• $17,9394
  • €18,3879
  • 1035.99
  • 2782.08
30 Ağustos 2019 Cuma

İsrail'in gündemi

Suriye, Irak ve Lübnan. Geçtiğimiz hafta İsrail’in havadan hedef aldığı üç Ortadoğu ülkesi. İsrail’in Suriye’ye yönelik saldırıları artık mutada dönüştü. Ülkedeki İran yanlısı grupları hedef almaya devam ediyor. Bir süredir Lübnan cephesi sakindi, fakat aynı zamanda Hizbullah’ın roket kapasitesini Suriye’den Lübnan’a taşıdığını iddia edip saldırı sinyalleri gönderiyordu. Irak ise bu denklemin yeni hedefine dönüştü. Irak’ın Suriye sınırına yakın bir noktasını hedef alan İsrail, adını koymadığı bir savaş yürüttüğü İran’a karşı bu üç ülke üzerinden caydırıcılığını artırma gayretinde.

Vekalet savaşlarının acı tablosu bu aslında. Birbiriyle mücadele eden iki aktör, hesaplaşmalarını üçüncü ülke ve aktörler üzerinden görüyor. Zayiatı kendilerinden uzak tutuyorlar. İnsan ve altyapı faturasını vekillerine ödetiyorlar. Meseleye bu açıdan baktığımızda İran ve İsrail arasındaki rekabetin kirli tabiatını daha net görüyoruz. Ne İran İsrail’i İsrail’de hedef alıyor; ne de İsrail İran’ı İran da hedef alıyor. İran, Lübnan’da Hizbullah, Suriye’de Şii milisler ve Filistin’de birtakım gruplar eliyle İsrail’e karşı caydırıcılık oluşturuyor. İsrail ise İran’ın bölgesel vekillerini hedef almaya devam ediyor.

***

Buraya kadar şaşırtıcı bir kavramsal tablo yok. Pratikte karşı karşıya olduğumuz tablo ise izaha muhtaç. Çünkü bir süredir İsrail bölgesel dominasyon gündemini hız vermiş, bu gündemi gerçekleştirmek için tüm kozlarını kullanmaya başlamış durumda. Askeri ve ekonomik açıdan rekabetin kırılması için konjonktürün ideal olduğunu düşünüyor. Trump’ın başkanlığı büyük bir fırsat. Arap Baharı sonrası karışıklıklar ve bölünmeler büyük fırsat. İdeolojik kamplaşmalar büyük fırsat. Türkiye ve İran, farklı sebeplerden İsrail’in tehdit algısının merkezinde.

Bir taraftan yukarıda anlatıldığı gibi askeri operasyonlarını dokunulmazlık zırhında yapmaya devam ediyor. İran yanlısı grupların kapasite ve motivasyonlarını kırmaya çalışıyor. Türkiye’nin F-35 alımını engellemek için ABD nezdinde çaba sarf ediyor.Bu yolla bölgede askeri dengeleri İran ve Türkiye aleyhine değiştirme amacında. Diğer taraftan ambargolar yoluyla İran’a; benzer yaklaşımlarla, manipülasyonlarla ve Doğu Akdenizüzerinden Türkiye’ye ekonomik baskı kuruyor. Yapay ideolojik kamplaşmaları kullanarak bazı Arap ülkelerini İran ve Türkiye’ye karşı operasyon malzemesine dönüştürüyor.

Ortadoğu’ya bölgesel çıkar merkezli yaklaşan tüm aktörlerin, İsrail merkezli yapay gündemlerin peşini artık bırakması lazım.

<p>Mükemmel  Eşleşme dizisinde Necati rolü ile yer alan usta oyuncu Volkan Severcan,  Dizikotek prog

Mükemmel Eşleşme'nin Necati'si Volkan Severcan: 'Oynarsa Volkan oynar denmesi çok mutlu ediyor'

Kim der iki çocuk annesi diye... Meryem Uzerli mayolu pozuyla sosyal medyayı salladı

Hollywood yıldızlarının Türkiye'deki sesiydi... Sungun Babacan hayatını kaybetti

Uzayda yıllardır var olan 21 Türk ismi! çok az kişi tarafından biliniyor