• $ 7,6232
  • € 8,9144
  • 458.27
  • 1119.56
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Mutabakat ve gerçeklikler

Türkiye ile ABD arasında Suriye’de güvenli bölge konusunda bir mutabakatın ortaya çıkması herkesi memnun etmiş gibi gözükmüyor. Senelerdir iki ülke arasındaki ayrımın derinleşmesine farklı gündemlerle yatırım yapanlar, mutabakattan geri adım atılmasına yönelik hamlelerine başladılar bile. ‘Durun siz anlaşamazsınız’ temalı yazılar, Türkiye’nin kabul etmeyeceği aşikar olan teklif varsayımları üzerine analiz yapma gayretine girenler, Suriye’deki PKK varlığının devam etmesi için trajikomik demografik çıkarımlar yapanlara kadar uzun bir liste, mutabakatın altını oymaya devam ediyor.

Bu esnada ise elimizde iki tane somut gerçeklik var. Birincisi geçen yazımda da bahsettiğim üzere sınıra nakledilen binlerce Türk askeri ve askeri ekipman, Fırat’ın doğusunun terörden temizlenmesi için başkomutanın bir işaretini bekliyor. Niyet açık, kapasite ortada, zamanlama saklı. Bu yığınak ABD’nin bir mutabakata varmasının en somut gerekçelerinden birisi oldu. Zira ABD olası bir barış koridoru operasyonunda Türk askeriyle karşı karşıya gelmeyeceğini defalarca birçok ağızdan beyan etti. Bunun önlenmesi için görüşme yolunu son aşamada tercih etti.

İkinci gerçeklik ise mutabakat dahilinde kararlaştırılan ortak operasyon merkezinin teşkili için Türk ve Amerikan askerleri çalışmalarını açık bir şekilde yürütüyor. Uzun süredir gerçekleşmediği şekilde iki ülkenin askerleri aynı fotoğraf karesine giriyor.

Buna rağmen mutabakatı rayından çıkarma gayretinde olanlar benzer klişelere sarılmış durumdalar: Bir kısım askeri bürokrasi, ‘bu kadar yatırım yaptığımız, müttefikimiz PKK’yı kaderine terk edemeyiz’; bir kısım PKK’lı, ‘bizi terk ederseniz rejim, İran ve Rusya’yla anlaşırız’; bir kısım yeminli Türkiye düşmanı ‘ilişkilerin düzelmemesi için ABD PKK’ya desteğe devam etmeli’ şeklinde argümanlarla arzı endam ediyorlar. Kilometre, derinlik, mahiyet açılarından test fikirleri yine benzer çevrelerce dolaşıma sokuluyor.

Tüm bu kakofoni içerisinde suyun akıp bulacağı yatak yukarıda sıralanan iki gerçeklik. Mutabakat üzerinden bu bölgenin terörden arındırılması hem Suriye’ye hem de Türkiye-ABD ilişkilerine çok olumlu yansıyacak. Önceki kötü deneyimlere binaen, ihtiyatlı olalım: Mutabakat Türkiye karşıtı çevrelerce rayından çıkarılırsa da bu bölgenin terörden arındırılması zamanlamasını, derinliğini, uzunluğunu ve mahiyetini tamamen Türkiye’nin belirlediği bir harekatla gerçekleştirilecek.

Hangi filmler vizyonda?

Hangi filmler vizyonda?

Balıkçıların gurup vakti ağ serme mesaisi kartpostallık g&

Balıkçıların gurup vakti ağ serme mesaisi kartpostallık görüntüler oluşturuyor

Prens Harry ve Meghan Markle 'oy verin' çağrısı yaptı... 

Prens Harry ve Meghan Markle ''oy verin'' çağrısı yaptı... İngiliz medyası tepki gösterdi

Polisler tarafından ele geçirilen el yapımı silahlar

Polisler tarafından ele geçirilen el yapımı silahlar