• $7,4208
  • €9,0172
  • 446.969
  • 1569.35
11 Temmuz 2012 Çarşamba

Survivor'ın Mandrake'si

Yurtsan Atakan
Yurtsan Atakan
YAZARIN SAYFASI

Survivor yeniği Merve Büyüksaraç'ın yaptığına çocuklar arasında oyunbozanlık, mızıkçılık denir. Hani şu oyundaki hırslı çocuğun kaybedeceğini anlayınca ya da kaybedince oyunu bozmaya çalışması ya da yenilgisinin sorumluluğunu oyundaki diğer arkadaşlarının üzerine atmaya çalışması durumu...
Dünya'nın yaşayan en büyük sihirbazı (illüzyonisti) David Copperfield birkaç gösteri yapmak için yıllar önce Türkiye'ye gelmişti. Gösterinin en heyecan verici numaralarından biri de, Copperfield'ın rastgele seçilen bir düzine seyirciyi sahnede kurulu bir tribünün üzerine oturtup yok etmesiydi. Gösterilerden birinde seçilen seyirciler arasına Atilla Taş da girmişti. Çıkışta gazetecilerin sorusu üzerine Copperfield'ın numarasının nasıl yapıldığını, anlayabildiği kadarıyla anlatıvermişti.
İşin daha da komik yanı David Copperfield'ın numaralarını küçümseyenler arasına bir Türk sihirbazın da katılmasıydı. Mandrake lakaplı bir illüzyonistimiz Reha Muhtar'ın haber programına çıkıp, David Copperfield'ın yaptıkları sihirbazlık mı ki, hepsinin bir hilesi var manasına gelecek küçümsemelerde bulunmuştu. Sanki millet adamın sahnede gerçekten sihir yaptığını sanıyor da, bizim büyük sihirbazımız adamın foyasını ortaya çıkartıyor.
Merve Büyüksaraç'ın Survivor hakkında, yarışmayı kaybettikten sonra yaptığı ifşaatlar da biraz bunlarınkine benziyor.
Survivor bir şov programı. Sen bir gizlilik sözleşmesi imzalayıp bu yarışmaya katılmışsın. Yenilinceye kadar herşey iyiydi de, aklın yenildikten sonra mı başına geldi?
Acun yarışmacılara yemek verildiği suçlamasını şiddetle yalanlıyor. Eminim doğru da söylüyordur. Ama diyelim ki yarışmacılara gerçekten arada yemek veriliyordu. Öyle karınlarını doyuracak türden değil de, sağlıklarını koruyabilmeleri için yetecek kadar... Bunda ne sakınca olabilir? Bu bir şov programı. Ekrana hiç getirilmiyor diye yarışmacıların tuvalet ihtiyaçlarını gidermediklerini mi düşüneceğiz? Kadın yarışmacıların bacak bakımlarını adada keşfettikleri doğal bitki özleriyle hallettiklerine mi inanacağız?
Kısıtlı sayıda insanın tanıdığı bir magazin ünlüsüyken, Acun'un Survivor programı sayesinde ününe ün katmışsın. Bu yeni kazandığın şöhreti sürdürmeye çalışmanın yolu, oyunun başlarken kabul ettiğin kurallarını oyunda kaybettikten sonra sorgulamak olmamalıydı?

Redhack'i terörist ilan etmek
Kamu kurumlarının güvenliği delik deşik bırakılmış bilgisayarlarını haklayarak ünlenen RedHack'in terörist ilan edilmesi hakkında söyleyeceklerim vardı. Bu tip konularda genellikle benzer fikirler öne sürdüğümüz Alternatif Bilişim Derneği bu kez benden hızlı davrandı ve çoğunluğuna katıldığım bir açıklama yayınladı. Açıklamanın tamamını alternatifbilisim.org adresindeki sitelerinden okuyabilirsiniz. Ben buraya, en önemli bulduğum iki bölümünü aktaracağım:
'Şüphesiz Redhack'in yaptıkları ceza kanunlarına göre suç teşkil etmektedir. Bu durum bizzat eylemleri yapanlar tarafından da bilinmektedir. Fakat bu konuda hukukçular farklı yaklaşımlar içerisindeler. Sitelerin protesto amaçlı işgal edilmesi, gizli kalmış belgelerin açığa çıkarılması gibi politik içeriği olan eylemlere salt kriminal bir vaka gibi bakılamayacağı, bunun kamu yararı açısından da değerlendirilmesi gerektiğini savunan hukukçular bulunmaktadır. (...)
Sosyal medyanın, RedHack'e destek veren, onlara sempati duyan ve eylemlerini alkışlayanların da teröre yardım etmiş olacakları yönlü mesajlarla dolduğunu izledik. Bu söylemin hedefi sansür ve otosansürdür. Kimin neye, ne şekilde destek vereceği, kimi alkışlayıp kime tepki göstereceği ifade özgürlüğü kapsamında ve kişinin hür iradesine bağlıdır. Bu hür iradenin baskı ve tehdit altına alınması durumudur'.

<p>ATV'nin reyting rekorları kıran başrolünde Burak Özçivit'in rol aldığı Kuruluş Osman dizisi Türk

Ahmet Yenilmez 'Kuruluş Osman'ı' anlattı: Demirci Davut'un sahnelerine dikkat edin!

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Yılan belgeselciyi canlı canlı yedi! İşte o anlar

2021'in en çok talep görecek meslekler açıklandı! İş arayanlar dikkat