• $13,6077
  • €15,378
  • 783.098
  • 2002.39
20 Haziran 2019 Perşembe

Türkiye'nin gücünü anlamak

Çok merak edilen konuyu sanırım şu şekilde özetleyebiliriz: Türkiye bir yandan kendisine karşı başta patronajı ABD olmak üzere Dünya Sistemi tarafından yönetilen sistematik saldırılara, diğer taraftan küresel ölçekte yaşanan ekonomik sorunların etkisine rağmen nasıl oluyor da pes etmiyor?

Bilhassa, dış ticarette yoğun ilişkilerimiz olan Avrupa’da ciddi bir daralma yaşanırken, uluslararası derecelendirme kuruluşları, neredeyse kara propagandayı bir program dahilinde birkaç yıldır aralıksız sürdürmekteyken, içerde ‘faiz-döviz-enflasyon’ kısır döngüsüyle büyümüş bir rantiye sınıfı ve onların uluslararası işbirlikçileri bu çemberin yeniden dönmesini kısaca Türkiye’nin bir ekonomik krize girmesini beklerken, neden ekonominin çarkları dönmeye devam ediyor diye üzülenlere anlatılması gerekenlerin başında gelen husus Türkiye’nin gücünün kaynağıdır.

DİLENCİSİZ BİR KENT

Bu konjonktürde elbette ekonominin yaşadığı önemli sorunlar vardır fakat bunun bir ekonomik krize dönüşmemesinin ciddi dayanakları bulunmaktadır: Bir defa bir kriz için öngörülen ekonominin üst üste iki çeyrek küçülmesinin yaşanmadığını görmek gerekir. Reel sektörle, finansal sektör arasında ilişkilerin dengeli bir biçimde sürdüğü, dış ekonomik ilişkilerde ülke lehine bir değişim yaşandığı bir durumda kriz beklentisi içinde olanların bir hayal kırıklığı daha yaşaması kaçınılmaz görülmektedir.

Geçtiğimiz hafta Sosyal Politikalar Kurulu’nun bölgesel sorunları yerinde değerlendirme toplantılarından birincisini yapmak üzere, Güneydoğu’nun merkezi olan Gaziantep’teydik. Önce kamunun sosyal ve ekonomik hizmetlerinin değerlendirmesinin yapıldığı, Gaziantep belediyeleri ve kamu görevlilerinin katıldığı çalıştaydan sonra, bir gün sabahtan akşama kadar sivil kuruluşlarla birlikte çalıştık.

İlk tespit, Gaziantep’in kamu yönetimi ile şehrin sivil/yerel yönetimi arasındaki uyumun nasıl hizmete verimini artırmasıyla ilgilidir. Şehrin Başarılı Valisi Davut Gül ‘Bu şehirde dilenci göremezsiniz, çünkü ihtiyaç içinde olduğu için dilenen tek bir kişi bırakmayan bir sosyal yardım hizmetimiz var; ayrıca organize /şebekesel dilenciliğe de fırsat vermediğimiz için bu şehirde dilenci yoktur’ derken aslında devlet isterse bir sorunun nasıl çözüleceğini de anlatmış olmaktaydı.

İŞSİZ İNSAN YOK!

Gaziantep yılda yaklaşık yedi milyar dolarlık bir ihracat gerçekleştirirken, dış ticaret fazlası yaratan bir model durumundadır ki bugün Türkiye’nin yöneldiği doğrultuda bu istikamettedir. Gaziantep İhracatçıları Birliği temsilcisi, bazı küçük sorunlarının çözülmesi durumunda bu artışın hızla devem edeceğini örneklerle ortaya koydu.

Gaziantep Milli Mücadele’de kendi kurtuluşunu kendi mücadelesiyle Milli Ordu gelmeden başarmış sivil bir toplum olmanın bilinciyle sorun çözme kapasitesi yüksek bir kent. İşsizi olmayan daha doğrusu ‘iş arayana iş vermeye hazır’ olan bir ekonomiye sahip. Gücünü dayanışma geleneğinden, mücadeleciliğinden, girişimci insanlarından, kaliteli üretken emeğinden alan bir sanayi kültürüne sahip bu şehrin ortaya koyduğu ‘model’ aslında bu ülkenin gücünün de sembolüdür.

<p> </p>

Muhalefet yatırıma neden karşı?

İstanbul'da yasadışı organ nakli şebekesine operasyon

Eren Kış-12 Tendürek Şehit Jandarma Kıdemli Binbaşı Kıvanç Cesur Operasyonu başladı

Peru'daki kazılarda bulundu! 800 ile 1200 yıllık olduğu tahmin ediliyor