• $8,5492
  • €10,0853
  • 495.469
  • 1351.59
21 Nisan 2014 Pazartesi

Tüm renkleriyle Hatay

Ufuk Ulutaş
Ufuk Ulutaş
YAZARIN SAYFASI

Birkaç gündür Türkiye’nin Suriye krizinden en çok etkilenen şehri olan Hatay’daydım. Sık gittiğim bu Hatay’da 30 Mart seçimleri sonrasında nabız yoklama ve beklentileri dinleme fırsatı buldum. Doğduğum ve gerçekten de doyduğum Hatay beni her zamanki güzelliğiyle karşıladı. Hep söylerim Hatay, eşsiz bir şehir. Sadece şunu düşünün, Türkiye’ye 1939 yılında katıldı Hatay. 1923’te Cumhuriyet kurulur, Kemalist inkılaplar ülkeyi kasıp kavurur ve tam 16 yıl sonra Hatay, T.C.’ye katılır. 16 sene zarfında “Vatandaş Türkçe konuş” kampanyalarına muhatap olmadan isteyen istediği dili konuşur, istediği alfabeyi kullanır, kafasına istediği tür şapka-sarığı takar, istediği kitabı okur ve istediği kitabı yazar.

BU YAZIYI SPİKERDEN DİNLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Şehir “United Colors of Hatay” havasındadır. Türkiye’de aynı mahallede yaşayan Arap Alevisi, Sünni, Türkmen, Yahudi, Ermeni, Süryani ve değişik mezheplerden Hristiyan’ı başka nerde bulabilirsiniz?
Cuma namazını Habib-i Neccar Cami’nde kılıyoruz. Aslında sadece cami bile Hatay’ı anlatmaya yeter. Rivayet olunur ki Yasin Suresi’nin 13 ve 32. ayetleri arasında anlatılan hikaye Antakya’da geçer. Avlusunda Hz. İsa’nın havarilerinden Yuhanna, Pavlos ve Petrus’un medfun olduğuna inanılır. Aynı zamanda modern Türkiye’nin sınırları içerisindeki ilk camidir ve tarihi Hz. Ömer’in hilafeti dönemine kadar uzanır.

Hatay için ortak dua

Malum, Kutlu Doğum Haftası kutlanıyor tüm Türkiye’de. Cuma sonrası Antakyalı bir hayırseverin ikramı olan etli pilav ve ayran tüm cami cemaatine, yoldan geçenlere ve pilavı paylaşmak isteyen herkese ikram ediliyor. Pilav ziyafetinde son beş yılını Antakya’da geçiren ve şehrin makul tüm çevreleri tarafından sevilen Vali Celalettin Lekesiz’e, eşraftan birçok kişi eşlik ediyor. Yahudi ve Ermeni cemaatinden temsilciler de yemek sonrası duaya eşlik ediyor.

Sorunlar yok mu, elbet var. Suriye krizi, ekonomik olarak şehre zarar vermiş. Şehir ekonomisinin can damarlarından nakliyat sektörü, Suriye kriziyle birlikte ağır yara almış. Türkiye’nin en fazla TIR filosuna sahip şehirlerinden birisi olan Hatay, başta Suriye olmak üzere Ortadoğu coğrafyasının mevcut durumunda direkt olarak etkilenmiş. Turizm de maalesef hareketsiz. Şehir kriz öncesinde özellikle Suriyeli turistlerle dolup taşarken şimdi turizm sektöründe de sıkıntılar var.
Çok sayıda Suriyeli şehirde yaşıyor. Fakat lafı eğip bükmeden söyleyeyim, Hatay halkı Suriyelilere sahip çıkmış. Tüm sosyo-ekonomik sorunlara rağmen, Suriyelilerle empati kurmuş ve onlara kucak açmış. Evet, Alevisinden Sünnisi’ne kadar herkes. Dilencilik yapanları bir kenara koyalım, ortak kanı “Suriyeliler çalışkanlar” şeklinde. Berberden lokantalara kadar birçok yerde çalışan Suriyelileri görmek mümkün.

Paralel ve derin provokasyonlar

Hatay, konumu ve yapısı itibarıyla ajan provokatörlerin rüyalarını süsleyen bir şehir. Hem Türkiye’deki derin-paralel yapılar hem de Suriye’nin muhaberatı çok çalışmış, şehre nifak tohumları ekmek için. Gezi olaylarının en zor yaşandığı şehir belki de Hatay. Allah’tan vilayetten âkil STK’lara kadar birçok kesimin çabalarıyla sükunet sağlanmış. Derin oyunlara âlet olan radikal kesimlerin hevesleri de kursaklarında kalmış. AK Parti büyükşehiri kıl payı kaybetmiş ama kazanan eski bir AK Partili. Yani iki AK Partili arasında geçmiş mücadele. Seçimlere itiraz devam ediyor, sonuç çıkacak mı göreceğiz. Bununla birlikte 15 ilçeden 11’inde AK Parti kazanırken, 87 kişilik Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 50’si AK Partili. Üstüne üstlük ilin ekonomik can damarı İskenderun’da da AK Parti kazanmış. Tüm 17 Aralık yaygaralarına, Baas ve paralel yapının çalışmalarına, Suriye krizine, Gezi olaylarına rağmen elde edilen tablo AK Parti için hiç de kötü değil.

Zaman Hatay’ı ekonomik olarak canlı günlerine döndürme zamanı. Türkiye’nin Beyrut’u İskenderun’u canlandırma zamanı. Hatay’ın beraberliği üzerinden Baas rejimine güçlü bir mesaj verme zamanı.

<p>Başkan Erdoğan Ayasofya Camii'nin ibadete açılışını sosyal medya hesabından video ile kutladı. Er

Başkan Erdoğan'dan 'Ayasofya'nın Dirilişi' paylaşımı

2020 Tokyo Olimpiyatları görkemli törenle açıldı

Bayraktar TB3, TCG Anadolu'da birlikte görev yapacak

Metabolizmayı hızlandıran besinler nelerdir?