• $17,9536
  • €18,3767
  • 1031.48
  • 2795.06
26 Ekim 2015 Pazartesi

Neo-kolonyalizm ve devşirmeleri

Türk aydınlanması neden yaşanmadı? Bu soruyu cevaplandırmak için öncelikle ‘Cumhuriyet Aydınlanması’ diye ifade edilen kavramın sadece yetersiz değil, yanlış olduğunu da belirtmek gerekir. Cumhuriyet aydınları diye adları geçenleri şöyle bir düşündüğümüzde bile, onların bırakınız ikinci sınıf olmayı bilmem kaçıncı sınıf Batılı düşünürlerin fikri takipçisi olduğunu, onları da ancak slogan düzeyinde izledikleri görülecektir.

Rahmetli Hilmi Ziya Bey’in ‘Çağdaş Düşünce Tarihi’ni okuyanlar bilir ki; İmparatorluğun son yüzyılında ciddi bir düşünce atmosferi oluşmuştur. O zaman dahi düşünce planında bir Türk aydınlanması yaratmada yetersizlikler ortadayken 20.yüzyıldan günümüze gelen bu çölleşme ciddi bir sorundur. Bu konunun kaynaklarından biri Türk üniversite sistemi, diğeri Türkiye’nin aydın cemaatinin tutuculuğu üçüncüsü ve daha zarar verici olanı da hâkim zihniyet dünyasıdır.

Vesayet çağrısı

“Günümüzde aydınların Batı’ya yalvarıp yakaran mektuplar yazması, Batı kamuoyunu ülke aleyhine harekete geçirme arzuları ciddi bir aşağılık kompleksinin ürünüdür. Üstelik bu kompleks sahipleri Türkiye’nin bir aydınlanma ve özgürleşme yaratmasının önündeki en büyük engelin, kendi karanlık zihniyetleri olduğunun da farkında değillerdir.”
Son günlerde yine Avrupa’da dolaşıma sokulan, Türkiye üzerinde ‘Batı vesayetini kurma çağrısı yapan’ Prof. Dr. Halil Berktay’ın deyimiyle Neo-mandacılar işbaşındadır. Aydınlanma devrimini gerçekleştirememiş bir topluluğun hatta onun önüne engel olmuş bir zümrenin Türkiye’de halkın iradesinin özgürleşmesi karşısında duyduğu tepkiyi, kaybettikleri iktidarı, Batı kurumları üzerinden yeniden talep etmeleri ancak acınacak bir durumdur.
Kolonyalizm’in devşirme mekanizması, sömürge ülkelerdeki misyoner okullarıyla başlamıştı. Bizdeki devşirmeler hangi okula giderlerse gitsinler, zümresel iktidar araçları üzerinden devşirildikleri için onlara okudukları okulların da bir hayrı dokunmamıştır. Bunların iktisatçıları, AK Parti’nin iktidar döneminde her yıl yağmur duasına çıkar gibi, kriz çağırma ayinleri yapmaktan usanmazlar. İnsan utanır, hem iktisat tahsil edeceksiniz hem de kriz üzerindeki bütün beklentileriniz yanlış çıktığı halde aynı şeyleri söylemeye devam edeceksiniz. Aralarındaki sözde Ortadoğu uzmanları, uluslararası politika analistleri vb. sıfatları taşıyanların yorumlarına, CIA’nın Ortadoğu şeflerinin yazdıkları raporlardan yürüterek yaptıkları derin analizlere ise ancak gülünür.

Kayıp aydınlar kayıp yüzyıl

Neo-kolonyalizmin devşirmeleri arasında yer alan kendi uzmanlık sahasında varlığı-yokluğu fark edilmeyen isimlerin, bu tür bildirilere imza atarak varlık iddiasında bulunmaları ancak ve ancak bir cemaat dayanışmasının içinden statü üretmek gibi bir işleve katkı yapabilir. “İşin garibi, tarihinde sömürge olmamış bir ülkenin çocukları bir ideoloji üzerinden elde edilmiş bir cemaat iktidarıyla, bir zihin kaymasıyla 21.yüzyılda neo-kolonyalizme davet mektubu göndererek, üstelik bunu ülkelerinde yaşanan yapısal bir dönüşüme yani demokratikleşme sürecine karşı çıkmak için yapıyorlar.”
Zannedersem ‘Batılılaşma ideolojisinin ve Türkiye’nin Batıcılarının esas tarihsel dramı budur; ideolojik ve politik elitizm üzerinden kazandıklarını, demokrasi karşısında kaybetmek.’ İşte bundandır ki, onlara yerli olmak ne demektir anlatamazsınız. Onlar içerdeki yabancılardır. En büyük pişmanlıkları, bu ülkede yaşıyor olmaktır. Oysa onlar ancak Batı’nın gözde şehirlerinde, Paris’te Londra’da Manhattan’da yaşarlarsa huzur bulacaklardır.
Resmi aydınlar, akademisyenler, sanatçılar açısından Türkiye’nin son yüzyılı kayıp bir yüzyıldır. Yerliliği olmayan, tarihine, kültürüne, halkına sorumluluk duymayan, bilim yerine geride kalmış bir çağın katı pozitivizmine iman etmiş olan bu zümrenin ülkesine katacağı bir şey yoktur.

<p>TRT1'in 3 bölümü geride bırakan dizisi Mükemmel Eşleşme'nin Darıca'daki setinde, dizinin başrolle

Mükemmel Eşleşme'nin Meral'i Goncagül Sunar: “Komedi oyuncusu benim için iyi oyuncudur”

Kim der iki çocuk annesi diye... Meryem Uzerli mayolu pozuyla sosyal medyayı salladı

Hollywood yıldızlarının Türkiye'deki sesiydi... Sungun Babacan hayatını kaybetti

Uzayda yıllardır var olan 21 Türk ismi! çok az kişi tarafından biliniyor