• $13,7668
  • €15,5797
  • 788.083
  • 1927.39
20 Nisan 2017 Perşembe

AK Parti - MHP ittifakı başarısız mı?

Referandum sonuçları üzerine yapılan tartışmaların merkezinde yer alan, bu konuyu tartışanların çoğu zaten neredeyse yeminli milliyetçilik ve muhafazakârlık düşmanlarından oluşan bir kadronun mensuplarıdır. Onların bir kısmı özellikle Genel Başkan Devlet Bey’in bütün gayretlerine rağmen MHP’lilerin referandum da gerekli desteği vermediğini iddia etmektedirler. Bazıları ise ‘AK Parti MHP ile birlikte bu değişim projesini gündeme getirdiği için Güneydoğu’da yaşayan Kürt kökenli seçmenlerden gerekli oyu alamamış olduğunu’ iddia etmektedirler.

Oysa AK Parti-MHP işbirliğinin başarısı ortadadır. Bu başarı içinde hangi partinin ne kadar oyu olduğu ya da MHP’nin katkısının ne oranda olduğunu tartışmak çok anlamlı değildir çünkü elde kesin veri bulunmamaktadır. Seçim sonuçlarını tam olarak doğru tahmin eden Gezici Araştırma Şirketi’ne göre MHP’lilerin yaklaşık %40’ı evet oyu vermiştir ki bazı şehirlerde AK Parti’nin 1Kasım 2015 seçimlerinde aldığı oy nispetinin altında bir ‘evet’ oranının çıkması, ‘bugünkü başarının birlikte’ gerçekleştiğini göstermek için yeterlidir. AK Parti-MHP işbirliğinin, teröre karşı verilen mücadeleyle birlikte düşünüldüğünde Güneydoğu’da yaşayan Kürtler üzerinde iddia edildiğinin tersine, nasıl olumlu etki yarattığını anlamak için, bölgede 1 Kasım’da alınan AK Parti oylarıyla halkoylamasında alınan ‘evet’ oyları arasındaki yaklaşık beş yüz binlik artışa dikkat etmek yeterli olacaktır.

Sistem değişiyor

Öncelikle şunu belirtmek, bir durum tespiti yapmak önemlidir: Bu değişim projesi yani sistem değişimi meselesi sıradan bir reformu yapmanın çok ötesinde, adı üzerinde siyasal sistemi değiştirmeyi amaçlayan yapısal bir dönüşüm projesidir. “Bu dönüşümün ortaya çıkardığı işbirliği ancak sürecin iyi yönetilmesine öncülük eden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliği sayesinde başarıya ulaşmıştır. Bunu hem sürecin başlangıcında, hem bazı hassas konuların çarpıtılarak gündeme getirildiği zamanlarda, hem de ortaya atılan yalan yanlış iddialara hatta uluslararası operasyonlara karşı ortaya konulan politik tavırda görmek mümkündür.”

Sistem değişimi ne kadar önemli ve gerekli olursa olsun, insanların alıştığı bir siyasal düzenin değişmesine razı olmasının kolay olmadığını, üstelik içeride ve dışarıda güçlü bir karşı kampanyayla eski sistemin savunulmasına dönük bir algının yerleştirilmesi için her şeyin yapıldığı bir ortamda bu değişimin zor olmasına rağmen başarıldığını anlamak gerekir. Hatırlayalım, referanduma iki gün kala ortaya atılan ‘eyalet kurulacak’ iddialarına karşı MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin endişelerini ifade etmesinin meydana getirdiği etki, bu aşamada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ortaya koyduğu ‘üniter siyasi yapıyla’ ilgili kesin, dirayetli tavır, başarılı süreç yönetimiyle ve Başbakan Yıldırım’ın iddialara karşı ‘aksi olursa istifa ederim’ çıkışıyla aşılsa da sonuçlar üzerinde negatif etkisinin olduğu tartışılmaktadır.

Sonuç başarıdır

“AK Parti MHP işbirliğinin başarısı açıktır, bütün olumsuz şartlara rağmen sadece dünyanın gözü önünde değil aynı zamanda baskısı altında, uluslararası kamuoyu oluşturma mekanizmalarının bütünüyle gerçeği ters yüz ederek meydana getirmeye çalıştığı siyasal psikolojik atmosferde, insanların neredeyse yüz yıllık parlamenter sistem diye inandırıldığı, aslında 27 Mayıs’ın militarist devlet düzeni olan bir sistem değiştirilmiştir.”

Burada MHP’lilerin ne kadarının oy verdiği, AK Parti’ye oy verenlerin hangi oranda değişikliği onaylayıp onaylamadığı, neticenin hâsıl olması açısından önemini kaybetmiştir. Ayrıca AK Parti-MHP ittifakının sayısal bir mesele değil, toplumsal bir zemin ve uzlaşma göstergesi olduğunu unutmamak gerekir.

Bu oylama sonucunda, eski sistemin içinde barındırdığı hastalıklar, militer ideoloji, cuntacılık, kapalı devlet yapısı, devleti bürokratların iktidar alanı haline getiren siyasi alışkanlıklar, ideolojik yargı, güçsüz koalisyon hükümetleri ve benzeri birçok köhnemiş ilişki biçimi artık tarihi ömrünü tamamlamış bulunmaktadır.

<p>Sadakatsiz dizisinde canlandırdığı Derin rolüyle 2020 ve 2021 yılında yıldızı parlayanlar arasına

İlginç tavırları geceye damga vurdu

İsrail hapishanesinden kaçan Filistinli tutuklular mahkemede darbedildi

Bir çiftçi tarafından bulundu! İçinden servet çıktı

Kedilerin en çılgın halleri