• $16,7089
  • €17,4756
  • 967.316
  • 2405.36
22 Kasım 2013 Cuma

Sivil komutan: Abdulkadir Salih

Baas zulmünün silahlı direnişe sevk ettiği on binlerce Suriyeli sivilden birisiydi Abdulkadir Salih. Baas rejiminin ilk planda barışçıl olan gösterileri silahlı direnişe dönüştürme beceriksizliğinin çarpıcı bir örneğiydi. Halep kırsalında ticaretle uğraşan Abdulkadir Salih, gösterilerin şiddetle bastırılmasının akabinde Halep direnişini başlatan önemli isimlerdendi. Bundan sonraki süreç ise Halepli bir tüccarı, direnişin en önemli tugaylarından birisinin, Tevhid Tugayı’nın, komutanı yaptı.
Devrimin başlarında konformizmle eleştirilen Halepli tüccarların, içlerinden çıkardığı kapsayıcı ve çoğunluğun saygısını kazanan bir komutandı. Aynı zamanda Suriye devriminin acı bir gerçeğine işaret ediyordu. Binlerce öğretmen, doktor, esnaf, öğrenci vs. Baas rejimine karşı silahla tanıştılar. Hâlâ Suriye’nin silahlı muhalefetinin ezici çoğunluğunu 2011 hatta 2012 öncesinin sivilleri oluşturuyor.
Abdulkadir Salih ve Tevhid Tugayı’nın önemli özelliklerinden birisi kendilerini Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile İslami cepheler arasında bir yerde konumlandırmasıydı. Çok gevşek de olsa ÖSO ile bağlantısını devam ettiren Tevhid Tugayı, aynı zamanda İslami cephelerle ortak operasyonlar yapıyor ve bu iki grup arasında bir nevi köprü vazifesini de görüyor. Bununla birlikte Türkiye sınırına yakın bölgelerdeki güçlü varlıkları sebebiyle Tevhid, El-Kaide’nin Türkiye’ye açılan sınır kapılarını ele geçirme çabasının önünde de bir engel teşkil ediyor. Bu özelliklerini alt alta koyduğumuzda doğrudan Tevhid’in ve mutedil lideri Abdulkadir Salih’in hedef alınması gerçekten merak uyandırıcı.
Hatırlayacaksınız Azez’de o zamanlar Selame sınır kapısını kontrol eden Kuzey Fırtınası ile Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) arasında çatışmalar yaşandığında, Kuzey Fırtınası Tevhid Tugayı’nı yardıma çağırmıştı. Tevhid ise çatışmaya girmeden iki gruba bir ateşkes metni imzalatmıştı. Bu metin Kuzey Fırtınası’nın Azez’deki gücünü kırdıysa da IŞİD’ın sınır kapısını ele geçirmesine mani olmuştu. Bu durum doğal olarak IŞİD’i çok memnun etmemişti.

BAAS KÖSTEBEKLERİ

Son zamanlarda Suriyeli İslami cephelerle koordinasyonu artıran Tevhid Tugayı’nın lider ekibi, Halep’te toplantı halindeyken hava saldırısına uğradı. Bu tarz lider ekibin katıldığı toplantılar azami dikkatle yapılır. Toplantının yeri ve zamanı sık sık değiştirilir. Muhtemelen bunda da aynı dikkat gösterilmiştir. Fakat, bu sefer Baas rejiminin muhalifler arasındaki istihbarat kaynağı oldukça iyi çalışmış.
Hem muhalefetin parçalı yapısı hem de bu tarz olağanüstü zamanlarda kişileri teyit edebilmenin büyük bir lüks ve pratik bir zorluk olması, Baas rejimine muhalifler arasında at koşturma şansı veriyor. Ordudan kopmuş gibi görünen vazifeli askerler, muhalif saflara rahatlıkla sızarken rejim de tehdit ve özellikle aile üzerinden şantajla muhaliflerden bazı isimleri yönlendirebiliyor. Bütün bunlara özellikle Suriye’nin kuzeyinde Baas rejiminin alan açtığı PYD ve IŞİD’in istihbari bağlantıları da eklendiğinde, rejimin muhaliflere yönelik istihbarat sıkıntısı çekmediği anlaşılıyor.

HEDEF MUHALİF LİDERLER

Rejimin Halep’teki yeni komutanı, bir taraftan saldırı sıklığını yoğunlaştırırken diğer taraftan da lider suikastleriyle muhalif gruplar arasında bölünmeler yaratmaya çalışıyor. Muhtemelen önümüzdeki süreçte de rejim, doğrudan muhalif liderleri hedef alan saldırılarını yoğunlaştıracak.
Bu tarz kayıpların muhalifler safında moral kaybına sebep olduğu açık. Fakat şimdiye kadar yaklaşık 150.000 evladını kaybetmiş olan Suriye muhalefeti, bu tarz kayıplara karşı da psikolojik direnç gösterecektir. Nihayetinde yine Halep’ten bir tüccar, Şam’dan bir öğretmen veya Deyr-i Zor’dan bir esnaf çıkıp boşalan pozisyonu dolduracaktır.

<p>Akşam  Gazetesi Spor Yazarı Şafak Gözen, transfer pazarında yaşanan son gelişmeleri Orçun Özateş

TRANSFER AKŞAMI'NDA BU HAFTA

Esrarengiz Höyük! Türkiye'de başka örneği yok

Fenomen baba-oğul yine herkesi şaşırttı! Eski atarinin içinden bakın ne çıktı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (30 Haziran 2022)