• $ 7,8535
  • € 9,4045
  • 450.033
  • 1328.73
Reklamı Kapat

Ukrayna'nın gölgesinde Suriye

Türkiye paralel yapıya ve seçimlere, dünya ise Ukrayna'ya odaklanmış durumda. Türk gazetelerinin ana sayfalarına bakıyorum; bir kısmı, paralel yapının seçim öncesi siyaseti dizayn operasyonları ve skandallarıyla ilgileniyor, diğer kısmı ise bu skandalları örtmek için "en iyi savunma saldırıdır" şiarıyla saldırı modunda. Uluslararası haber portallarına bakıyorum; bırakın Batı menşeili olanlarını El-Cezire gibi Ortadoğulu haber siteleri bile Ukrayna'yı manşete çekmiş. El-Quds el-Arabi ve El-Arabiye'de Libya, El-Sabah'ta Tunus, El-Hayat'ta Suud manşette.
Tabii ki Ukrayna'da Batı-Rusya gerginliği, El-Saadi el-Kaddafi'nin Libya'ya iade edilmesi veya Suud ve avanesinin Katar'daki büyükelçilerini geri çekmesi önemli haberler. Veya Türkiye'nin bir ahtapot gibi her tarafa uzanan paralel yapıyla mücadelesi ve yaklaşan seçimlerin gündemimizin birinci maddesi olması çok doğal.
Bütün bu gelişmeler yaşanırken yanı başımız Suriye'de ve tüm dünyanın gözü önünde, Suriye'de katliamlar hızını kesmeden devam ediyor. Baas rejimi ve Irak ve Şam İslam Devleti ortaklığı, Suriyeli muhaliflerin üzerine kâh varil bombası olup yağıyor, kâh intihar saldırısı yoluyla kan döküyet, kâh suikastlarla muhalif liderleri hedef alıyor, kâh havadan bombardımana tabi tutuyor...

Unutulan Suriye
Mısır'da darbe yapıldığında neredeyse sevinçten takla atan Baas rejimi, dünyanın dikkati başka yönlere kaymışken bir taraftan katliamlarını hızlandırmış diğer taraftan da dikkati dağılan uluslararası topluma karşı cüretkarlığını ve umursamazlığını artırmıştı. Sisi darbesi gündeme oturunca, Suriye bir yetin çocuk gibi ortada kalmıştı.
Şimdi ise uluslararası toplumun "kahraman" aktörlerinin hepsi Ukrayna için poz veriyor. 90 dakikalık Obama-Putin görüşmesinden Kiev'de artistik pozlar veren Kerry'ye, Ukrayna'ya gitmek için sıraya giren Batılı yetkililerden son dakika, acil, olağanüstü vs. NATO toplantılarına kadar tüm dünya Ukrayna için mobilize olmuş durumda. Hâl böyleyken kabak yine uluslararası toplumun yetim çocuğu Suriye'nin başında patladı. Suriye meselesi rafa kaldırıldı, Baas rejimine verilen öldürme lisansının süresi uzatıldı.

Türkiye meşgul ediliyor
Türkiye ise bir darbe girişimiyle meşgul durumda. Aslında darbe girişiminin kirli oyunları için kullandığı meselelerden birisi de Suriye. Diğer bir ifadeyle paralel yapı, Suriye halkının ekmeğiyle Türkiye'deki kirli hesapları uğruna oynadılar. Zira yardım TIR’larını durdurmak için öfkeyle kurdukları elemanlarını devletin istihbaratının üzerine salarken, kastettikleri sadece devletin güvenliği değil aynı zamanda Suriye halkının hayatta kalma enerjisiydi.
Aynı şekilde Türkiye-El-Kaide ilişkisi kurma çabaları, sadece alçalabilecekleri seviyeyi göstermiyor aynı zamanda Suriye halkının haklı mücadelesini dünya kamuoyu nezdinde karalama görevini de ifa ediyordu.
Türkiye Suriyelilere karşı gösterdiği misafirperverliğine her şeye rağmen devam ediyor, İHH'dan diğer STK'lara kadar birçok kanaldan ihtiyaç içindeki Suriyelilere yapılan yardımlar devam ediyor. Fakat Suriye meselesinin çözüme kavuşması için gereken uluslararası mutabakat zemini, başka coğrafyalar için bulunmaya çalışılıyor.
Oysa uluslararası toplumun önünde büyük bir fırsat var: Ukrayna'nın da içinde olduğu bir "büyük uzlaşı" imkanı. Rusya ile Ukrayna'yı konuşurken Suriye meselesini de pazarlığın içerisine sokma imkanı yadsınmamalı.
Tamam, iki ülkenin şartları farklı. Ama her iki ülke için de çatışmaların ve işgalin sona ermesi, bir an önce seçim atmosferine girilip halkın gerçek iradesinin sandığa yansıtılması gerekiyor ki bunun için uluslararası toplumun üzerine düşen ciddi sorumluluklar var.
Eğer uluslararası toplum Suriye konusunda samimi ise gün bugündür...

Fransa'da sokaklar savaş yeri

Fransa'da sokaklar savaş yeri

Kadıköy'de ortalık böyle karıştı! Kare kare o anlar

Kadıköy'de ortalık böyle karıştı! Kare kare o anlar...

Yer siyah gök beyaz! Beşiktaş, zafer sarhoşu

Yer siyah gök beyaz! Beşiktaş, zafer sarhoşu