• $17,8918
  • €18,2906
  • 1032.74
  • 2785.16
23 Şubat 2015 Pazartesi

Seçim öncesi kaos planı yapanlar

Karanlığın içindekiler boş durmuyorlar. Seçim öncesi Türkiye’yi kaosa sürüklemek için hazırlanmış planları devreye sokmaya çalışıyorlar. Gün geçmiyor, yeni bir plan ortaya çıkarılıyor, bir eylem deşifre ediliyor. Her biri birbirinden vahim olan üç olaya bakıldığında mesele daha iyi anlaşılabilir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ailesine dönük saldırı tasarlandığına dair haince düşünceler, İzmir’de üniversite öğrencisi ülkücü gencin alçakça katledilmesi, çözüm sürecinin akim bırakılması yönünde “yabancı servisler-Kandil ve çeşitli siyasi unsurlar” arasında ülkenin birliğine, barış projesine karşı ittifak girişimleri, Suriye’de IŞID, PYD üzerinden Türkiye’ye dönük çeşitli hamleler, birbirinden farklı gibi dursa da aslında aynı planın bir parçası gibi durmaktadır.
Türkiye’de olup biten bu tür olaylara bir komplo olarak mı, yoksa toplumsal-siyasal gelişmelerin neticesi olarak mı bakılmalıdır?

Türkiye'nin düşmanları

Aslında yaşadığımız coğrafyada meydana gelen her olayın arkasında bir komplo olduğunu düşünmek, olayı diğer değişkenlerden soyutlayarak açıklamaya kalkmak ne kadar problemli ise, bölgedeki özellikle siyasal olayları uluslar arası müdahale ve komploları hesaba katmadan değerlendirmek de en azından gerçekçi değildir. Unutmayalım ki yüz yıldır bu coğrafyada devletler de dahil bütün siyasi olayların şekillenmesinde bu tür müdahaleler bulunmaktadır.
Önümüzdeki seçim Türkiye açısından önemli olduğu kadar, bölge ve dünya sistemi açısından da oldukça önemli bir siyasi anlama sahiptir. Önümüzdeki seçimi başarıyla tamamladığı zaman Türkiye bütün dünyaya demokrasisi güçlü bir ülke olarak, bugüne kadar sürdürdüğü politikaları daha ileri bir noktaya taşıyacak yeni bir mesaj vermiş olacaktır. Bunlardan birincisi, batı sistemiyle yaklaşık yüz yıldır sürmüş olan batı-bağımlı ilişki biçiminin artık mahiyetinin son on yıldaki değişimden sonra farklı bir biçimde şekillenmesinin gerektiğidir. İkincisi, Ortadoğu ve Türk dünyası ile ilişkilerde Türkiye batı sisteminin önceliklerine göre değil, Türkiye merkezli bölge halklarının çıkarlarına göre davranılan politikaları yapısal nitelik kazandıracaktır, “one minute”le başlayan “Dünya beşten büyüktür”le dile getirilen tavır, yeni yaklaşımın dayandığı hassasiyetler olacaktır. Üçüncüsü, Türkiye’yi istikrarsızlaştırmak isteyen unsurlar demokrasisi güçlenen bu ülkeye karşı komplolar yapmak yerine işbirliği yapmak yönünde daha rasyonel bir politik arayışa yönelebilirler. Bunun manası şudur: Türkiye ile yatay eşit şartlarda politik ilişki kurmanın faydasının, ona komplo kurmanın, bir takım tertiplerle müdahale etmenin maliyetinden daha yüksek olduğunun anlaşılacağı bir durumdan bahsedilmektedir.

Süleyman Şah Operasyonu

Bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu’nun temsil ettiği siyasete karşı uluslar arası komplo arayışının temelinde Türkiye’nin dünya sistemi içindeki “eski konumunun değişmesinden” duyulan rahatsızlık olduğunu belirtmeye bile gerek yoktur. Burada mesele siyaseten yetersizlik yaşayan muhalif unsurların kifayetsizliklerini, bu istikrasızlaştırma girişimlerine açık tutan bir yaklaşımı benimsemiş olmalarıdır.
Türkiye’nin bütün bu hesapları bozacak “etkin bir siyaseti” kararlılıkla sürdürmesi karşılaşabileceği tehdit ve saldırıları bertaraf etmesinin temel şartıdır. Pazar günü sabaha karşı gerçekleştirilen “Süleyman Şah operasyonu” muhtemel bir başka “kaos planına” karşı, ön alarak verilen bir cevap niteliği taşımaktadır. Dışarıdan gelecek saldırıların önüne geçilmesi çok önemlidir,fakat içerde etnik şiddeti üniversite gençliği üzerinden, başta büyük şehirler olmak üzere, ülkeye yaymaya çalışanların aynı kaos planı içindeki rolünü de mutlaka bu bağlamda değerlendirmek lazımdır. Bu seçim bir anlamda yeni Türkiye’nin başarıla yoluna devam şartı olacaktır.

<p>Akşam Gazetesi Spor Yazarı Aydın Türkmen <span style='font-size: 1.6rem;'>ve Akşam Gazetesi Spor

G.Saray'ın Antalyaspor performansı nasıl?

Kim der iki çocuk annesi diye... Meryem Uzerli mayolu pozuyla sosyal medyayı salladı

Hollywood yıldızlarının Türkiye'deki sesiydi... Sungun Babacan hayatını kaybetti

Uzayda yıllardır var olan 21 Türk ismi! çok az kişi tarafından biliniyor