• $13,7404
  • €15,5296
  • 786.395
  • 1927.39
22 Haziran 2020 Pazartesi

Trablus sonrası bölge

Son birkaç ayda Türkiye’nin desteğiyle Ulusal Mutabakat Hükümeti Libya’da çatışmaların seyrini değiştirdi. Değişen seyrin Libya’ya bakan yönleri olduğu çok açık. Hafter ve bölgesel destekçileri, yakın zamanda Trablus’u ve Libya’nın batısını ele geçirme stratejisine sahip olamayacaklar. Hükümranlık iddiaları yerini Libya’nın batısı için “karın ağrısı” olma emellerine bıraktı. Hedef ve ölçek düşürdüler. Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan, yani Libya’nın doğusundan özellikle de Sirte-Cufra hattından olmama gayreti içerisindeler.

Tam da bu sebepten Kahire’de mağlup general bir “ateşkes” metni okumak zorunda kalırken, doğuyu bırakmamak için zaman kazanma niyetlerini ortaya koydu. Libya’da maksimalizmin temsilcisi Hafter ve destekçileri BAE-Mısır-Fransa, senelerdir Libya ateşine odun taşıyan, ateşkes çağrılarını reddeden, siyasi müzakere masasından burnundan kıl aldırmadan ayrılan, BM Genel Sekreteri ile görüşürken Trabslus’a saldırı başlatan, Tarhuna başta olmak üzere birçok yerde toplu katliamlar yapan, Sudan’dan ve Rusya’dan paralı askerleri Libya’ya taşıyan, silah ambargosunu sofistike silahlarla delen taraf kendileri değilmiş gibi davranmaya başladı.

Trablus ve çevresinin işgalden kurtulmasının Libya’yı aşan yönlerinin olacağı da çok açık. Şimdiye kadar BM’nin tanıdığı meşruiyeti çiğneyerek darbeci güçlerle eşit taraf gibi konuşanlar, Hafter’i desteklemek için “ama sahada eli güçlü” bahanesinin arkasına sığınanlar, UMH ilerlemeye geçer geçmez “UMH Sirte’den vazgeçip müzakere yapsın” çağrısıyla barış ve istikrar nutukları atmakta.

Mısır’ın darbeci generali Sisi, Libya’yı işgal edebileceği sinyalini veriyor. Bölgeden herkes bunun Sisi’nin iç politikadaki dikkatleri dağıtma gayretiyle bağlantılı olduğunun farkında. BAE, tipik terör finansmanına devam ediyor. Taşlar yerine oturduğunda terörün en büyük finansörlerinden olan BAE’nin başı ağrıyacak. Yunanistan Fransa’yı kendisine benzetmiş; Fransa Türkiye ile yatıp Türkiye ile kalkıyor, çöken bölgesel politikaları karşısında uluslararası kurumlardan destek bekliyor.

Rüzgar UMH ve Türkiye’nin arkasından esiyor; fakat dikkatli olmakta fayda var. Libya’da çokça kırılganlık mevcut. Darbe cephesinin işbirliği yapamayacağı terör örgütü yok. Mısır’ın sınır hattı boyunca yaptığı göstermelik de olsa yığınak dikkate değer. Tam bu ortamda İtalya’yla olduğu gibi ittifak zeminlerini genişletmek, Libya’da göreceli istikrarı tesis etmenin en etkili yolu olacaktır. 

<p class='MsoNormal'>Peki, bu karar neden önemliydi? Akşam Gazetesi Yazarı  Oğuzhan Bilgin tüm merak

Artık her yerde 'Türkiye'

İsrail hapishanesinden kaçan Filistinli tutuklular mahkemede darbedildi

Bir çiftçi tarafından bulundu! İçinden servet çıktı

Kedilerin en çılgın halleri