• $17,872
  • €18,4237
  • 1029.19
  • 2829.58
27 Ağustos 2018 Pazartesi

Varlık ve bağımsızlık

Biri Alpaslan Gazi’nin bu toprakları vatan kılmamızı sağlayan, kapıları açan zaferi, diğeri gazi Mustafa Kemal Paşa’nın burayı sömürgeleştirmek için gelenleri bu topraklardan kovduğu, söküp attığı zaferin bayramıdır. Biri olmadan diğeri olmazdı; bu bakımdan tarihin bir kısmını diğerinden ayırmaya girişmek bizatihi tarihe karşı inkârcı olmaya kalkmak gibi anlamsız bir çabadır; çünkü tarih ancak kendi bütünlüğü içinde anlaşılabilir bir gerçekliktir.

“Biri Anadolu’daki varlığımızın, diğeri bugün hâlâ burada bağımsız bir devlet olarak yaşamamızın sembolüdür. Bin yıllık bu yürüyüşün, millet olmanın tarihsel anlamını kavramadan, hele bunları unutarak bu coğrafyada yaşamak mümkün değildir; eğer bu tarih toplumsal bilinç yaşıyor olmasaydı ‘son ihanet’ olan darbe girişimi de mağlup edilmiş olamazdı.”

BİZ KİMİZ, MALAZGİRT NERESİDİR?

Türklerin Anadolu’da görülmesi daha eskilere uzanmaktadır fakat Malazgirt sadece bu topraklara gelmenin, savaş kazanmanın ötesinde siyasi bakımdan bir dönüm noktası teşkil ettiği için farklı bir anlam taşımaktadır.

Malazgirt olayı birkaç yönüyle üzerinde durulması gereken, sadece biz Türklerin değil bütün insanlık için önemi olan bir olaydır. Türkler Anadolu’ya yerleşmeselerdi insanlığın da İslam’ın da tarihi akışı farklı olurdu. Meselenin ilk yönü, Bizans, Anadolu coğrafyası ve Akdeniz’le ilgilidir. Diğer yönü, Batı ve Doğu’nun medeniyet olarak karşılaşması ve etkileşimiyle ilgilidir. Tarihin en uzun süren en büyük imparatorluğunun bu coğrafyada Türkler tarafından kurulduğunu düşünmek gerekir.

“Anadolu’da medeniyetin devam etmesi için her şeyden önce siyasi bakımdan istikrara ihtiyaç bulunmaktadır. Bu coğrafya, esas itibarıyla ekonomik olarak hem tarımsal üretim hem ticaret bakımından zengin olduğu için, burada gözü olanların az olmadığı bir yer olduğu unutulmamalıdır. Burada yaşamanın kuralları vardır: Anadolu’da yaşayan, yaşamak isteyen her devlet birincisi, istikrarı sağlayacak bir siyasi güç sahibi olacaktır; ikincisi ekonomik toplumsal ve organizasyonu merkezkaç eğilimlere karşı dirençli olacak; üçüncüsü ise devletle toplum arasında ilişki uzlaşma ve rızaya dayanmak zorundadır. Türkler böyle bir devlet düzeni kurdukları için bin yıldır buradadırlar bu bilinçle gelecek bin yıllarda da burada olacaklarıdır.”

SULTAN ALPASLAN’IN DUASI

Kısaca Malazgirt’in anlamı nedir, bunu iyi anlayıp, bunun bilincinde olup, buna göre davranmak lazımdır. Davranmak derken hem akademik düzeyde, hem sanat hem de meselenin popüler düzeyde ele alınmasını kastediyorum. Malazgirt’in bir tarih felsefesi meselesi, tarihi değiştiren bir olay olarak anlatısının henüz ne sanatta ne akademyada ortaya konmadığını unutmayalım.

Yazılarımı takip edenler Malazgirt Zaferi’nin ‘resmi bayram’ yapılmasını savunduğumu hatırlayacaklardır ki son bir iki yıldır Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın meseleyi bu tarihsel ağırlığına uygun bir devlet töreniyle anılmasını gündeme getirmesi önemlidir. Yakın tarihimizde ilk defa Malazgirt 900. Yıl kutlamalarında devlet katında gündeme taşınmışsa da bugünkü kutlamaların oldukça kapsamlı bir şekilde, anlamına uygun seviyede gerçekleştirilmesi sevinç vericidir.

<p> </p>

Cemevi provokasyonlarının perde arkası

Meryem Uzerli'den milyon dolarlık paylaşımlar! O fotoğraflar Instagram'ı salladı

Türkiye'nin en yakışıklı jönü belli oldu! Burak Özçivit listeye bile giremedi

Defne Samyeli'den hayranlarına müjde: Bu yıl 3 single çıkarmış olacağım