• $9,2512
  • €10,8018
  • 530.655
  • 1432.8
25 Mart 2012 Pazar

Milyonlarca şarkı Yandex'ten dinlenebilecek

Ruslara karşı pek önyargım yoktu zaten ama olanlar da bu son Moskova ziyaretimde silinip gitti. En son 8 yıl önce gelmiştim Moskova'ya. Çok değişmiş. Kapalı alanlarda hala sigara içiliyor olması, polisin sokakta durdurup kimlik sorması, taksilerin pazarlığa tabi olması gibi birkaç ayrıntı dışında medeniyet açısından Batılı şehirlerden farkı kalmamış Moskova'nın.
3000 kişinin çalıştığı merkezlerini ziyaret edip, İcra Başkanları Arkady Volozh'la sohbet ettikten sonra Rus arama makinesi Yandex'le ilgili önyargılarım da uçtu gitti.
Yaklaşık 6 ay önce Türkiye'ye gelen ve kısa bir süre önce de televizyonda reklamları dönmeye başlayan Yandex'e ne yalan söyleyeyim 'yeni bir arama makinesi daha işte' diye burun kıvırıyordum.
Gerçi trafik uygulamasını denemiş ve çok beğenmiştim ama Google dururken arama makinesi olarak kullanmak aklıma gelmemişti arama yapma ihtiyacı duyduğum anlarda. Getirdiği sonuçların Google'a göre zayıf olmasından değil... Hatta Türkçe sorgulamalarda Google'dan daha anlamlı sonuçlar da getiriyor ama alışkanlık işte.
Türkiye'de başarılı olabilmesi için Yandex'in önce bu alışkanlığı kırması gerekiyor. Google Türkiye'de öyle bir alışkanlık yaratmış ki, gözlüyorum çoğu kullanıcı bir siteye girmek istediğinde adresini tarayıcının adres çubuğuna girmek yerine Google'ın arama kutusuna giriyor.
Yandex'in Moskova'daki tanışma toplantısında duyurduğu yeni müzik servisi bu alışkanlığı kırmakta önemli bir silah olacak.
Kullanıma yarın açılacak yeni servisle, milyonlarca şarkıyı Yandex'ten istediğimiz anda dinleyebiliyor olacağız. Servis Yandex'in arama makinesi olarak da daha sık kullanılmasını sağlayacak çünkü şarkılar arama makinesi önyüzü kullanılarak dinlenecek.
Herhangi bir sanatçının herhangi bir şarkısını dinlemek isteyen kullanıcının yapması gereken tek şey yandex.com.tr adresine girip arama kutucuğuna şarkının ismini yazıp, aratmak. Ardından da ekrana gelen arama sonuçlarının en tepesinde çıkan dinleme düğmesini tıklamak.
Müzik meraklılarının sık sık ziyaret edecekleri sitenin zamanla müzik dışında aramalar için de çok daha sık kullanılmaya başlanacağı kesin. Kesin diyorum çünkü gerçekten çok anlamlı sonuçlar getiriyor Yandex Türkçe aramalarda.
Yandex'in müzik servisinde 170 bin Türkçe, 2,5 milyon da yabancı şarkı dinlenebiliyor. Yandex tüm şarkılar için MÜ-YAP, MESAM, MSG, EMI ve Warner gibi kuruluşlarla lisans anlaşmaları yapmış. Şarkılar bilgisayara kaydedilemiyor, canlı olarak dinleniyor. Ancak müzik, video gibi akan içerikleri kaydetmeye yarayan programcıklarla kayıt yapılabilmesinin önüne geçmek de mümkün değil.
Yandex yakın gelecekte arama sayfalarına Universal ve Sony kataloglarını da eklemeyi planlıyor. Önümüzdeki günlerde Türkiye'de çıkartacağı yeni servisler arasında Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinde anlık olarak arama yapabilme özelliği olacak.
Yeni Sosyal Medya
twitter.com/yurtsan - friendfeed.com/yurtsan - neonebu.com

<p>Osman Kavala Davası'nı yakından takip ediyorlar. Hatta yargı üzerinde baskı oluşturmak için duruş

Osman Kavala'nın elçileri

21. yüzyılın en iyi dizisi seçildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nijerya Cumhurbaşkanı ile ortak basın toplantısı düzenledi

Mersin'de TURKOVAC Faz-3 çalışması kapsamında gönüllüler aşılanıyor