• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
18 Mart 2021 Perşembe

Emperyalizm Çanakkale'de vuruldu!

Kim hatırlar bilmiyorum, bu başlık 1980 öncesi İstanbul Ülkü Ocakları'nın yayınladığı Genç Arkadaş dergisinin bir kapak yazısının başlığıydı: "Emperyalizm Çanakkale'de vuruldu"; emperyalizm neydi kim vurmuştu? Benim de yazarları arasına katıldığım dergi, genellikle emperyalizm ve onun düşmanı olan milliyetçilik temalarına ağırlık veren bir gençlik dergisiydi.

Çanakkale Zaferi'nin önemi başından bu tarafa iyi kavranmıştır; bunu en az bizim kadar emperyalistler de kavramışlardır çünkü bu onların ilk bozgunudur. Evet, Türkler emperyalizmi yenen ilk millettir, ilk ordu da Türk ordusudur. Bu olay Batılılar için kolay unutulacak bir şey değildir; bugünkü düşmanlıklarının arkasında da bu ilk mağlubiyetin ve Milli Mücadeledeki ikinci yenilginin öfkesi, bilinçaltındaki kini vardır. Unutmayalım Batı emperyalizmi bu kaybetme sendromundan kolay kolay kurtulamaz.

18 MART

Çanakkale Zaferi herhangi bir savaş veya zafer değildir; Türk tarihinde birçok savaş birçok zafer vardır fakat Çanakkale tarihin akışını değiştiren bir zaferdir. Bu bizim kendimizle övünmek için söylediğimiz bir cümle değildir. Çanakkale Zaferi olmasaydı tarih başka türlü yazılacaktı. Hatırlayalım Çanakkale Zaferi olmasaydı Birinci Savaş erken bitecek, Türk ordusunda kurmay subayları böylesine büyük bir savaşın tecrübesine sahip olmayacakları gibi emperyalizmin en güçlü ülkelerinin ordularını yenmenin bilgisine ve psikolojik gücüne de sahip olmadan Milli Mücadeleye girmek mecburiyetinde kalacaklardı.

Çanakkale zaferi Milli Mücadelenin kadrosunu yetiştirmiş bir savaştır. Milli Kurtuluş Savaşı'nın bütün subay kadrosu Çanakkale'de savaşmış kahramanlardır. Unutmayalım Mustafa Kemal Paşa'nın Çanakkale'deki komutanı Cevat Paşa İmparatorluk İstihbaratıyla birlikte Gazi Paşa'nın Anadolu'ya çıkmasında önemli bir sorumluluk almış, padişaha onun görevlendirmesini 'tavsiye' etmişlerdir. Demek ki Çanakkale Zaferi emperyalizme karşı, onu yenen ilk savaş olduğu kadar ikinci zaferin de yolunu açmıştır. Ayrıca Çanakkale sadece bize değil bütün mazlum milletlere emperyalizmin yenilebilir olduğunu öğretmiştir.

DESTAN NEDİR?

Çanakkale Zaferi'nin bir diğer neticesi, bizim dışımızdaki dünyanın tarihinde yaptığı değişimlerdir. Bu zafer Birinci Savaşın neticelenmesini geciktirdiği için Rusya'da Çarlık rejimine karşı siyasal muhalefet kontrol edilemez hale gelmiş, Ekim Devrimi'nin şartlarını olgunlaştıracak bir ortam yaratarak Bolşeviklerin örgütlenmesini ve iktidara gelmesini kolaylaştırmıştır. Bunun daha sonra Rusların işgal ettikleri Anadolu topraklarından çekilmesine, Gazi Paşa ve Lenin arasında İstiklal Harbi boyunca süren işbirliğinin yolunu açtığı bilinmektedir.

Çanakkale Zaferi zor zamanda Türklerin tarihin akışını değiştirdikleri bir savaşın adıdır. Orada bir millet olmanın bilinci kristalize olmuştur. Mehmet Akif Ersoy'un destanı sadece bir zaferin destanı değil bir milletin emperyalizme karşı varlık destanıdır. Başta Harbiye Nazırı/ Başkomutan Enver Paşa olmak üzere bütün 'Çanakkale Aslanlarını' minnetle, rahmetle anıyoruz.

<p>Ali Nuri Türkoğlu, Payitaht Abdülhamid dizisinde Emanuel Karaso karakterini oynamıştı. 30 yılı aş

Ali Nuri Türkoğlu'ndan samimi açıklamalar

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak