• $31,4175
  • €34,1205
  • 2105.95
  • 9102.37
13 Mayıs 2019 Pazartesi

Filistin'de asrın tasfiyesi

Yoğun dış politik gündemde yeterince ses getirmediyse de, İsrail’in medya baronu Sheldon Adelson’a ait İsrael Hayom’un yayınladığı “Asrın Anlaşması” taslağı bölgede önümüzdeki ayların gündemini domine edecek cinsten.

Trump’ın artık içi iyice boşalan “Ortadoğu Barış Sürecini” İsrail’in tek taraflı dayatmalarına çevirmekle görevlendirdiği temsilcileri, Filistinlilere “reddedemeyecekleri bir teklif” hazırlığında bir süredir. Bunun için bazı Arap ülkelerini güvenlik temini ve ideolojik ittifak vaatleriyle aynı safa çektiler. Ortada kalanları ikna çabaları devam ediyor. Karşı çıkanlara ve karşı çıkması muhtemel (Türkiye gibi) olanlara da envai çeşit baskı metodunu kullanıyorlar.

Suriye ve diğer çatışmaların gölgesinde kalsa da, ABD ve İsrail için Filistin her meselenin merkezinde. İsrail bunu bir varoluş sorunu olarak tanımlıyor; ABD ise meseleyi jeopolitik olarak sorgulamadan İsrail’e vagonluk vazifesini yürütüyor. Trump ile birlikte Amerika’nın Filistin-İsrail meselesindeki tek taraflılığı yeni ve dönülmez bir yola girdi. Gelinen noktada Arap ülkeleri ile ilişkilerini bu ülkelerin İsrail’in Filistin’i külliyen işgaline verecekleri desteğe endekslemiş durumda. Anlaşılan yönetimden gidene kadar dış politik (aynı zamanda iç politik) tek hedef olarak, bölgede İsrail’in önündeki iki “sorunu” ortadan kaldırmayı belirlemiş. İran ABD’nin jeopolitik ihtiyaçları için değil İsrail’in yüzü suyu hürmetine çevrelenecek, sınırlandırılacak. Ve Filistin toprakları cebren İsrail’e katılmak suretiyle Filistin-İsrail sorunu “çözülecek”.

Asrın Anlaşması olarak sızan metnin nihai metin olduğu tartışılır. Fakat Netanyahu-ABD yaklaşımını bire bir yansıtmakta. İsrail’in çözümden anladığı, işgali kemaline erdirmek bunun önündeki Filistinli engelleri ABD’nin yardımıyla ortadan cebren kaldırmak. Son Gazze saldırısından sonra ortaya çıkan ateşkes kimseyi yanıltmasın. İsrail içinde bir kamu diplomasisi ve meşruiyet aracı olarak kodladıkları Eurovision sonrasında Gazze’ye yönelik bir etnik temizlik yapmak için büyük bir kamuoyu oluşturuluyor. Mezkur anlaşmanın maddeleri incelendiğinde, İsrail’in Filistin’e kabul edemeyeceği bir teklif sunmak suretiyle Filistinlilere yönelik yeni dalga bir etnik temizlik için başta ABD olmak üzere bazı Arap devletlerinin olurunu ve hatta ABD’nin askeri yardımını celp etmeye çalıştığı görülür. Teklif değil bir dayatma olan “anlaşmayla”, Filistinlilerin tasfiyesi yolundaki engeller askeri ve ekonomik metotlarla kaldırılmaya çalışılacak.

Türkiye’ye yönelik son aylarda ekonomi, dış ve iç politika ve güvenlik alanlarında artan baskıyı, “Asrın Anlaşmasına” giden yoldaki caydırıcılık amacı taşıyan işaretler olarak okumayı deneyin.

<p>Çevresinde kaçak kazı yapılarak çukurların bırakıldığı 196 yıllık su bendinin uğradığı tahribat h

196 yıllık mirası böyle talan ettiler

Gazze'ye uçaklarla insani yardım bırakıldı

BİM'de bu Salı neler var? BİM 5 Mart 2024 aktüel ürünler kataloğu

Tanzanya'da 3 Mart Dünya Yaban Hayatı Günü