• $7,3773
  • €8,9702
  • 442.01
  • 1552.52
11 Mayıs 2011 Çarşamba

Türkçe içerikte devrim: acunn.com

Yurtsan Atakan
Yurtsan Atakan
YAZARIN SAYFASI

Çok uzun yıllardır, hadi adını da koyayım Superonline, e-kolay ve İxir'den bu yana İnternet'te Türkçe içeriğe yapılan doğru düzgün bir yatırıma rastlamıyorduk. Küçük girişimcilerin yaratıcı fikirlerinin eseri başarılı örneklerden bahsetmiyorum. Sermaye gücü gerektiren portalleri kastediyorum. İnternet yayıncılığımıza 10 yıldır hakim olan bu kısırlık nihayet acunn.com ile kırıldı.
Türkçe İnternet yayıncılığı daha henüz emekleme aşamasındayken 1900'lerin sonunda patlayan ve yanlış bir şekilde yeni ekonomi balonu olarak adlandırılan krizin etkisiyle yere kapaklanmıştı. O günden beri de bir türlü ayağa kalkamadı. İnternet içeriğine yapılan yatırıma bir kez güvenini yitiren sermaye, bu alandan 10 yıl boyunca öcü gibi kaçtı.
Oysa 2000'de patlayan yeni ekonomi balonu değildi. Patlayan bilakis tam da eski ekonominin kendisiydi. Yeni ekonomi, hammaddesi enformasyon olan, enformasyonu işleyip, ürün haline getiren şirketlerin baş aktör olduğu ekonomik sistemin adı. Yeni ekonomi balonu dedikleri patlama ise eski ekonominin kalesi borsa sisteminde yaşanan bir çöküştü. Borsa spekülatörleri yeni ekonomi şirketlerinin değerini yıllarca pompalayıp, şişirmişlerdi. 2000'lere girerken patlayan balon işte bu eski ekonominin kendi başına yarattığı balondan başka bir şey değildi. Yeni ekonomi şirketlerinin şişirdiği bir balon değil, eski ekonomi simsarlarının şişirdiği bir balondu.
Neyse olan oldu, eski medyanın bu zırva tanımını takmayan ABD'li ve Batılı girişimciler yeni ekonomiye olan inançlarını kaybetmediler ve onun en güçlü silahı İnternet yayıncılığına yatırım yapmaya devam ettiler. Facebook, Twitter, Youtube, iTunes gibi devler bu bilgelikle doğdular. Amazon, ebay, Google gibi devler bu vizyonları sayesinde pes etmeyip daha da devleştiler. Patlayan balonun eski ekonominin balonu olduğunu kafasını kuma gömerek görmemezlikten gelen eski ekonominin eski medyası ise hala aval aval etrafına bakıp eski ekonominin miadı dolmuş kurallarından medet umuyor: 'Gazetelerin sonu mu geliyor', 'İçerik İnnternet'te de paralı olmalı', 'Tablet bilgisayarlar kurtuluşumuz, kağıda basılı yayınlarımızı aynen tablete taşıyıp parayla satalım'...
ABD'deki eski medya ile aynı vizyonsuzluğu paylaşan Türk medyası biraz daha şanslı. Batı eski medyasının tahtı, medya dışındaki sermayedarların İnternet girişimcilerine yaptığı akıllı yatırımlarla zangır zangır sallanırken; Türk eski medyasının rahatı, yeni medyaya yatırım yapan rakipleri olmadığı için yerinde.
İşte acunn.com bu açıdan çok önemli bir girişim. Zekası ve yaratıcılığından başka bir sermayesi olmayan Acun Ilıcalı, eski medyada bileğinin hakkıyla kazandığı sermayeyi yine zekası ve yaratıcılığıyla destekleyerek yeni medyada kullanıyor.
acunn.com sadece zengin içeriği ve zengin içerik çeşitliliğiyle değil, asıl bu içeriği sunma biçimindeki yaratıcılığı ve yenilikçiliğiyle öne çıkan bir site.
İnternet'in eski medyada olmayan en önemli özelliklerinden biri de etkileşimli bir yayın ortamı olması. Bu etkileşim kullanıcının içerikle olan etkileşimiyle de sınırlı değil. Acun bunun farkında ve yeni medyayı, eski medyanın kalesi televizyon yayıncılığı ile de etkileşimli olarak kullanmanın yenilikçi yollarını bulmanın arayışı içinde.
Bugüne kadar bazı başarılı yollarını buldu bile. acunn.com yayın hayatına atılalı henüz birkaç hafta olmasına rağmen eski medya ile yeni medyayı birbirini destekleyecek şekilde etkileşimli olarak kullanmanın verimli yollarını bulan ilk Türk İnternet girişimi.
Acun şu anda eski medyada altın devrini yaşıyor. Yaptığı her program zirveye oynuyor. Eski bir programının biçimini eleştirdiğim yazılarda bile Acun'un başarılı bir yapımcı olduğunu her seferinde vurgulamıştım. Ancak iddia ediyorum Acun'un en büyük başarısı asıl yeni medya alanında gelecek. Bir iki yıl sonra geriye bakıp tekrar konuşuruz.
Yeni Sosyal Medya
neonevar.naberler.com -
www.twitter.com/yurtsan

<p>Bir önceki PPK toplantısında faizler yüzde 15'ten yüzde 17'ye yükseltilmişti. Ekonomistler, Merke

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Beyaza bürünen Horma Kanyonu muhteşem manzaralar sunuyor

Enerji timlerinin zorlu öesaisi