• $13,4726
  • €15,2894
  • 793.592
  • 2011.16
9 Ocak 2017 Pazartesi

Türkiye-ABD ilişkileri nereye?

Tam da bugünlerde 12 Mart Cuntası’nın Başbakanı Nihat Erim’in ABD Başkanı Nixson’la resminin Büyükelçilik resmi sitesinde yayınlanmasının ilginç olduğunu belirtmek gerekir. İlginçtir çünkü eski CHP Genel Sekreteri Erim 12 Mart askeri müdahalesinden sonra cunta tarafından başbakanlık koltuğuna oturtulmuş ve arkasından ilk iş olarak ABD’nin devirdikleri Başbakan Süleyman Demirel Hükümeti’nden yapmasını istedikleri her şeyi arka arkaya görev kabul edip yapmıştır. Türk köylüsünün o yıllarda 6-8 milyonunun tarımsal faaliyetine konu olan haşhaş yasağı yerine getirilen bu görevlerden ilkidir. İlginçtir çünkü elebaşı ABD’de oturan 15 Temmuz darbe girişiminin Türk milleti tarafından mağlup edildiği bir ortamda, Türkiye’nin demokratik güçlerini terör üzerinden tehdit etmeye çalışmak, tarihin değiştiğini fark etmemek demektir!

Aynı Süleyman Demirel, 1974 Kıbrıs Barış Harekatı sonrasında ABD Türkiye’ye meşhur ambargo kararı alıp uygulamaya koyduktan bir müddet sonra tekrar Milliyetçi Cephe koalisyon hükümeti kurulup Başbakan olunca silah ambargosu koyan ABD’nin ülkemizdeki 21 askeri üst ve tesisini Bakanlar Kurulu kararıyla kapatmıştı ki, bunlar arasında ABD bayrağı indirilip Türk bayrağı çekilen yerlerden biri de İncirlik’tir. Peki, Türk bayrağı çekildikten sonra burası nasıl yönetilmiştir? O zamanki gazete arşivlerine gidildiğinde açıkça tartışıldığı görüleceği gibi idare Türkiye’ye geçmiştir fakat NATO unsurları tarafından, anlaşma çerçevesinde kullanıma açık tutulmuştur!

Siyaset çıkmazı

Ortadoğu siyasetinde ABD ile Türkiye arasında ortaya çıkan çelişkiler kaçınılmaz olarak iki ülke arasında işbirliğine stratejik müttefiklik diye adlandırılan sürecin belirlediği bütün kurumsal düzenlemelerin de tartışılmasına kadar uzanmış bulunmaktadır. Türk dış politika yapıcılarının ortaya çıkan bu soruna rağmen eski kurumsal düzeni ve ilişkileri hiçbir şey yokmuş gibi durumu sessizce kabul edip geçiştirmeyeceğini tahmin etmek zaten zor değildi ki, bu tartışmalar İncirlik Üstü ‘ne kadar dayanmış bulunmaktadır. Yapılan eleştiriler ABD’nin Suriye ve Irak’ta Türkiye karşıtı terör örgütleriyle PKK/PYD ile kurduğu ilişki başata olmak üzere bütünüyle bölgesel siyasette yaşanan sorunlardan kaynaklanmaktadır.

Türkiye, Fırat Kalkanı harekâtıyla başta IŞİD/ DEAŞ terör yapılanması olmak üzere PKK/PYD gibi terör örgütlerine karşı fiili olarak mücadeleye girmişken, sözde terörle mücadelede destek olmaktan bahseden ABD’nin İncirlik’ten kalkan uçaklarla neye ve nereye destek için uçuş yaptığını sorgulaması kadar haklı bir tutum olamaz; ayrıca NATO içinde stratejik müttefik sayılan ABD bu konuda teröre karşı mücadeleye destek vermezken Rusya’nın hava desteği de dâhil Türkiye’nin yanında yer alması ne demektir. ABD siyasetinin, Türkleri ‘Suriye Demokratik Güçler’ adı altında PKK/YPG’nin başını çektiği terör yapılanmasıyla birlikte hareket etmeye zorlamasını açıkça reddedilmesini içine sindirememiş olmasını anlayabiliriz fakat buna tepki olarak terörle mücadeleye hava desteği vermemesini özellikle de PYD’ye silah desteğine devam etmesine anlayışla bakmak mümkün değildir.

İncirlik’ten Türk bayrağını kim indirdi?

ABD-Türkiye ilişkilerinin Batı vesayetindeki eski Türk dış politikası bağlamında sürmeyeceğinin anlaşılması gerekmektedir. Türkiye müttefiklik ilişkisi kapsamında bugüne kadar üstesine düşen bütün görevleri tamamıyla yerine getirdikten sonra, tam da ihtiyaç duyduğu bir anda terörle mücadelede müttefiklerinden destek görmek bir tarafa, onların terör örgütleriyle işbirliği içine girmiş olması Türkiye’yi yalnızlaştırarak istediklerini kabul ettirmek gibi bir yanlış yaklaşımı benimsemeleri ancak Batı sisteminin bölgesel siyasetinin başarısızlığını derinleştirmekten başka bir sonuç yaratmayacaktır. Türk ABD ilişkilerinin bu anlayışla yürütülemeyeceği açıktır, yönetim değişimi bu bakımdan önemlidir.

Unutulmaması gereken soru şudur: Başbakan Süleyman Demirel’in 1975’te kapattığı İncirlik kimin tarafından açılmıştır? Kimin tarafından olacak, 1980’de 12 Eylül Darbesi’ni yapan cunta şefi Kenan Evren’in ilk icraatlarından biri kapatılan İncirliği açmak ve Yunanistan’ın NATO’nun askeri kanadına dönüşüne onay vermek olmuştur. Tavsiyem ABD’nin Kenan Evren’in resmini de uygun bir günde yayımlamayı unutmamasıdır!

<p> </p>

'Galatasaray küme düşebilir'

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (15 Ocak 2022)

Almadan önce etiketteki detaya dikkat! Peynir sahtecilik nasıl yapılıyor

Bear Grylls herkesi böyle kandırdı! Kamera arkası görüntüleri ortaya çıktı