• $17,9512
  • €18,3945
  • 1036.77
  • 2777.51
10 Ocak 2014 Cuma

Suriye’nin Truva atları

Suriye’yi son zamanlarda rejimin kullandığı varil bombaları ve muhalif gruplarla Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) arasındaki çatışmalarla anar olduk. Tabii bir de yaklaşan Cenevre 2 toplantısı. Türkiye bürokrasideki Truva atları ile mücadele ederken, yanı başımız Suriye’de muhalifler de içlerine yerleştirilmiş Truva atlarıyla mücadele ediyor.
Baas rejimi uluslararası toplumdan “kimyasal silah kullanma da ne yaparsan yap” vizesini aldıktan sonra varil bombalarına daha fazla sarıldı. Hedef de genelde yerleşim yerleri olunca varil bombasının kullanıldığı yerlerde sivil ölümleri katlanmış durumda. Bu kelimenin tam anlamıyla hedef ayırt etmeksizin gerçekleştirilen bir toplu katliam. Varil bombaları, Cenevre toplantısı öncesi elini güçlendirmeye çalışan Esed’in “savaş suçları” dosyasına eklenen bir başka madde.
Son birkaç haftadır özellikle Suriye’nin Kuzeyi’nde İslam Cephesi ve Özgür Suriye Ordusu’na bağlı gruplar ile IŞİD arasındaki çatışmalar alevlendi. Eylül ayında yine bu köşede iki tane yazı yazmıştım. “Suriye’nin istihbarat cepheleri” ve “Suriye’nin organik İslami cepheleri” başlıklı bu iki makalede aslında bu çatışmanın kaçınılmaz olduğunun ipuçlarını vermiştim.

Suriye’nin organik İslami cephesi
Kamuoyu genelde Suriye’de muhalif grupları aynı kefeye koymaya meyillidir. Oysa Suriye’de dünya görüşlerinden mücadele tarzlarına, rejime karşı pozisyonlarından yerelliklerine kadar büyük farklılıklar gösteren gruplar mevcut. An itibarıyla İslam Cephesi, Suriye’nin en büyük muhalif askeri blokuna tekabül etmekte. Kahir ekseriyeti Suriyelilerden oluşan ve halk nezdinde de büyük itibara sahip olan Cephe, sahada rejime karşı asıl mücadeleyi veren grupların başında geliyor.
IŞİD ise Suriye’ye girdiği andan itibaren sorunlu bir yapı. Irak’ta Anbar ve Felluce’deki çatışmalarda da tekrar gündeme gelen IŞİD isminden de anlaşılacağı üzere bir Irak fenomeni. Lideri Ebubekir El-Bağdadi yine isminden de anlaşılacağı üzere bir Iraklı. IŞİD, El-Kaide lideri Eymen El-Zevahiri’nin aksi yöndeki açıklamalarına rağmen Suriye’ye geçti ve geçtiği andan itibaren bırakın diğer grupları El-Kaide bağlantılı Nusra Cephesi’nde bile rahatsızlığa sebep oldu.

IŞİD bölücülüğü
IŞİD tıpkı PYD gibi rejim tarafından kullanım alanı olan bir grup. İçinden çıktığı El-Kaide ile birlikte Suriye devriminin itibarını zedeleyen ve Baas rejiminin günah keçisi olarak kullandığı bir grup. Evet, Baas rejimi katliamlarını meşrulaştırmak için El-Kaide kartını uzun süredir kullanıyor. Kurtarılmış bölgelerde hakimiyet kurmaya çalışan, diğer muhalif gruplarla kanları uyuşmayan, en önemlisi ise Suriye coğrafyasıyla kanı uyuşmayan IŞİD, artık ülkede bölücü bir unsur olarak görülüyor.
Daha önce Azez’de Kuzey Kasırgası ile çatışmalarında da muhalefet arasındaki yıkıcı etkisi görülmüştü. Şimdi de Cenevre toplantısı öncesinde muhaliflerin yeni bir cephe daha açmasında sebep oldu. Artık IŞİD’in muhalefet arasına yerleştirilmiş bir Truva atı olduğu yaygın bir kanaate dönüşmüş durumda. Diğer muhalif gruplara yönelik saldırılar ve suikastlar ve yerli ve yabancı aktivist ve gazetecilerin hapsedilmesi ve infaz edilmesi bardağı taşıran son damla oldu.
Yine bu köşede daha önce yazdığım gibi IŞİD “Suriye devrimine düşman” istihbarat örgütlerinin oyuncağına dönüşmüş durumda. Şu an olduğu gibi IŞİD eliyle muhalefete fiziki zarar verdikleri gibi yine IŞİD’in cürümleri üzerinden muhalefete yönelik itibar suikastları yapıyorlar(dı).
Bu son çatışmanın bir hayırlı tarafı, Suriye’nin meşru muhalefetinin IŞİD’e karşı pozisyonunun net bir şekilde ortaya çıkmasıdır. Bundan sonra IŞİD’in işlediği her cürüm şimdiye kadar yapılması gerekirken yapılmadığı gibi Baas rejiminin karnesine yazılacaktır/yazılmalıdır.
Coğrafyamıza yerleştirilen Truva atları maalesef yıkıcı etkilerini göstermeye devam ediyor. Çare organik aktörlerin desteklenmesinde...

<p>Akşam Gazetesi Spor Yazarı Aydın Türkmen <span style='font-size: 1.6rem;'>ve Akşam Gazetesi Spor

G.Saray'ın Antalyaspor performansı nasıl?

Kim der iki çocuk annesi diye... Meryem Uzerli mayolu pozuyla sosyal medyayı salladı

Hollywood yıldızlarının Türkiye'deki sesiydi... Sungun Babacan hayatını kaybetti

Uzayda yıllardır var olan 21 Türk ismi! çok az kişi tarafından biliniyor