• $9,7357
  • €11,3612
  • 563.375
  • 1479.93
25 Temmuz 2016 Pazartesi

Tarihi kahramanlar yapar

Her darbeden sonra bazı isimler kalır toplumsal hafızada? 27 Mayısın unutulmaz ismi şüphesiz Menderes’tir. Diğer darbe dönemlerinden kalanları hatırlatmaya gerek var mı? 15 Temmuz darbe girişiminin geride bıraktığı unutulmaz isimler bulunmaktadır; bu ihanet darbesinin tarihi yazıldığında onların üzerinde ayrıntıyla durulmasa haksızlık edilmiş olacaktır. Bunların hepsini anmak sıralamak mümkün olmayabilir fakat öncelikle belirtilmesi gerekenlerden bahsetmeden bu olayı anlamak mümkün değildir.

Tarihin inşasında isimler üzerinde durulup durulmayacağı veya isimlerin rolünün ne olduğu konusu çok tartışılmış bir meseledir. Solda ve sağ düşüncede tarihin yapıcılarının neler olduğunu tartışanlar arasında ‘sadece isimlerin veya bireyin rolünün öneminden’ bahsetmekte kalmayıp bunu teorik olarak izah eden birçok düşünce adamından bahsetmek mümkündür. “Burada Carlyle ve Plehanov’u hatırlatmak isterim. Hemen belirteyim, bireyin rolünün önemli olduğunu bunun ancak toplumsal şartların desteği ölçüsünde, belirleyici olabileceği fikrini hep savunageldim fakat bireyin cesaretinin, iradesinin, kararlılığının ve inancının belirleyici olduğu bir olaya tanıklık ediyoruz.”

DARBELER VE İSİMLER

Bu darbe sürecinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın rolünün, tarihin akışına yaptığı müdahalenin, verdiği yönü, Plehanov’dan çok, T. Carlyle nin büyük lider anlayışıyla açıklamak mümkündür. Carlyle ‘tarihi kahramanlar yapar’ diyordu. Cumhurbaşkanı’nın bu darbe sürecinde ortaya koyduğu cesur tavrıyla, siyaset aklıyla ve inancıyla, bunu yaptığını, adının tarihe geçtiğini söylemeye dahi gerek yoktur.
Sadece Türkiye tarihinde değil, bütün insanlık tarihinde, üstelik modern zamanlarda silahlı bir güce karşı, onların tanklarına, uçaklarına, füzelerine rağmen sivil halkla birleşerek bir darbenin nasıl bastırıldığı üzerinde siyaset sosyolojisi bakımından durulması, incelenmesi gereken bir büyük olaydır. TBMM Başkan Kahraman, Başbakan Yıldırım, İç İşleri Bakanı Ala, Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ’ın bu kritik süreçte Ankara’da yaptığı çalışmalar tarihçilerin ihmal etmemesi gereken öneme haizdir.
Darbenin mağlup edilmesinin ikinci önemli boyutu İstanbul yani Birinci Ordu Komutanı Ümit Dündar Paşa’nın tavrıyla ortaya çıkmıştır. “Dündar Paşa, Milli Mücadelede Erzurum Kongresinden sürecinde Mustafa Kemal Paşanın resmi görevinden alınması sonrasında, Kazım Karabekir Paşa’nın gelip ‘Ben ve kolordum emrinizdeyiz paşam’ dediği andakine benzer bir şekilde, Cumhurbaşkanı, Başkomutan Erdoğan’ı arayarak ‘Efendim, emrinizdeyim İstanbul’a gelin’ diyerek, tarihin kırılma noktalarından birinde rol almıştır.” Ya muhalefetin tavrı? “MHP Lideri ilk andan itibaren, her zamanki vatansever tavrını tereddütsüz ortaya koymuş, millete saldıranlara cevap vererek, ülkücülerin ilk defa demokrasiyi savunmak için sokağa çıkmasına vesile olmuştur. CHP lideri Kılıçtaroğlu’nun tutumu şüphesiz saygıdeğerdir. Muhalefet olmadan demokrasi savunulmaz.”

KARDEŞİM EROL OLÇAK

Darbe sürecinde olduğu kadar, bireysel tarihimde de önemli bir acıdan, önemli bir isimden Erol Olçak’tan bahsetmemek bir kadirbilmezlik olurdu. Erol Olçak İstanbul Boğaz Köprüsündeki tanklı işgale karşı ilk harekete geçen sivil kahramanlardan biridir. Alçaklar onu 16 yaşındaki yavrusuyla beraber şehit ettiler. Katıldığım ilk Ak Parti Olağan Kongresinde beni, salonun ortasında elini ‘bozkurt işareti’ yaparak selamlamış, ‘hocam hoş geldin’ diyerek kucaklamıştı. Onu hep istiklal marşıyla bayrak göğe yükselirken, gülen yüzüyle sivil kahramanların sembolü olarak anacağız. Ve medya… İletişim çağında bir darbenin mağlup edilişinde medyanın nasıl bir rol üstlendiğine tarih tanıklık etmiştir. Bu alanda NTV’den Oğuz Haksever, CNN’den Abdulkadir Selvi, Hande Fırat, Erdoğan Aktaş tarihi sorumluluk alıp, ona katkı yaparak ayna tutarken, A Haber, Kanal 24 bütün ekipleriyle tarihin akışını değiştiren millet iradesinin sesini yükselttiler. “Şüphesiz bu olayda tarihin başrolde değerlendireceği gerçek isim ise Büyük Türk Milletidir.”

<p class='MsoNormal'>Fatih'te arıza yapan İETT otobüsü, vatandaşlar tarafından  yaklaşık 300 metre i

İETT otobüsü arızalanınca 300 metre itildi

Galatasaray'ın Nef Stadı'ndaki taraftara açık antrenmanından fotoğraflar

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı