• $9,6701
  • €11,2197
  • 560.345
  • 1485.03
22 Ağustos 2018 Çarşamba

Amerika’yı niye kızdırdınız?

Bazıları ‘Amerika’yı niye kızdırdınız’ diye soruyor, ABD ile yaşanan sorunları dile getirip ‘ABD’ye karşı neden bir şey yapmıyorsunuz’ diye sitem edenler de var; başka birileri ise ‘Amerika’ya karşı ne yaptınız onu söyleyin’ türünden sözde eleştiri yaptıklarını sanan sorular soruyorlar.

“Meseleyi, ABD ile yaşanan bir ‘Rahip Krizi’ ya da ABD’nin bazı ‘adamlarının’ tutuklanması ile ilgili sanmak, yaşanan gerilimi ‘salıverilecekti ama pazarlıkta anlaşılamadığı için bunlar yaşanıyor’ demeye getirmek, meseleyi anlamaktan uzak olmak demektir. Türkiye’ye karşı açıkça bir darbe girişimini yöneten kadro, FETÖ denilen yapılanmanın eli kanlı bütün elemanlarının ABD tarafından korunduğu bilindiği halde mesele nasıl ‘rahip konusuna’ indirgenebilir, onun etrafında izah edilebilir?”

BURASI TÜRKİYE’DİR

‘Amerika’yı niye kızdırdınız, ne güzel gül gibi geçinip gidiyorduk, stratejik ortağımızı kaybettik’ diye üzülenler aslında İkinci Savaş sonrası kurulan dünya düzeninde ABD ile Türkiye arasında gelişen ‘bağımlılık ilişkisinin’ devamından yana olduklarını açıkça söylemeseler de bunu istediklerinin farkındadırlar. Türkiye, bütün ülkeler arasındaki ilişkilerin karşılıklılık ekseninde olması gerektiğini savunan bir ülkedir, bunu sadece kendisi için değil, bütün dünya için istemektedir ki bu sebeple eski dünya düzeninin kurumları başta BM olmak üzere, bütün yapısal mekanizmalardaki eşitsizliklerin tasfiye edilmesi çağrısını yapmıştır.

“Nitekim Türkiye bugün, Batı sistemi içinde kendisine biçilen rolü, uygun görülen konumu reddederek uluslararası ilişkilerini eşitlik temelinde yeniden kurmaya kalktığı için, eski ilişki formunun devam etmesini isteyenlerle karşı karşıya gelmektedir. Bunun içindir ki ‘size ikinci sınıf bir AB üyeliği verelim’ diyen AB’ye de, Ortadoğu’da kendi çıkarları doğrultusunda davranılmasını isteyen ABD’ye de ‘hayır’ demiştir. Bunun içindir ki Türkiye’nin ABD ile yaşadığı sorunları Trump’a, yargı sürecinde olan Rahip’e bağlamak doğru bir yaklaşım değildir.”

ABD NE YAPIYOR

Burada anlaşılması gereken birkaç husus vardır. Birincisi; ABD’nin patronajındaki Batı sisteminin yeni Ortadoğu planı, coğrafyanın haritasını yeniden çizme girişimi bölge ülkelerinin hepsini tehdit eden bir bölünme planıdır. Hedefte İran, Irak, Suriye var görülse de burada Türkiye’nin adının zikredilmemesi zamanlama ve sıra meselesidir. İkincisi; ABD’nin Ortadoğu’yla ilgili her adımının arkasında İsrail’in gelecek projesi yer almaktadır. İsrail’in ırkçı yayılmacı siyasetini sürdürmesi için bölgede hiçbir ülkenin gelişmemesi, güçlenmemesi ve ABD’nin kontrolünden çıkmaması öngörülmektedir. Üçüncüsü; ABD eski bağımlılık ilişkilerinin sürdürülemeyeceğini anladığı anda ülkelere baskı yapmaya, muhtelif araçlarla müdahale etmeye yönelmektedir ki 15 Temmuz’u da bugün yaşanan ekonomik operasyon girişimleri de bununla ilgilidir.

Meseleyi hâlâ anlamayanlara, ‘ülkemizin varlığını, çıkarlarını savunduğumuz, ABD’nin çıkarlarına ve Ortadoğu siyasetine mahkûm etme taleplerini reddettiğimiz için’, ABD’nin kızdığını söyleyebilirsiniz. Kurban Bayramınız mübarek olsun.

<p class='MsoNormal'>Fatih'te arıza yapan İETT otobüsü, vatandaşlar tarafından  yaklaşık 300 metre i

İETT otobüsü arızalanınca 300 metre itildi

''Gıda Denetim Seferberliği'' kapsamında Trakya'da denetimler başladı

İstilacısı aslan balığı Ege'de de yayılıyor

Her sabah poğaça yiyenler dikkat! Bakın vücuda nasıl bir etkisi var