• $16,1002
  • €17,2907
  • 964.817
  • 2375
29 Aralık 2014 Pazartesi

Başbakan’la bir hafta sonunda devr-i âlem

Konya, Hatay ve Gaziantep, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yoğun programının geçen hafta sonundaki ayaklarıydı. Hafta içini mutat programlarıyla geçiren Başbakan, 15 Şubat’a kadar hafta sonlarını il kongrelerine katılmak için Ankara dışında geçiriyor. Bu haftaki üç il birçok açıdan birbirinden önemli.

Konya, “Davutoğlu Ahmet Hoca” memleketi. Son 6 içerisinde bu ikinci gelişim Konya’ya. Her ikisinde de Konya’nın Başbakan’a muazzam ilgisiyle karşılaşıyoruz. Şehir ve insan mükemmel bir senkronizasyon yakalamış. Rahatlıkla anlaşılıyor ki Konya’nın desteği, Başbakan’ın en büyük psikolojik desteklerinden birisi. Nüfusa oranlama yapılırsa kongre katılım oranının en yüksek olduğu şehirlerden birisiydi Konya. Katılımcılar güzel bir sürprizle de karşılaştılar. Hamas Lideri Halid Meşal de Konya’da kongredeydi. Bilen bilir 1980’de Konya’daki Kudüs yürüyüşünü 80 darbecileri bir bahane olarak kullanmıştı. Meşal de o günlerde Filistin halkına destek çıkan Konya’ya şükranlarını sundu konuşması boyunca. Hatırlayacaksınız daha önce de AK Parti’nin kurultayına katılmıştı. Şimdi ise Başbakan’ın özel davetlisi olarak Konya’da. Bence Arap dünyasının en iyi siyaset pratisyenidir Meşal. Filistin’de İsrail işgali sona erip gerekli şartlar oluştuğunda AK Parti’nin Konya’da gözlemlediği organizasyonel tecrübesinden fazlasıyla istifade edecek. Bu sebepten kongreyi “alıcı gözüyle” izlediğini fark ettim.

Davutoğlu Hatay’da

Programdaki ikinci il Hatay’dı. O da benim Hatay’ım, memleketim, doğduğum ve doyduğum şehir. Dünyada eşi benzerine nadir rastlanan kültürel ve tarihi zenginliğiyle Başbakan Davutoğlu’nun Konya’dan sonra kendisini bulduğu Hatay. Başbakan “şehir” kavramını konuşmalarında ve analizlerinde sık kullanır. Şehir insanının üzerine siner. İnsanı da içerisindeki ilişkiler bütününü de belirler, şekillendirir. Hatay da insanının üzerine sinen şehirlerdendir. Bu özelliğiyle Başbakan Davutoğlu’nun üzerine saatlerce ders verebileceği, tarihinden felsefesine kadar derinliklerine inebileceği bir şehir. Bir medeniyet başkenti olan Hatay’da bu sebepten Başbakan kendisini fazlasıyla evinde hissetmiş görünüyordu. Bunda salonu dolduran AK Partililerin özellikle de AK Gençlik’in bayağı katkısı oldu. Hatay’la Başbakan’ın kanı uyuşmuş; kongre bunu gösterdi.
AK Parti son yerel seçimlerde Hatay’da büyük şehiri kıl payı kaybetti. Kazanan da bir önceki AK Partili belediye başkanıydı. Fakat Hatay’ın 15 ilçesinden 11’inin belediyesini AK Parti kazandı ki bu bir rekordu. En önemli sonuçlardan birisi de İskenderun’u kazanması oldu. Haziran 2015 seçimlerinde Hatay’a iyice asılacaktır AK Parti. Çünkü Başbakan Hatay’a sadece Türkiye için değil bölge için çok önem veriyor ve üstüne basa basa Hatay’ın harmonisinden tüm bölgenin dersler çıkarmasını istiyor.

Son durak Gaziantep

Üçüncü ve son durak Gaziantep. Hatay, Kilis ve Urfa ile birlikte Suriyeli sığınmacıların sorumluluğunu en fazla omuzlayan illerden birisi. Gaziantep aynı zamanda yerli ve yabancı yardım kuruluşlarının da merkezine dönüşen bir il. Bu sebepten Güneydoğu’nun sanayi ve ticaret merkezlerinden birisi olmasının yanında Suriye meselesine ilişkin konumu nedeniyle de Hatay gibi özel ihtimamın gösterildiğini görüyoruz.
Gaziantep’te de diğer iki şehir gibi Yeni Türkiye vizyonundan bahseden Davutoğlu, çözüm sürecinden Suriye meselesine kadar birçok konuda katılımcılardan ve görüştüğü sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden görüş aldı. Hem Hatay’da hem de Gaziantep’te STK temsilcileriyle buluşmasında masalardaki kompozisyon önemliydi.
Başbakan Davutoğlu bu hafta sonu aynı zamanda teşekkür kongreleri yaptı. Kendisini güçlü bir şekilde destekleyen Konya halkına, bu desteğe ek olarak Suriyelilere kucak açan Hatay ve Gaziantep halklarına kongre vesilesiyle şükranlarını sundu.

<p>Başkan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Kabine Toplantısı'nın ardından millete seslendi.

'ABD'nin teröre yapmış olduğu destek kök salmadan bir an önce yıkılmalı!'

Vahşi doğanın en acımasız canlıları! İşte korkutucu özellikleri

NASA tarih verdi! Dünya'ya doğru hızla yaklaşıyor

Sadece ormandaki malzemeleri kullanarak yaptı! Her anını kaydetti