• $17,9331
  • €18,4099
  • 1039.38
  • 2864.25
6 Temmuz 2017 Perşembe

Suriye için oyun planınız nedir?

Dolambaçlı konuşmaya gerek yok. Batı sisteminin Suriye oyun planı artık açıkça ortadadır. Bölge ülkelerinin haritalarını adım adım değiştirme kararlılığında olduğunu gösteren Batı, PKK/PYD’yi silahlı bir örgütten düzenli bir orduya dönüştürme konusunda hummalı bir faaliyet içerisindedir. Hedefte Türkiye’nin olmadığını söyleyenlere kimseyi inandıramazlar çünkü bölge ülkelerin üniter yapılarını daha ileriye giderek haritalarını değiştirmek demek, diğerlerinin sırasını beklemesi demektir. Bu bakımdan Türkiye’nin güvenliği Musul’da başlar, Halep’te veya Katar’da başlar sözü doğrudur. Bugün ‘bölgede yaşananların dışında kalalım, biz niye Ortadoğu’ya karışıyoruz’ demenin anlamı “sıramızı sessizce bekleyelim” ile aynıdır.

PKK/PYD çizgisinde 7 Haziran seçimlerinden sora uygulamaya sokulan iç savaş girişiminin nasıl bir alçaklık olduğunu FETÖ yapılanmasının 15 Temmuz darbe girişimi ihanetinin neden yapıldığını anlamak gerekir. Bu ihanet sonrasında hâlâ bazılarının kalkıp bu ihaneti yapanların bunu o kendi çapsız halleriyle tezgâhladıklarını iddia etmek şaşırtıcı değil midir? Bu girişimi ‘kontrollü darbe’ gibi ihaneti gölgelemeye, karartmaya dönük sözlerle hafifletmeye çalışanlar ise ya meseleyi hiç kavrayamamış olanlar ya da doğrudan doğruya bu duruma rıza gösterenlerdir.

Hatırlayanınız var mıdır bilmem; daha yakın zamana kadar ABD emperyalizmi türünden sloganlar atan PKK/PYD çevreleri şimdi ABD emperyalizminin açıkça kiralık askerleri haline gelerek, başta Türkiye olmak üzere bütün bölge halklarına emperyalizm adına saldırılar düzenleyen, maskesini çıkarmış bir kukla yapı olarak ortada durmaktadır. Onlar artık ABD’den emperyalist diye bahsetmeyi bir tarafa koymuşlardır. PKK/PYD gibi katiller sürüsüne burada söylenecek herhangi bir şey kalmamıştır.

Burada asıl söz söylenmesi gerekenler kendilerini hâlâ solcu diye takdim eden güruhtadır. Sizin örgütsel varlıklarınızın Alman servis kamplarında tezgâhlandığını artık bilmeyen kalmamıştır fakat bu örgütsel yapıların merkezinde olmayan bunların peşine takılan kendini ‘solcu’ hatta ‘sosyalist’ diye tanımlayanların, ABD emperyalizminin hazırlayıp bir ordu düzenine getirmeye çalıştığı PKK/PYD ile kol kola emperyalist plan için koşturanların halleri nedir?

“Bölgede uygulamaya sokulan emperyalist plan bellidir. Mevcut haritalar değiştirilip, siyasi coğrafya etnik ve mezhepsel temellerde yeniden çizilmek istenmektedir; bu durumda bölge ülkelerinin kayıtsız şartsız işbirliğine girmesi, aralarındaki ihtilafları bir tarafa koyması mecburiyeti vardır.” Unutmamak lazımdır ki bölge ülkelerinin bütünlükleri kaybolduktan, siyasi yapıları parçalandıktan sonra söz konusu ihtilafları hiç kimse hatırlamayacaktır.

Geleceği belirlemek

Batı sisteminin patronajında oturan ABD bugün AB devletlerini vesayeti altına almış bulunduğu, AB’nin dışında kalanların da kendi başlarına bağımsız davranma kabiliyeti bulunmadığı için sistem Ortadoğu meselesinde kendi içinde uyumlu davranmaktadır. Sistemin oyun planı açık olduğu halde bölge ülkelerinin bir kısmı doğrudan doğruya sistemin bölge siyasetinin uzantısı gibi davrandıklarından, bugün bölgesel gelecek için onları dışarıda tutarak hazırlanacak bir stratejiye ihtiyaç bulunmaktadır. Burada Rusya, Çin, Hindistan ve diğer Asya ülkeleri bölge dışı ülkeler olmalarına rağmen Ortadoğu siyasetinde bölge ülkeleriyle potansiyel işbirliğine açık tutum almışlardır veya alabilirler.

Türkiye’nin bu süreçteki yeri belirleyici bir öneme sahiptir.

Batı ittifakının içinde yer aldığı halde stratejik olarak Batı sistemin Ortadoğu siyasetiyle çelişen milli çıkarları Türkiye’yi dış politikada yeni bir açılıma zorlamaktadır. “Türkiye’nin bölgesel işbirliği için atacağı yeni adımların enerjiden, ulaştırmaya ve savunma sanayine kadar geniş bir ekonomik potansiyeli harekete geçirme gücünün de bulunduğu düşünülürse, böylesine bir işbirliğinin reel politiği değiştirecek bir imkan olduğu kolayca görülebilir.”

<p> </p>

Suriye'ye harekatı kimler neden istemiyor?

İbrahim Kendirci panikledi: Annemden saklıyordum!

Sanki o değil bir başkası! Feride Hilal Akın'ın yaptırdığı estetik yok artık dedirtiyor

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?