• $12,8318
  • €14,4581
  • 732.08
  • 1808.79
10 Haziran 2019 Pazartesi

İran-ABD gerginliği nereye varacak?

Tahran ile Washington arasında Trump Yönetimi’nin işbaşına geçmesiyle birlikte derinleşen gerginliğin nereye varacağı elbette belli değil. Tıpkı Kuzey Kore ile yaşanan gerginlikte olduğu gibi, askeri tırmanışı da içeren bir dizi metotla gerginlikten anlaşma çıkarma gayreti içerisine girdi Amerikan Yönetimi. Yükselen retoriğe rağmen İran’a karşı stratejinin askeri tırmanış yolunu içermeyebileceğine dair de işaretler var. Hatta İran tarafı ABD’yi yeni bir diplomasi trafiğine yönelttiklerini düşünüyor. Peki tüm bölgesel bloklaşmaya ve Washington’da İsrail’in güvenliğini baş sıraya yerleştiren bir yönetime rağmen İran ABD’yi diplomatik seçeneğe nasıl “zorlayabiliyor”?

Öncelikle İran’ın elinde somut bir pazarlık malzemesi var; ya da eşit miktarda etkili olabileceği gibi Amerikan tarafını elinde somut bir pazarlık malzemesi olduğuna inandırmış durumda. Mevcut örnekte bu, nükleer faaliyetlerinin kısa sürede silah üretmeye yetecek kapasiteye sahip olduğu iddiası/inancıdır. ABD’den bazı çevrelerin nükleer kapasiteyi İran’a baskı amacıyla kullandığını biliyoruz, bazıları ise gerçekten de İran’ın bu kapasiteye sahip olduğunu düşünüyor ve bu bir caydırıcılık/pazarlık gücü yaratıyor.

İran’ın ikinci kozu, dışarıdan gelen baskılar karşısında rejimin normal şartlar altında çatışan aktörlerinin dahi, parçaları oldukları ve ekonomik ve siyasi olarak faydalandıkları rejimin müdafaası için asgari müştereklerde buluşabilmesi. Bu durum senelerdir devam eden baskıya rağmen rejimin ayakta durabilmesinin de başlıca sebeplerinden. İçerideki konsolidasyon, İran’a karşı planlamaların göz ardı edemeyeceği sorunlardan bir tanesi.

Bununla bağlantılı bir diğer koz ise rejimin doğru veya yanlış bir ideolojiye sahip olması ve bu ideolojiyi konsolidasyon ve mobilizasyon için etkili bir şekilde kullanabilmesi. Bu gücün İran sınırlarını aşan tarafları olduğu artık bilinen bir gerçek. İdeoloji İran içerisindeki bazı kesimlere direnme motivasyonu veriyor.

Bu motivasyonun ABD’yi ilgilendiren iki yönü var. Birincisi, İran’a karşı yapılacak bir müdahalede oluşacak direncin ABD’yi Irak’tan beter bir çıkmaza sürükleme ihtimali. Tüm sorunlarına rağmen bölgedeki en köklü devlet yapılanmalarından birine sahip İran ve nizami ve gayrinizami harbi de biliyor. İkincisi ise İran’ın ABD’nin bölgesel çıkarlarına zarar verebilme kapasitesi. ABD’nin Irak’tan Körfez’e kadar varlığı İran tarafından hedef alınabilecek kırılganlıklara sahip. Bölgede geniş bir coğrafyada vekilleri üzerinden Amerikan çıkarlarını hedef alma kapasitesi var İran’ın. Kısaca İran’ın askeri mobilizasyonunu toprakları dışında başlatması, sahip olduğu en önemli caydırıcı güçlerinden birisi.

<p> </p>

Sergen Yalçın'ın istifasına ret kararı

Uşak'ta dere yatağında patlamamış top mermisi bulundu

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (29 Kasım 2021)

Kuvvetli lodos hayatı olumsuz etkiliyor