• $9,5227
  • €11,0881
  • 548.997
  • 1509.2
26 Ağustos 2015 Çarşamba

Çarpık zihniyet

İktidarın dışında kalmak veya karşısında olmak, muhalefet yapmak için yeterli değildir. Bu durum sadece siyasi partiler için değil bütün muhalif unsurlar için, medya, aydınlar, sermaye grupları için de geçerlidir.

Uzun iktidar dönemlerinin, hükümet eden partileri yıpratarak, muhalif pozisyonda kalan partilerin işini kolaylaştırdığı böylece muhalefet yapma imkanı verdiği, buna uygun ortam yarattığı düşünülür; ama bunun her zaman doğru olmadığını en azından AK Parti'nin on yılı aşkın iktidar dönemi için geçersiz olduğunu söyleyebiliriz.

Çaresizlik sendromu

Peki bu neden böyledir? Türkiye'nin siyasi partilerinden medyasına, büyük sermayesinden resmi aydınlarına, çeşitli örgütlü yapılara kadar, muhalif pozisyonda bulunanlar, neden 'muhalefet yapmakta' yetersizlik yaşamaktadırlar? Muhalefet etme sorunu yaşayan bu çevrelerde, öylesine sağlıksız tavırlar, öylesine çarpık bir zihniyet oluşmuştur ki, bunlar arasında AK Parti'ye karşı yaşanılan bu yetersizliği PKK gibi kan döken, şiddet diliyle var olan bir cinayet örgütüyle işbirliği yaparak ikame etmeye çalışacak kadar aşağılık bir tutumu benimsemiş olanlar bulunmaktadırlar.
"Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ve AK Partiye duydukları öfke ve kin bu taifeyi Türkiye'yi bölmek için kan döken bu terör örgütünün peşine takmış bulunmaktadır. Onların ortak beklentisi, PKK ister cinayet işlesin, ister bütün bölgede, isterse de Güneydoğu'da 'dört yüz kilometre kare alanda' hakimiyet kursun, bunu yaparken AK Parti yönetiminin sarsılmasına, devrilmesine yol açmasıdır".
Ne ülkenin yaşadığı acılar, ne şehit cenazeleri, ne de ülkenin bölünme tehlikesi onların umurunda değildir; onlar açısından bütün bu olaylar yeter ki Cumhurbaşkanı Erdoğan'ını, Başbakan Davutoğlu'nu iktidardan uzaklaştırmaya vesile olsun, diye değerlendirilmektedir. Üstelik bu zihniyete mensup olanların arasında, sadece örgüt sempatizanları bulunmamakta, kendisine ‘ulusalcı’ diyen de, ‘yurtseverim’ diyen de, ‘’sosyalist diyen de ‘Kemalistim’ diyen de, ‘liberalim’ diyen de, ‘sosyal demokrat’ olduğunu iddia edenler de yan yana durmaktadır.
Bu çarpık zihniyeti, bu marazi ruh halini nasıl açıklarsak açıklayalım, eğer muhalefet sorunu üzerinde yeterince durmaz isek bu açıklamalar eksik kalacaktır. Çünkü ülkede muhalefet yapma yeteneğine sahip hareketlerin, toplulukların, partilerin bulunması, dağılmış, siyaseten çaresiz kalmış bu tür unsurları hiç olmasa etkileyerek, onların düşünce körelmesine, akıl tutulmasına, vicdan kararmasına maruz kalmalarının önüne geçecek bir alternatif olabilir!

Negatif siyaset: terör severlik

Bunun kolay olmadığını biliyorum; elbette bu hastalıklı zihin dünyasının arkasında zümresel kaybetmişlik duygusunun, fonksiyonel yeni sınıflar karşısında işe yaramaz duruma düşmüş, ama iktidar alanları üzerinde tahakküm geleneğinin ideolojisi üzerinden konumunu kaybetmeme arayışının devam etmesi gibi başka nedenlerden bahsetmek de gerekir.
Peki neden muhalefet etmede sorun yaşanmaktadır? "İktidarın karşısında yahut dışında yer alanların, muhalif pozisyonda bulunanların, 'muhalefet yapmasının' birinci şartı tarihsel olarak ülkenin yaşadığı süreçle ilgilidir". Türkiye'nin yaşadığı toplumsal devrim, bürokratik elitlerin tahakküm geleneğini kırıp, siyasal yapıyı demokratikleşme yönünde değişime zorlayınca muhalefet etmenin yolu, demokratikleşme yönünde değişimden geçmektedir. Dolayısıyla değişim karşısında tutucu davranmak muhalefet etmeği imkansızlaştırmak demektir.
"Muhalefet etmenin ikinci şartı, iktidarın ürettiği hizmeti aşacak, geride bırakacak, toplumsal talepleri uyaracak, yeni toplumsal güçleri harekete geçirecek projeler ortaya koymak, toplumsal değişme sürecini inşa edici, düzenleyici hedefleri gerçekçi verilerle, inandırıcı bir dille ortaya koymaktan geçmektedir".
Buralarda sorun yaşayan muhalefetin, bütün ümitlerini terör örgütünün yıkıcılığına bağlaması, negatif siyaset veya ölü toplumsallık üretir.

<p>Ankaralılar AKM Millet Bahçesi'nde yeşille  buluşacak. Başkent'e yeni soluk getirecek millet bahç

AKM Millet Bahçesi açılıyor

Kepçe ile yol kapatıp drift yaptılar

Muğla'daki fosil alanında yeni buluntulara ulaşıldı

''UÇBEY''in ilk kez kullanıldığı operasyonda gri listedeki terörist vuruldu