• $15,9071
  • €16,8499
  • 942.699
  • 2372.35
16 Kasım 2018 Cuma

İsrail’in açık çeki

İsrail’le Filistinliler arasında yaşanan her gerilimde ilk bakılması gereken şey, olayların kronolojisi olmalıdır. Bu tür bir çaba yaşanan gerginliklerin kaynağının İsrail olduğunu, İsrail’in şiddetin tekelini elinde tuttuğunu ve dozajını ihtiyacına göre ayarladığını ortaya koyacaktır. İsrail geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği Gazze saldırısında olduğu gibi Filistinlilerin hayatını zindana çeviren statükonun bile korunmasını istememekte, bu statükoyu çiğneyecek adımlar atmaktan geri durmamakta.

İsrail Gazze’de bir suikast planını hayata koymaya çalışıyor. Plan istediği gibi gitmiyor ve ajanlar açığa düşüyor. Bunun üzerine İsrail kendi tırmandığı krizi çözebilmek için krizi daha da tırmandırmayı tercih ediyor ve Gazze’ye askeri müdahalede bulunuyor. Buna karşılık vermek, diğer bir deyişle hayatta kalma reaksiyonunu göstermek isteyen Filistinlilere karşı bu sefer hava saldırısı kartını devreye sokuyor ve 14 Filistinliyi bu saldırılar sonucu öldürüyor.

İsrail’in gerilimi tırmandıran aktör olmaktan ve bu gerilim sonucunda çok sayıda Filistinlinin hayatına kastetmekten geri durmamasının iki ana sebebi var. Birincisi şiddet tekelini elinde bulundurması. Filistinlilerin direniş çabaları, İsrail’in başvurduğu şiddet karşısında orantısız bir şekilde noksan kalıyor. Yani İsrail Filistinlilerin etinin budunun ne olduğunu ve askeri kapasitelerinin zarar verebilme imkanını bilmesine rağmen, elindeki tüm askeri olanakları çoğu sivil olan Filistinlilerin üzerinde kullanmaktan çekinmiyor. Filistinlilerin karşı koyamayacağını bildiğinden istediği dozajda Filistinlilere saldırabiliyor.

İkincisi sebebi ise İsrail’in kendisini hesap verebilirlikten beri görmesidir. İsrail kendisine atfettiği ve maalesef uluslararası toplumda bazı aktörlerin de benimsediği bir dokunulmazlığı sonuna kadar kullanmakta. En son saldırıda öldürdüğü 14 Filistinli şimdiye kadar unutuldu bile. Aileleri dışında kimse isimlerini bile hatırlamıyor. Kimse İsrail’in uluslararası hukuka aykırı bir şekilde topluca cezalandırdığı Gazze’de neden suikast yapmaya çalıştığını konuşmuyor. Kimse İsrail’in kullandığı orantısız gücün hesabını sormuyor. Konuşulan Filistinli grupların saldırıya cevaben başvurdukları roketler oluyor.

İsrail’e neredeyse bir açık çek verilmiş durumda. Ülkeleri uluslararası hukuka muhatap eden tüm cürümlerde İsrail için bir parantez açılmış. Her sorunun temelinde yatan Filistin topraklarının işgali uygulamaya sokulmayan ve dişi olmayan BM metinlerine hapsedilmiş durumda. Hal böyleyken işgal derinleşiyor, iki devletli çözüm anlamsızlaşıyor, Filistinlilerin hakları gasp ediliyor; en önemlisi Filistinliler ölmeye devam ediyor.

<p>Ali Nuri Türkoğlu, Payitaht Abdülhamid dizisinde Emanuel Karaso karakterini oynamıştı. 30 yılı aş

Ali Nuri Türkoğlu'ndan samimi açıklamalar

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak