• $8,1542
  • €9,7116
  • 453.178
  • 1361.38
11 Haziran 2018 Pazartesi

Kandil’de zor oyunu bozar

Ufuk Ulutaş
Ufuk Ulutaş
YAZARIN SAYFASI

“Önleyici güvenlik” doktrinin PKK özelinde uygulamaya geçişine şahit oluyoruz son günlerde. Türkiye’nin savuanma hattını sınırlarımızın ötesinde kurmanın gerekliliği özellikle Irak ve Suriye’deki başarısız devlet örnekleriyle ortaya çıkmıştı. Her ne kadar unutulmaya başlandıysa da, bu yönde Türkiye’nin attığı adımlar can kurtardı, sınır bölgelerine sulh ve selamet getirdi ve Türkiye’nin elini bölgesel planda oldukça güçlendirdi.

Şimdiye kadar sınır ötesine iki kapsamlı ve konvansiyonel unsurları barındıran harekat düzenlendi ve savunma hattı sınırlarımızın ötesine kuruldu. Fırat Kalkanı ile El-Bab’a kadar ilerleyen Türkiye, DEAŞ’ın Türkiye topraklarıyla bağlantısını tamamen kesmişti. DEAŞ’ın Türkiye’ye yönelik terör tehdidi Fırat Kalkanı sonrasında neredeyse tamamen kesildi. Bunda ülke içerisinde yapılan terörle mücadele operasyonlarının da büyük rolü var. Terörle ülke içi ve dışında eşzamanlı mücadele etmenin ürettiği somut sonuçların en çarpıcı örneği Fırat Kalkanı oldu. DEAŞ tehdidi büyük oranda bertaraf edildi. Bölgeye de DEAŞ’la nasıl mücadele edilmesi gerektiği uygulamalı bir şekilde gösterildi.

Ardından Zeytin Dalı Harekatı, PKK’nın Suriye’nin kuzeybatısından Türkiye’ye yönelttiği terör tehdidini hedef aldı. Öncesinde PKK sınır karakollarını taciz ediyor, teröristlerini Hatay ve İslâhiye’den Türkiye’ye sızdırıyor, Amanoslar’daki yapılanmasına lojistik destek sağlıyor ve DEAŞ’lılar da dahil olmak üzere Avrupa’ya uzanan insan kaçakçılığını buradan yürütüyordu. Zeytin Dalı PKK’yı güney sınırlarımızdan püskürttü. Ciddi bir moral kaybı yaşattı. PKK balonunu söndürüp, PKK’ya destek verenlerin pozisyonlarını sorgulaması sağlandı. Son Menbiç mutabakatı bu atmosferin bir ürünüdür. Zeytin Dalı’ndan bu yana PKK’nın Afrin merkezli terör tehdidi son bulduğu gibi Hatay, Kilis, Gaziantep halkı da rahat bir nefes aldı. Allah bozmasın!

Geçtiğimiz mart ayında başlayan Kandil operasyonu da aynı doktrin çerçevesinde yürütülüyor. Tıpkı Fırat Kalkanı’nda olduğu gibi bir taraftan ülke içerisinde PKK’ya peşi sıra ağır darbeler vuruldu. Girilmeyecek noktalara ulaşıldı ve üsler kuruldu. Bu üsler sayesinde Türk ordusu alan hakimiyetini devam ettiriyor. Diğer taraftan ise PKK sorunun kaynağı olan Kandil’e ilerleyiş devam ediyor.

PKK’nın güneydoğu-doğu ekseninde Türkiye’ye sızma yaptığı ve terör faaliyetlerini yürüttüğü birden fazla nokta var. Fakat Kandil’den Türkiye’ye uzanan engebeli hat boyunca PKK’nın alacağı darbe, PKK’nın tüm dengesini bozacaktır. Afrin sonrası Kandil’in de üsler kurma marifetiyle kontrol altına alınması, hem PKK’ya karşı mücadelenin gidişatını hem de PKK’nın ontolojisini derinden etkileyecek. Kandil sonrasında benzer operasyonlar sınır hattı boyunca uzanan diğer terör kamplarına yönelik de yapıldıkça, yani önleyici güvenlik doktrini sahada daha da fazla karşılık buldukça, tıpkı Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı’nda olduğu gibi halkın hayatına somut olumlu yansımalar görülecek.

Güçlü siyasi irade milli kapasiteyle birleşince her şeyde olduğu gibi terörle mücadelede de Türkiye’nin önü açılıyor.

<p>Peki, kod 29 olarak bilinen fedih kodunun kaldırılması ne  anlam ifade ediyor? Çalışma hayatından

Kod 29'un kaldırılması ne anlam ifade ediyor?

Uygarlık tarihine ışık tutan 12 bin yıllık kazı başlıyor

Zeugma Antik Kenti'nden etkilenerek başladığı şimdi vazgeçilmezi oldu

Belediye ekiplerinin Nemrut Krater Gölü'nde zorlu kar mücadelesi