• $13,427
  • €15,3492
  • 785.437
  • 2085.76
3 Mart 2016 Perşembe

Amerika PYD’yi neden yanlış okudu?

Bu soruyu şöyle de sormak mümkün; Amerika PYD’yi neden yanlış okumakta ısrar ediyor, yoksa bizim yanlış olarak nitelediğimiz şey ‘ABD için stratejik bir tercih’ mi?

Her ülkede ‘sahibinin sesi’ türünden yarı resmi gazeteler yayımlanır. Kapalı siyasal sistemlerde bu daha açık görülebildiği halde, demokratik rejimlerde bu işi yapan gazeteler daha örtülü veya daha az görünür durumdadırlar. “Nitekim bizim ülkemizde anti-demokratik geleneğin, resmi ideolojinin ‘yarı resmi gazetesi’ saklanamayacak bir biçim de, özellikle de militarizmin kol gezdiği dönemlerdeki sivil toplum düşmanlığıyla, demokrasi karşıtlığıyla hep piyasada olmuştur.” Bugün de durum değişmemiştir; yarı resmi gazete bütün saldırganlığıyla, kaybedilmiş bir iktidar hırçınlığıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan’a nefret diliyle sataşmaya devam etmektedirler.

Sahibinin sesi

Batılı ülkelerde de demokratik sistem içinde müesses düzenin savunucusu olan gazeteler bu işi yapmaktadırlar. Bilhassa ABD’de CIA gibi servisler vasıtasıyla kamuoyunu yönlendiren, muhataplara mesaj ileten gazetelerin, medya kuruluşlarının, gazetecilerin varlığı bilinmektedir ve bu durum gizli de değildir. The New York Times gazetesinin de ABD basın kuruluşları içinde bu tür işlevi olan bir yayın organı olduğu bilinir.
Geride bıraktığımız şubat ayının 24’ünde bu gazetenin ‘The Editorial Board’ imzalı yazısında Türkiye’nin Kürt meselesini yanlış okuduğuna dair bir makale yayımlandı. Yazıda PYD’nin Suriye’deki iç savaşta Kürt bölgesini koruduğu söylenerek, DAEŞ’ e karşı bu örgütün kuvvetli bir pozisyon aldığı ve savaştığı anlatılarak, bu durumda ABD’nin DAEŞ terörüne karşı istihbarat ve lojistik destek verdiği belirtilmekte ve Türkiye’nin bu örgüte karşı tavrının yanlış olduğu iddia edilmektedir. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a PYD ile uzlaşması önerilirken, bu örgütün saldırılarına top atışlarıyla karşılık vermeyi durdurması istenmektedir. Türkiye’nin Kuzey Irak Kürtleriyle birlikte çalışmasına vurgu yapılan yazıda, aynı şeyi Suriye’de yapması gerektiği yönünde akıl vermeye çalışılmaktadır. Makale ‘Suriye’de Kürtlerle savaşarak Amerika’yla tansiyonu yükseltmenin bir anlamı olmadığını’ söylemeyi de ihmal etmemektedir.
“Bu yazıdan bahsetmenin sebebi, içinde ciddiye alınacak bir analiz veya bilgi bulunduğundan ötürü değildir; tam tersine yazının Suriye meselesini, bu ülkedeki Kürtleri diğer toplulukları ne önemsediği ne de onların yaşadıklarına dair ciddi bir değerlendirmesi yer almaktadır. Üstelik bu proje sadece Suriye ile sınırlı değil, bütün Ortadoğu’ya dönük bir yeni siyasetin ürünüdür.”

Stratejik ortağın kim?

Bu gazete yazısından bahsetmemizin sebebi ABD kamuoyuna Türkiye’nin Suriye politikasını çarpıtarak vermesi ve Türkiye’nin PYD terör örgütü karşısında ortaya koyduğu bütünüyle gerçeği yansıtan verilere rağmen, ABD’nin tavrının değişmeyeceğini söylemesiyle ilgilidir. Gazete açıkça; Araplara ve Türkmenlere karşı uyguladığı dışlayıcı, etnik-ideolojik temizlik siyasetini Suriye Kürtlerine de uygulayan PKK/PYD örgütüne karşı savaşan Türkiye’ye ‘Suriye Kürtleriyle savaşıyor’ suçlaması yapmaktadır. Üstelik PKK/PYD Suriye’de BAAS rejimiyle çalıştığını inkâr dahi etmediği halde…
Aslında ABD’nin muhtelif sözcüleri tarafından buna benzer açıklamaların yapıldığı bilinmekte olduğuna göre ‘Türkiye’nin stratejik müttefikinin!’ teröre karşı uygulanan çözüm sürecini, kanlı bir saldırıya dönüştüren PKK/PYD terörünün, Suriye’de elde edilen pozisyonu tahkim etmek üzere yapıldığını bilmemesi ihtimali var mıdır? “ABD’nin açıkça Türkiye karşısında böyle bir terör örgütüne destek vermesi, PYD’yi Suriye Kürtlerinin temsilcisi yapmak istemesi, bir başka siyasetin ve daha geniş bir projenin gereği olarak açıklanabilir.” Peki, bu proje nedir, gizli midir?

<p>Programda öne çıkan başlıklar:</p><p>AK Parti MKYK Üyesi Emre Cemil Ayvalı:  CHP'nin tüm yandaşla

Başkan Erdoğan'dan Arnavutluk'ta

Emeklilere hangi banka ne kadar promosyon veriyor? İşte banka banka promosyon ücretler...

Gece yarısı çocuk kamerasına takıldı! İşte o anlar

Sosyal medyayı sallayan köpek balığı deneyi! Yürekleri ağızlara getirdi