• $15,9156
  • €16,8724
  • 942.375
  • 2393.61
2 Nisan 2020 Perşembe

Sosyal devlet neymiş!

Bilinen tarihimizde böylesine bir salgın hastalığın herkesi tehdit ettiği başka bir zamandan bahsedilmiyor. Veba, kolera benzeri salgınların hepsi belli bölgelerle, belli şehirlerle sınırlı kalmışlardır, o döneminin ‘kapalı toplum’ şartlarında hastalıkların yayılma hızları çok düşüktür,dahası o zamanlarda bile çareleri bilinmektedir. Bugün durum daha farklı ve daha zordur fakat buna rağmen Türkiye bu salgınla mücadelede çok güçlü imkânlara sahiptir. Bir defa Türkiye, sosyal devletin bütün kurumlarıylahalkıyla el ele mücadeleyi sürdürme kararlılığındadır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklamalarda virüs salgını ile ilgili alınan ve uygulamaya sokulan kararların milletle devlet arasında nasıl bir güven oluşturduğunu ve bu pandemiyi yenmek için gerekli olan kararlı tavır ortaya koyduğunu anlamak lazımdır. Avrupa ülkelerinin, ABD’nin hastalardan sigorta ya da para sorduğu bir ortamda Türk sağlık sisteminin kapasitesiyle, kalitesi ve hizmet anlayışıyla ortaya koyduğu performans Türkiye’nin neleri başardığını göstermiş olmaktadır.

SAĞLIK ALT YAPISI

Halkın kapsayıcı sosyal güvence kapsamında faydalandığı bu sistem sosyal devletin nasıl işlediğini gösterecek mahiyettedir.Sağlık sisteminde yapılan reformlar, şehir hastahanelerinden Anadolu’nun en ücra noktalarına kadar uzanan modern alt yapıya sahip sağlık tesislerinin insanların her derdine çare olacak bir imkân olduğunu dün göremeyenlerin bugün görmesi gerekir.

Cumhurbaşkanı’nın bu süreçte mücadele için sağlık personeline gerekli olan malzemeler konusunda nelerin sunulduğu anlatırken, milyonlarla ifade edilen ekipmandan, tanı kitlerinin her türlüsünden tutunuz yoğun bakım ünitelerinin hazır tutulmasına kadar verdiği örnekler nasıl bir sağlık alt yapısını sahip olunduğunu gösterdiği gibi tedavi için gerekli her türlü ilaççın da hazır bulundurulduğu bilgisi de kapsamaktadır.

Ülkenin ayakta kalması için sağlıkta yapılanların yanında birincisi ekonominin çarklarının işleyişinin sağlanması; ikincisi ise, sosyal kesimlerin korunmasını sağlayacak sosyal politikaların uygulanması gerekmektedir.

SOSYAL DEVLET

Nitekim bu aşamada sosyal devlet; ekonomiye, iki milyonu aşan mükellefin 54 milyar tutan muhtelif vergi ödemelerini erteleyerek, esnafın kepenklerini açık tutması için ilk 6 ayı ödemesiz 36 ay vadeli düşük faizli kredi imkânı vererek, personel maaşlarını kamu bankalarından ödeyen firmalara çalışanları çıkartmamak şartıyla üç aylık personel gideri kadar nakit akışı sağlayarak, Kredi Garanti Fonunun hem kaynağını genişleterek hem firmaların kullanma payını artırarak geniş bir destek sunmuştur.

Sosyal devlet, üretim yapısının yanı sıra sosyal kesimlere de emeklilerden, iki milyon yoksul aileye, işsizlik tehdidiyle karşılaşan işçilerin kısa çalışma ödeneğinden faydalanma imkanından, bayram ikramiyelerinin erken ödenmesine kadar kapsamlı düzenlemeler yapmış bulunmaktadır.Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yedi maaşını bağışlayarak başlattığı ‘Biz Bize Yeteriz Türkiyem’ kampanyası ise tam anlamıyla bir sosyal sorumluluk projesidir. Bütün dünya görecek yettiğini.

<p> </p>

“Havalimanı yıkılıyor” yalanı

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister