• $13,4306
  • €15,1825
  • 791.622
  • 1915.85
19 Şubat 2012 Pazar

Facebook ve Twitter medya değil

Haberturk'ten Yavuz Semerci ikidir ısrarla gazetecilerin sosyal medyada ifade özgürlüğünün olmadığını savunuyor.
Semerci'ye göre gazeteciler çalıştıkları kurumu temsil ediyorlar ve ona göre davranmalılar. Sosyal medyada paylaştıkları bilgilerin, fikirlerin çalıştıkları gazetenin çizgisiyle çelişmemesi gerekiyor. 'Örneğin', diyor Semerci, 'aptalca bir ifadenin en nihayetinde bağlı olduğu kurumla ilişkilendirilmesi tehlikesi nasıl bertaraf edilebilir?'
Semerci'nin eleştirilerinin bir diğer dayanağı ise gazetecilerin, gazeteleri ile olan profesyonel ilişkileriyle ilgili. Semerci'ye göre gazetecinin bilgilerinin ve fikirlerinin tek sahibi çalıştığı gazetesi. Gazeteci, çalıştığı kurumdan enformasyon toplamak ve fikir yazmak için para alıyor. Dolayısıyla topladığı bilgiler ve ürettiği fikirler gazetesinin malı. Bunları gazetesinden başka ortamlarda kimseyle paylaşması doğru değil.
Bir ölçüde haklı. Gazetecinin gazetesi için topladığı enformasyonu, gazetesinden önce başkalarıyla paylaşması doğru değil. Örneğin gazetesinin kendisine sağladığı olanaklarla olay yerine gidiyorsa, araştırma yapıyorsa, gazetesinin sağladığı olanakları kullanarak edindiği enformasyonu gazetesinden başka bir yerde paylaşması doğru değil. Ancak enformasyonu kendi olanakları ile, örneğin mesai saatlerinin dışında ya da tamamen kendi birikimiyle edindiği kaynaklardan edinmişse işin rengi biraz değişiyor. Bu durumda da gazetecinin elde ettiği enformasyonu öncelikle gazetesiyle paylaşması gerektiğini söyleyebiliriz. Peki ya gazetesi bu enformasyonu kullanmıyorsa, gazetede yer vermiyorsa? Gazetecinin elde ettiği bilgileri arkadaşlarıyla paylaşmasında neden sakınca olsun?
Yalnız dikkat rakip bir medya kuruluşuyla paylaşmasından bahsetmiyorum. Arkadaşlarıyla, kişisel çevresiyle paylaşmasından bahsediyorum. Adında 'medya' geçtiği için olsa gerek 'sosyal medya'ya kitle medyası gözüyle bakanların düştüğü genel bir hata var. Sosyal medya sitelerinin tamamı insanların kişisel çevreleriyle iletişim kurdukları alanlar. Facebook örneğin insanların eski, yeni arkadaşlarıyla buluştuğu bir ortam. Twitter ise insanların takipçileriyle, kişisel olarak etraflarında topladıkları takipçileriyle iletişim kurduğu bir alan. Dolayısıyla bir gazetecinin buralarda yaptığı bilgi ve fikir paylaşımı kendi çevresiyle yaptığı iletişimden ibaret ve tamamen onların özel alanlarını ilgilendiriyor.
Beni en çok şaşırtan ise gazetecilerin fikir ve bilgilerinin çalıştıkları kuruma ait olduğu iddiasını Yavuz Semerci'nin dile getirmiş olması. Bilindiği gibi Semerci Haberturk'te yazıyor ama aynı zamanda gazeteport.com haber sitesinin sahibi. Peki o zaman gazeteport'ta yayınlanan tüm haber ve fikirlerin sahibinin de Haberturk olması gerekmez mi? Gazetecinin bilgi ve fikirlerini gazetesinden başka yerde, hatta sosyal medyada bile kullanmaya hakkı yoksa, Semerci'nin kendi haber sitesinde kullanma hakkı nereden geliyor?
Semerci'nin hakkının olmadığını söylemiyorum. Hem gazetecinin, hem Semerci'nin fikir ve bilgilerini başka ortamlarda kullanma hakkı, en temel kişisel haklarından biri. Bence Yavuz Semerci'nin bu konuyu daha derin düşünmesinde fayda var.

Yeni Sosyal Medya
twitter.com/yurtsan
 friendfeed.com/yurtsan - neonebu.com

<p class='MsoNormal'> </p>

Galatasaray kötüye gidiyor

Hurdalıktan alınan arabanın muhteşem değişimi

Sırları çözülemeyen birbirinden ilginç fotoğraflar! Gerçek oldukları iddia ediliyor

Kendisi küçük etkisi çok büyük! Kansere savaş açıyor