• $13,2417
  • €15,0102
  • 757.833
  • 1857.4
3 Nisan 2017 Pazartesi

Neden bir daha darbe olmaz!

Gün geçmiyor ki sosyal medya üzerinden bir darbe tehdidi veya darbeyle ilgili bazı söylentiler konuşulup, tartışılmasın! Bunu bir kampanya haline getirenlerin başında FETÖ örgütünün bulunduğu ortadadır fakat bu kampanyaya bakarak ya da bazı olayları bu söylenenler çerçevesinde değerlendirerek endişeye kapılanların bulunduğunu gözlemlemek zor değil. Bir defa FETÖ yapılanmasına mensup darbeci faşist çetenin mensupları 15 Temmuz ihanetine verilen cevap karşısında tamamen bir şaşkınlık yaşamakla kalmamış, yıllarca hazırlandıkları ihanet girişiminde büyük bir darbe yemiş olmanın hayal kırıklığını da yaşamaktadırlar.

Bu aşağılık çetenin devletin, başta ordu ve yargı olmak üzere çeşitli kadrolarına yerleştirdikleri elemanlarının önemli bir kısmının tasfiye edilip, tutuklanıp, gözaltına alınarak etkisiz hale getirilmesinin bu örgütte sebep olduğu şaşkınlık, korku ve çözülme onlar açısından ciddi bir sorundur. “Örgütün, bu dağılmanın meydana getirdiği itirafçılık dâhil bütünüyle bir çözülmeye gitmesi karşısında yaşanan paniği engellemek, dışarıdaki unsurlarına moral vermek, onları gütme kabiliyetini koruduğuna ikna etmek için hâlâ Türkiye’de bir şeyler yapma gücünün olduğuna inandırmaya ihtiyacı olduğunu göstermek için bazı arayışlarda olduğu açıktır.”

Şifresi çözülmüş örgüt

Örgütün sürekli birtakım mesajlar vermeye çalışması, ‘gizemli bir dil(!) üzerinden çağrılar yaparak’ çözülmenin önüne geçmek için işbirlikçisi olduğu yabancı servisler vasıtasıyla onların desteğiyle bazı operasyonlara girme arzusunu taşıdığını söylemeye bile gerek yoktur. Türk devletinin, özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dirayeti sayesinde ortaya koyduğu mücadelenin bu hevesleri her geçen gün daha fazla kursaklarında bırakıp onları çaresizliğe sevk ettiğini de anlamak gerekir. Bu nedenle 16 Nisan’a kadar bu tür sosyal medya ya da başka türlü operasyon arayışlarını, bilhassa yabancı medya üzerinde yoğunlaşmış saldırılarını çeşitlendirerek artıracaklarını tahmin etmek zor değildir.

“Meselenin esasının dışarıyla ilgili olduğunu söylemek abartılı bir tespit sayılmamalıdır. FETÖ yapılanmasının başından itibaren Türkiye’de operasyonel bir araç olarak kullanıldığını, uluslararası bir müdahale vasıtası yapıldığını, bunun için çok elverişli olduğunu görmek gerekir. Türkiye’nin dünya sisteminin taleplerini kendi milli çıkarlarıyla çeliştiği için reddettiği her aşamada, bugüne kadar askeri müdahale ve darbelerle karşılaştığı yakın tarihimizde örnekleriyle yaşanmış bir durumdur.”

Klasik askeri darbelerin içinde rol alan cuntalar konjonktürün politik düşüncelerine göre hareket etmişlerdir. 27 Mayıs’ta ‘Atatürkçü olduğu’ iddiasıyla hareket eden askerler, 12 Martta BAAS türü bir solculuk(!) fikrine sarılmışlardır. 12 Eylül’de yeniden Atatürkçülük maskesini kullanmaları, 28 Şubat’ta laiklik kavramına sarılmaları neyi değiştirir? Hangi kavramın arkasına sığınırsa, hangi maskeyi takarsa taksınlar, askeri darbeleri yapanların gerçek sıfatı anti-demokrat, Türkiye karşıtı olmalarıdır ki bütün bu darbelerin dış konjonktürle bağlantısı vardır.

Sahibinin sesi

FETÖ yapılanmasının 15 Temmuz ihaneti Ortadoğu haritasını yeniden çizmeye koyulmuş bulunan Batı’nın planını reddeden Türkiye’ye karşı, doğrudan ülkenin bağımsızlığına karşı, bir işgal bir parçalama teşebbüsü, üstelik kendi ordusu üzerinden bu saldırıyı organize etme mahiyetindeki bir darbe olduğu unutulmamalıdır.

“Türk milleti onlara öyle bir cevap vermiştir ki, bu işgal girişiminde yer alan hainlerin önemli bir kısmı derdest edilip etkisiz hale getirilmiş, onları destekleyen Batı dahi bu durumda çaresiz kalmıştır. Bugün Batılı başkentlerde estirilmeye çalışılan hava, 16 Nisan akşamı yerini hüzne bırakacaktır.” Şimdi çıkarılan gürültü, ortaya atılan iddia ve tehditler, terör örgütlerine verilen destekler bunların hepsi referandumu etkilemeye dönük gayretlerdir. Bu sistem değişiminin ne anlama geldiğini Batı bizim muhalefetten daha iyi anlamış durumdadır.

<p> </p>

Ali Babacan casusluktan tutuklanan Metin Gürcan'ı nasıl savundu?

Harran Sarayı'nın 9 asırlık salonu gün yüzüne çıkarıldı

2. el dükkanından aldı servet sahibi oldu

Kolanın daha önce duymadığınız 8 farklı kullanım alanı