• $16,6655
  • €17,5929
  • 976.672
  • 2527.88
24 Haziran 2012 Pazar

TL simgesindeki züppelik

Özensiz editörler ve 4-2-4 kahve İngilizcelerini kanıtlamaya çalışan züppe yazarlar aracılığıyla Türkçe'yi yıllardır delik deşik ediyoruz.
Örneğin kesirleri yıllardır çoğu gazete yazarı İngilizce'de olduğu gibi nokta ile ayırmaya başladı. Oysa Türkçe'de kesirler virgülle ayrılır. Nokta işareti çok basamaklı sayılarda kullanılır. Bizim züppe yazarlarımız ise Anglosakson kültürden olduklarını ispatlamak için virgül kullanırlar.
Türkçe'de kelimelerin kısaltmasında nokta işareti kullanılır, tire ile kısaltmak diye bir şey yoktur. Oysa züppe yazarlarımız ve özensiz editörlerimiz İngilizce'ye olan hayranlıklarını elektronik ticaret, elektronik kitap için yapılan kısaltmaları İngilizce 'e-commerce, e-book' örneğindeki gibi 'e-ticaret, e-kitap' olarak yazarak sergilemeyi marifet sanırlar. Oysa bu kısaltmaların Türkçe'deki doğru yazımı 'e.ticaret, e.kitap, e.devlet'şeklinde olmalıdır.
İnternet adreslerinde kullanılan '/' işaretinin Türkçe'deki adı 'taksim' işaretidir. Şimdi televizyonlarda sıkça duymaya başladık. Hatta NTV Radyo'nun reklamında her gün yüzlerce kez bağırıyorlar. falancafilanca nokta kom silaş filancafalanca. Hay dilinizi eşek arısı soksun. Kırk yıllık 'taksim' dururken nereden çıktı bu 'slash'.
Medyanın bu kesintisiz saldırısı yetmezmiş gibi Türkçe'ye şimdi bir de devlet eliyle saldırmaya başladık. 
Merkez Bankamız buyurmuş. TL için seçtikleri simge Anglosakson kültürde olduğu gibi rakamların sonunda değil başında kullanılacakmış. Şimdi gazetelerde ve reklamlarda büyük bir karmaşa. Kimi Türkçe yazım kurallarına uygun olarak TL simgesini rakamlardan sonra kullanırken kimi Merkez Bankası fetvasına uyup rakamlardan önce kullanıyor.
Devlet otoritesine kayıtsız koşulsuz uyma merakı mı, medyamıza hakim olan özensizlik ve züppeliğin diğer sektörlere de mi bulaşması, çıkartamadım. Ya siz?

Raconu Kenan Işık kesmeli
AslInda bu yazıyı birkaç gün önce yazmıştım ama yazımın ilk bölümü uzun olduğu için sayfaya sığmamıştı. Şimdi biraz gündemin gerisinde kaldı belki ama bir haksızlıkla ilgili olduğu için bugüne taşıdım.
Kenan ışık bilir. 'Kim Milyoner Olmak İster'deki performansını her zaman takdir etmiş ve alkışlamışımdır. Kimi yarışmacılarca ihtilafa düştüğü ender durumlarda da hep yarışma programının yanında yer almışımdır.
Ancak bu kez yarışmacının yanında yer alacağım. İlk soruda elenen opera sanatçısı Emel Öziş yerden göğe kadar haklı. Soruya verdiği cevap her ne kadar ilk bakışta hepimize yanlış gibi geldiyse de, onun verdiği cevap daha doğruydu. Soruda 'Duygusal, coşkulu davranışlarda bulunan kişiler hangi sözlerle ifade edilir', deniliyordu. Öziş şıklar arasından 'romantik' yerine 'girişken'i seçti ve elendi.
Oysa Öziş'in verdiği yanıt çok daha doğru gerçekten. 'Romantik' bir kişi coşkulu davranışlarda bulunmaz. Duygularına kapılarak coşkulu davranışlarda bulunan kişi 'romantik' değil 'girişken'dir. Girişken bir kişinin davranışlarında mantık yoktur. Duygularla alınmış kararlara dayanan ani ve coşkulu davranışlar vardır.
Emel Öziş hakkının yendiğine inanan geçmişteki yarışmacıların aksine olgun davranıp tekrar yarışmak için yargıya başvurmayacağını da açıklamış. Jest sırası bence Kenan Işık'ta. Araya girip bu olgun yarışmacıya bir kez daha yarışma şansının verilmesini sağlamalı.

twitter.com/yurtsan - onkapak.com/yurtsan

<span style='font-size: 1.6rem;'>Bu yıl ikincisi düzenlenecek olan, temasında darbe, direniş ve özgü

On5Sıfır7 Film Haftası'nın basın toplantısı gerçekleşti

İşte haftanın yalanları! Hepsi tek tek deşifre edildi

Çölün altında Türk mucizesi! Neredeyse Çin Seddi kadar uzun...

Dünyanın gözü bu fuarda! SEDEC 2022'nin açılı yapıldı