• $17,9131
  • €18,2474
  • 1022.97
  • 2750.49
25 Kasım 2019 Pazartesi

Ne yapmak istiyorlar?

Türkiye’nin yürüyüşünü engellemek, durdurmak isteyenlerin, Ortadoğu’yu kontrol altında tutmak, sömürgecilik döneminde kurulan sömürü düzenini sürdürmek isteyen, bunun için bu coğrafyanın haritasını yeniden çizmek isteyen yeni sömürgeciler olduğunu artık tartışmaya bile gerek yoktur. Türkiye bu planı bozmak için hem dışarıda hem içeride amansız bir mücadele yürüttüğünden dolayı hedefteki ülkedir.

Hatta bugün Irak’ta yaşananları, bu ülkenin sokaklarındaki şiddet görüntülerini, çatışmaları, İran’a dönük operasyonları neredeyse bir iç savaş çıkarmak için sürdürülen provokasyonları başka bir olay gibi düşünmek de mümkün değildir. Bütün bu olaylar dünya sisteminin ‘Yeni Ortadoğu’ siyasetini gerçekleştirmek için atılan adımlardan başka bir şey değildir.

TÜRKİYE’NİN YAPTIĞI

Buradaki soru şudur: Batı bunları yaparken bu ülkelerin sorumluluk mevkiinde bulunanlar ne yapacaklardır veya ne yapmaktadırlar? Örneğin başta ana muhalefet partileri olmak üzere muhtelif muhalif gruplar aydınlar akademisyenler, sanatçılar, medya ne yapıyor? İran, Irak gibi çevre ülkeleri bir tarafa bırakalım; Türkiye’de durum ne cihettedir?

Türkiye’nin durumu diğerlerinin hepsinden önemlidir, çünkü bugün bölgenin geleceğinin mevcudiyeti doğrudan doğruya bu ülkenin gücüne, ortaya koyduğu tavra bağlıdır. Bu durum sadece bugün değil dün olduğu gibi muhtemelen yarın da bizim ülkemizin önüne konulmuş tarihi bir görev niteliğindedir. Dün imparatorluğu kaybetmiş olmanın bütün bu coğrafyanın kaderini nasıl değiştirdiğini, Batı sömürgeciliğinin vahşetinin yayılmasına yol açtığını bilmeyen kalmadığı gibi bugünkü Türkiye’nin sendelemesi durumunda bile bu coğrafyanın nasıl paramparça olacağını anlamak için kâhin olmaya gerek yoktur.

Batı’nın ‘Yeni Ortadoğu’ siyasetini, onun bölgeyi terör örgütleri üzerinden önce istikrarsızlaştırıp sonra iç savaş veya ayrılıkçı hareketler üzerinden parçalama stratejisine açıkça karşı çıkan Türkiye’nin Batılı merkezlerce nasıl nefret objesi haline getirildiğine buradan bakmak gerekmektedir.

NEREDE YER ALIYORSUNUZ?

Peki, Türkiye yeni sömürgeciliğin saldırılarına bu cevabı verirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan bu mücadeleyi dirayetli bir biçimde sürdürürken; ABD, Avrupalı merkezler, Türkiye’nin mücadelesinin, tezlerinin haklılığı karşısında istemeseler de ‘durmak’ mecburiyetinde kalırken; muhalefet partileri, benim resmi aydınlar dediklerim dahil aydınlar, sanatçılar, medya çevreleri, akademi zümresinin önemli bir kısmı ne yapıyor, onlar kimin yanında yer alıyor neler söylüyorlar?

Ana muhalefetin birkaç cümleyle özetlenecek ezberi bellidir: “Derhal Esad’la görüşün; Emevi camiinde namaz kılmak fikrinden vazgeçin; Suriye’de ne işimiz var; terörle bağlantılı belediye başkanlarını görevden almayın; ekonomi battı; kimse Türkiye’ye yatırım yapmasın.” Haksızlık etmeyelim bu parlak fikirlere ilave edilen son iddia ‘Erdoğan iç işlerimize karışıyor’ şeklindedir. Batı’yla paralel hareket edenler, sizce ne yapmak istiyorlardır? Milliyetçi camianın tanınmış siması, sevgili ağabeyim, Prof. Dr. Turan Güven Bey Hakk’a yürüdü; mekanı cennet olsun.

<p>Türk müziğinin usta söz yazarı, besteci ve şarkıcısı Selami Şahin, Akşam TV'de yayınlanan Akşam Y

Selami Şahin: Hayatımın filminde başrol oğlumun

Hollywood yıldızlarının Türkiye'deki sesiydi... Sungun Babacan hayatını kaybetti

Uzayda yıllardır var olan 21 Türk ismi! çok az kişi tarafından biliniyor

Toplu balık ölümlerinin nedeni belli oldu! Kızılırmak'ta endişelendiren görüntü