. Oysa sonradan başka vesilelerle aynı Twitter hesabından adı kullanılarak gönderilen başka mesajları sahiplenerek, hesabın kendisine ait olduğunu bir bakıma kabullenmişti.
YouTube'u sansürlediğimiz yılların acı anıların tekrarlanması, kendini bilmez birilerinin hakaretleri için Twiiter ya da başka bir sitenin toptan karartılması çözüm değil elbette. Ancak savcılarımız ve mahkemelerimizin de bu gibi konularda duyarlılığı elden bırakmaması, suçlunun ısrarla peşine düşmesi gerekiyor.
Bir de biz kullanıcıların da çağın değişen koşullarına uyarak düşünce biçimlerimizi biraz değiştirmemiz gerekiyor. Birkaç yüz kişinin takip ettiği bir hesaptan sarf edilen ve muhtemelen o kişinin toplam takipçilerinin yüzde birinin bile okumayacağı, yüz binde birinin bile ciddiye almayacağı sözlerden fazla alınmayalım.
Yeni Sosyal Medya
twitter.com/yurtsan - friendfeed.com/yurtsan - neonebu.com

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Haftanın gündemine oturan en önemli gelişmelerden biri Uzay Yolu

Elon Musk ve Jeff Bezos arasında sular durulmuyor | TeknoZone #5

Bu durumda işsizlik maaşı kesiliyor

Çanakkale Boğazı tek yönlü olarak transit gemi geçişlerine kapatıldı

Dünyanın en değerli 100 markası belli oldu!