• $ 7,7072
  • € 9,0735
  • 468.48
  • 1145.24
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Ekonomik saldırıya, emek cevap veriyor!

ABD ve onun ekonomik tetikçilerinin yürüttüğü saldırının esas hedefi nin Türkiye’nin bağımsızlığı olduğunu artık anlamayan kalmamıştır sanırım. Buna rağmen hâlâ ezberlenmiş bir takım basmakalıp sözlerle işi ‘ekonominin borç yapısına’ bağlayıp, bunu görmek istemeyenlere, söylediklerinin eleştiri olduğunu sananlara ne demeli? Bunu hâlâ anlamayanlar olsa da, Türkiye’nin emekçileri ülkelerinin büyümesine emeklerini, alın terini katanlar meselenin bilincindedirler.

“Türkiye’ye yapılan saldırı işçilerin ekmeklerine ve vatanlarına saldırıdır, bunun içindir ki bu meseleye onların sahip çıkması daha anlamlıdır. 24 Ağustos’ta Kurban Bayramı’nın son gününde bayram demeden tatil demeden meseleye sahip çıkan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay Brüksel’de ITUC Genel Sekreteri Burrow’la iki saatlik bir görüşme yaparak, ABD’nin Türk ekonomisine yönelik saldırısı karşısında işçi sınıfının sessiz kalmaması yönünde görüşlerini paylaşmıştı.”

EKMEK VE VATAN
Medyada haber düzeyinde kalan bu görüşmeyi de, ITUC Genel Sekreteri Sayın Burrow’un açıklamalarını da çok önemli buluyorum çünkü düne kadar piyasa ekonomisinden bahsederek ekonomiye sosyal amaçlı müdahaleleri dahi eleştiren liberalizmin şampiyonluğunu elinden bırakmayan ABD, şimdi ekonomiye ‘siyasi saldırılar’ düzenlemekte, Türkiye’yi Ortadoğu’daki saldırgan, savaşçı, işgalci politikalarına destek olmaya, terör örgütlerine verdiği yardım ve silahlara karşı sessiz kalmaya zorlamak istemektedir.

Görüşmede Türk-İş Genel Başkanı Atalay, ABD yönetiminin Türkiye karşıtı siyasetini eleştirerek ‘ticaret savaşları ve döviz kurları üzerindeki oyunların açgözlü politikacı ve şirketler için fırsat’ oluşturmak maksadını taşıdığını, bundan en başta çalışanların etkileneceği ekonomik bir saldırı olduğunun üstünde durmuştur. 163 ülkeden 331 ulusal konfederasyonun üye olduğu, 207 milyon işçiyi temsil eden ITUC yani Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu Genel Sekreteri Bayan Burrow’un söyledikleri çok önemlidir ve insani değerleri savunan kurumların var olduğunu göstermesi bakımından da altı çizilmelidir.

KİMİN YANINDASINIZ?
Burrow, ‘Bizim için işçi ve insan hakları, insan onuruna yakışan iş ve çevrenin korunmasını sağlayacak yapı üzerine inşa edilmiş uluslararası ticaret sistemini garanti altına alacak küresel’ bir anlayış önemlidir tespitiyle, ‘IMF’nin sicilinin bozuk olduğunu’ vurgulayarak, ‘Türkiye’nin IMF’ye dönmemesi gerektiğini’ söylemiştir. Türk ekonomisine karşı ABD’nin yürüttüğü saldırının Türkiye’yi IMF’ye mecbur etmek maksadını taşıdığı açık olan bu saldırılar karşısında ITUK Genel Sekreteri’nin tavrı sadece emek açısından değil ülke için de önemli bir dayanışma göstergesidir.

Muhalefet yapacağım diye Türkiye yapılan saldırı karşısında sessiz kalanlara, siz sussanız da emek sessiz kalmıyor; buradan ‘bir kriz çıkar’ beklentisi içinde olanlara ise, boşuna ümitlenmeyiniz demek isterim. O çok sözünü ettikleri devletin dış borçlarının milli gelire oranı dünya ortalamasında %82; gelişmekte olan ülkelerde %49 iken bizde sadece %28 düzeyindedir. Her şeye rağmen Türkiye dünyanın en az borçlu olan ülkelerinden biridir. Özel sektörün borcuna ümit bağladıysanız, orada da sorun yok, özel sektörün mali varlıkları fazla bile vermektedir

Kalinic, Beşiktaş için gün sayıyor! Ve daha fazlası Bir Dakikada Spor'da

Kalinic, Beşiktaş için gün sayıyor! Ve daha fazlası Bir Dakikada Spor'da

Yıldırım-7 Narko-Terörizmle Mücadele Operasyonu'nda 4 ton esrar e

Yıldırım-7 Narko-Terörizmle Mücadele Operasyonu'nda 4 ton esrar ele geçirildi

Türklerin tarihe damga vuran silahları

Türklerin tarihe damga vuran silahları

New York'taki bir restoran sosyal mesafe balonlarında hizmet vermeye başladı

New York'taki bir restoran sosyal mesafe balonlarında hizmet vermeye başladı