• $13,4766
  • €15,3094
  • 769.305
  • 1880.6
16 Temmuz 2018 Pazartesi

Milletin irfanı

15 Temmuz’a duygusal olarak yaklaşmamak ne mümkün. Kalbi bu topraklar için, ay yıldızlı bayrak için çarpan milletin yek vücut vatanını işgalden kurtardığı geceydi. Millet hesap etmemişti belki o geceyi, fakat hesap bozmasını bildi. İrfanıyla inisiyatif aldı, vatanı ve iradesini sahiplendi.

Dünyanın neresinde olursa olsun ay yıldızlı bayrağı görünce istemsiz gözleri dolan, boğazı düğümlenen ve gurur-güven karışımı bir duyguyla üzerine sekinet inen “adamların” bütününe Türk milleti denir. 15 Temmuz gecesinde ortaya koyduğu kahramanlık, bu milletin geçmişidir, bugünüdür, yarınıdır. O gece geçmişten aldığı kahramanlık mayasını gelecek nesillere taşıdı. Hem devletin hem de bundan sonra çıkabilecek tehditlere karşı kullanmaktan çekinmeyeceği kahramanlığının da bekasını sağlama aldı.

“Halk korku içerisinde” diyen muhabirin sözünü kesip “yalan söyleme, halkta korku yok” diyebilecek yalınlıkta ve netlikteydi o gece millet. Tankı kovalayacak cesaret, egzozu tıkayacak pratik zeka, havuzdan abdest alacak iman, köprüden geri dönmeyecek sebat, “Arkadaşlar biz de korkarsak, herkes korkar” diyecek şuur, darbecinin alnının ortasına sıkacak vatan sevgisi ve görev bilinci, Cumhurbaşkanını yalnız bırakmayacak vefa 15 Temmuz gecesinin ve tabi ki Türkiye’nin akıbetini şekillendirdi.

Duygular yoğun elbet fakat tam olarak neyle karşılaştığımızın analizini yapmak da elzem. 15 Temmuz uzun süreli hazırlık aşamasından sonra, deşifre olan birtakım hücreler ve planlar dolayısıyla tarihi erkene çekilmiş bir darbe girişimiydi. Hazırlık döneminin son yılları sistematik sabotajla, devletin yapısının ve milletin güvenliğinin altını oyma faaliyetleriyle geçirildi. 15 Temmuz’a giden süreçte yaşanan terör saldırıları, sınır sorunları, medyatik operasyonlar ve güvenlik kurumlarını paralize etme çabaları bu doğrultuda okunmak zorunda.

15 Temmuz dış bağlantısı güçlü bir darbe girişimiydi. Finansman, planlama ve reklam (propaganda) ayağında dış aktörlerin önemli roller oynadığını gördük. FETÖ’ye yıllarca yaptıkları yatırımı 15 Temmuz’da aksiyona soktular. Örgütün işleyiş tarzı, hiyerarşisi, faaliyetleri sağlam bir istihbarat eğitiminden ve kurgulamadan geçtiklerini açık ediyor. Hem 15 Temmuz öncesinde hem esnasında hem de sonrasında ortaya atılan dış menşeili kara propaganda da dış bağlantıyı gösterir cinsten. Milletin direncini kırmak için ortaya atılan Cumhurbaşkanı’nın Almanya’ya kaçtığı dezenformasyonunun izi sürülsün, bu bağlantı daha da netliğe kavuşacaktır.

Ve tabii ki 15 Temmuz değişim aktörlerine karşı bölgesel tasfiye sürecinin bir parçası olarak okunmalı. 2011 sonrasında filizlenme çabasına giren halk iktidarlarının ilham kaynağı olan Türkiye’nin demokratik ve kalkınmacı “devrimini” alaşağı etme çabasıydı. Milli ve bağımsız dış politika yapımı, bölge halklarına ilham olan demokratik ve ekonomik gelişimi, aktif ve inisiyatif alan siyasi duruşu, ezcümle büyüyen Türkiye hedef alındı.

O gece millet sadece duygusuyla değil aklıyla da sokaklara, iradesini korumaya indi. Aklıyla duygularını harmanlama hasleti, millet irfanında vücut buldu 15 Temmuz’da. Milletin irfanı o gece tüm dahili ve harici planları bozdu ve bozmaya da devam edecek inşallah.

<p> </p>

Ali Babacan casusluktan tutuklanan Metin Gürcan'ı nasıl savundu?

Savunma sanayisinin altın çağı! Amerika'nın en büyük fuarına Türkiye damgası

Koronavirüse karşı en dayanıklı ülkeler açıklandı! Türkiye 13 basamak yükseldi

Acai üzümünün faydaları nedir? Nasıl tüketilir?