• $16,1986
  • €17,405
  • 965.603
  • 2438.84
5 Haziran 2011 Pazar

Qualcomm içinde eğlence cebinde

San Diego'nun eğlence kalbi, tarihi Gaslamp mahallesinde koca bir cadde parti için kapatılmış. Mobil teknolojiler dünyasının son yıllarda hızla yükselen markası Qualcomm'un ürün geliştiricilere yönelik düzenlediği Uplinq konferansının kapanış partisi dört binden fazla kişinin katılımıyla sokakta yapılıyor.
5. Cadde'nin iki yanındaki restoranların hepsi önlerindeki kaldırıma kurdukları masalarda, mutfaktaki lezzetlerini açık büfe sunuyorlar. Caddenin ucunda kurulu sahnede Amerikan alternatif Rock grubu Weezer konser veriyor. Caddeyi dolduran kalabalık müzikle birlikte dalgalandıkça havaya kalkmış ellerdeki cep telefonları da rengarenk salınıyor. Neredeyse her üç kişiden biri cep telefonlarıyla konseri videoya çekiyor.
Aralarında konseri videoya çekmekle kalmayıp, canlı yayınlayanlar da var. Bunlardan birini http://j.mp/lVbnJw adresinden izleyebilirsiniz. Videonun özelliği, Qualcomm'un cep telefonları için geliştirdiği Snapdragon çipini kullanan HTC'nin Dördüncü Kuşak (4G) yeni modeli Sensation'la çekilip, yayınlanmış olması. Ses, video testini yapan kullanıcının sahneye yakın konumundan dolayı felaket ama asıl görüntü kalitesi etkileyici. Bu görüntü kalitesi 5,76 Mbps hızında veri gönderimi yapabilen 4G teknolojisi ve Qualcomm'un 1,2 GHz hızında çift çekirdekli çipi sayesinde mümkün olabiliyor.
Bir cep telefonu ile çekilip yayınlanan videoda ulaşılan kalite, Qualcomm'un Uplinq konferansı boyunca satır aralarında verdiği mesajın da yansıması.
'Intel içinde' (Intel inside) sloganı, pazarlama dünyasının unutulmaz başarı hikayelerindendir. Bilgisayar işlemcisi markası Intel, bu sloganı taşıyan logosunu tüketici için bir tercih unsuru yapmayı başarmış, 'Intel inside' logosunu taşımayı bilgisayar markaları için statü sembolü yapmayı başarmıştı.
Intel'in bilgisayar dünyasındaki o eski süksesinin peşinde şimdi mobil dünyada Qualcomm var. Qualcomm rakip mobil işlemcilere fark atan Snapdragon işlemcisinin, cep telefonu tüketicileri için model seçerken en önde gelen özellik olmasını arzuluyor. Bu amaçla da Qualcomm teknolojilerini bir eko-sistem haline getirmeye çalışıyor.
Uplinq konferansının ana konuşmacılarından Nokia İcra Başkanı Stephen Elop'un da dikkat çektiği gibi, mobil dünyada artık cihazlar değil, eko-sistemler savaşıyor. Yani tüketiciler artık cep telefonu modeli değil, platform seçiyorlar. Apple'ın iPhone'u ile başlayan platform bazlı rekabet Google'ın Android'i ile kızışmıştı. Google'ın Android'i, Apple'ın iOS'ini geçtiğimiz aylarda sollamayı başardı ama savaş bitmiş değil. HP WebOS'i, Microsoft ise Windows 8'iyle platform savaşlarında yeni güçlü cepheler açmaya hazırlanıyorlar.
Modele dayalı rekabet döneminin geride kalmasıyla çok büyük kan kaybeden Nokia, yeni platform savaşlarında Microsoft'u müttefik seçerek rulet masasındaki tüm fişlerini Windows 8'e sürdü. Windows 8, platform ruletinde Qualcomm'un da favori rakamlarından ama tüm fişlerini riske attığı rakam değil. İşlemci gücüne muhtaç Windows 8 için ise Qualcomm çipleri rulet masasındaki banko rakam. Qualcomm ise bir yandan Windows 8'e oynarken, diğer yandan Android'e de rulet çipi sürmeye devam ediyor. Hatta Apple iOS'e bile göz kırparak masada çiçek yapıyor.
Masada ben olsam ne mi yapardım? Tıpkı Qualcomm'un yaptığı gibi uzun süredir kazanmayan Microsoft'a para sürmeye devam eder, yüzde 50 şansı her zaman devam eden Android kırmızısına yatırımı kesmez, HP'nin üçte bir şansı olan WebOS sütununa cimri davranmaz, Apple'ın kumarhane payı '0' ve '00'ına da zaman zaman göz kırpardım.
Yeni Sosyal Medya
neonevar.naberler.com - www.twitter.com/yurtsan

<p>Hepimiz mutsuz olduğumuz belli olmasın diye gülümsemeyi kendimize maske ediniriz. Ama bazen bunu

Neden ‘sahte' güleriz? : Gizli Depresyon

pirinç tanelerini sanat eserine dönüştürüyor! Görenler şaşkınlığını gizleyemiyor

İOS 16 ne zaman geliyor? İşte iPhone'lara gelmesi beklenen yeni özellikler

Çanakkale denizinden çıkarıldı! 1614 adet temizlendi