• $8,5517
  • €10,1676
  • 496.999
  • 1360.75
17 Temmuz 2020 Cuma

Millet kazandı, terör kaybetti

Ufuk Ulutaş
Ufuk Ulutaş
YAZARIN SAYFASI

Üzerinden dört sene geçti ama hafızalarda sanki dün gibi taze 15 Temmuz. Bir darbe teşebbüsüyle başlayacak ve tam teşekküllü işgale dönüşecek olan bir sömürgeleştirme projesinin kritik ayağıydı o meşum gece. Daha önce ordu içerisindeki belirli gruplarla ve envai çeşit terör örgütüyle Türkiye’nin ehlileştirilmesine çalışan, kimi zaman da sonuç alan yabancı istihbarat örgütlerinin bu seferki piyonu FETÖ idi. 40 seneyi aşkın süredir devletin ve sivil toplumun kritik noktalarına sızan yapının hesap edemediği iki şey vardı: Allah’ın yardımı, Cumhurbaşkanımızın liderliği ve milletin kendi iradesini korumak için gösterdiği kararlılık ve kahramanlık. Nihayetinde millet kazandı, kirli operasyon odağı FETÖ kaybetti. Türkiye kazandı, Türkiye’yi Mısır gibi ehlileştirmeyi amaçlayan odaklar kaybetti.

O karanlık geceyi milletin yani Türkiye’nin lehine çeviren birkaç kritik unsur vardı. Birincisi, siyasi liderlik. Tam teşekküllü ve şiddetin her türlüsünü kullanmayı planlamış bir terör örgütünün darbesine karşı halkla bütünleşerek ortaya güçlü bir siyasi liderlik koyabilecek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan başka çok fazla lider yoktur. O gecenin dönüm noktalarının başında Cumhurbaşkanı’nın meşruiyeti ve milli iradeyi sonuna kadar savunacağı mesajı yer almaktaydı. Televizyonlara da yansıdığı gibi darbecilerin tüm dengelerini bozdu Cumhurbaşkanı’nın o geceki kararlılığı.

İkinci hayati unsur milletin kendi seçtiği idarecilere, yılların testinden geçmiş demokrasiye, en önemlisi ülkenin bekasına sahip çıkmak için ortaya koyduğu kararlılık ve kahramanlıktı. Darbecilerin kayıtlarında bu kararlılığı, milleti küçümseyerek hiç hesaba katmadıklarını gördük. Milleti kendi bindirilmiş ve beyinleri yıkanmış kitlesi gibi görmeleri, darbecilerin zelil olmasını kolaylaştırdı. Benzer şekilde ağır silahlara karşı bu denli güçlü bir sivil tavır ve direniş ortaya koyabilecek çok fazla millet yoktur.

15 Temmuz sonrasında Türkiye’nin giriştiği projelere ve başlattığı operasyonlara baktığımızda FETÖ’nün tüm uzantılarıyla devletin ve milletin ayağında bir ayak bağı olduğu anlaşılır. Senelerdir sürdürdükleri bürokratik sabotaj, güvenlik altyapımızı çökertmek için attıkları sistematik adımlar, dış istihbarat örgütlerine sızdırdıkları bilgiler, terör örgütlerine verdikleri destekler, yerleştirdikleri sosyolojik dinamitler Türkiye’yi çevreleme ve ehlileştirme vazifelerinin adımlarıydı.

Nihayetinde Allah’ın yardımıyla millet kazandı, terör kaybetti. Türkiye kazandı, terörle Türkiye’yi terbiye etmeye çalışan devletler kaybetti, kaybetmeye devam edecek…   

<p>Bylock'un lisans sahibi David Keynes'in haziran ayında geldiği İstanbul'da tutuklandığı ortaya çı

Bylock'un sahibi teslim oldu

Düzce'de asırlık ağaç caddeye devrildi

Antalya'nın Manavgat ilçesinde 4 ayrı noktada orman yangını meydana geldi

Elazığlı girişimci atıl durumdaki otobüs ve minibüsleri karavana dönüştürüyor