• $16,7832
  • €17,4971
  • 976.051
  • 2443.77
13 Haziran 2012 Çarşamba

Bulut bilişim iyice havalandı

Bulut bilişimi Apple'ın iCloud'undan ibaret sananlar için fazla mesele yok belki ama şirketler için bulut bilişim aynı zamanda doğru teknolojileri, doğru çözümleri seçmek anlamına geliyor.
Kabaca bir tanımla veri saklama, yazılım ve donanım ihtiyaçlarını İnternet bulutu üzerindeki dev merkezlerden alarak karşılamak anlamına gelen bulut bilişim, şirketlerin işini kolaylaştırıp, ekonomikleştiriyor belki ama aynı zamanda bazı riskleri de beraberinde getiriyor.
Kendi bilişim altyapısını kurup, yönetmek yerine bulut bilişimi kullanan şirketleri kendi enerji santralını kurup, yönetmek yerine elektrik şebekesini kullanan şirketlere benzetebiliriz. Ancak ciddi bir şirket elektrik şebekesinde oluşabilecek çeşitli arızalara karşı nasıl ki kendi jeneratörlerini, kendi kesintisiz güç kaynaklarını kurarak önlem alıyorsa, bulut bilişimden yararlanan ciddi bir şirketin de bazı önlemlerini alması gerekiyor.
Geçtiğimiz hafta Las Vegas'ta yapılan HP Discover konferansında üzerinde en çok durulan konu da bu önlemlerle ilgiliydi.
HP, şirketlerin artan bulut bilişim talebi ve bu talebe paralel olarak artan ihtiyaçlarına cevap vermeyi amaçlayan bütünleşik bulut yaklaşımı HP Converged Cloud'u nisan ayında duyurmuştu. Discover Konferansı'nda bu strateji ve ürün portföyünü genişleten yeni ürün ve çözümler tanıtıldı.
Bulut bilişim çözümleri kendi içlerinde 'kişisel bulut', 'paylaşılan bulut' ve 'yönetilen bulut' olarak üçe ayrılıyorlar. HP Converged Cloud bu üç bulutu ve aynı zamanda şirketin klasik bilgiişlem altyapısını tek bir mimari üzerinde birleştiriyor. Bu yeni mimari sayesinde şirketin sürekli artıp, azalan, değişken bilgiişlem gücü talebine çok hızlı cevap veren bir ortam sağlanmış oluyor. Böylece şirket bir yandan kullandığı bilgiişlem gücü kadar fatura ödeme esnekliğine kavuşurken, diğer yandan risklerini de minimize edebiliyor.
Örneğin HP Converged Cloud startejisinin en temel öğelerinden biri olan HP CloudSystem Matrix yazılımı, şirketlerin bulut bilişime geçiş sürecini birkaç haftadan tek bir güne kısaltabiliyor.
twitter.com/yurtsan- onkapak.com/yurtsan

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kıymetli izleyen HELAL kelimemiz Arapça kökenli olup izin

Helal olsun! Diyorum

Cezaevinde öğrendi! Devlet desteğiyle mesleği haline getirdi

Dalgıç son anda köpekbalığına yem olmaktan kurtuldu! Dehşete düşüren an

Model uydu yarışmasında dünya birincisi oldular! Türkiye'nin ilk cep uydusunu yapan ekip