• $33,0726
  • €36,1882
  • 2609.4
  • 11139.5
26 Temmuz 2019 Cuma

ABD'nin müttefiklik imtihanı

ABD ile Suriye konusunda uzun süredir müzakereler devam ediyor. Türkiye’nin beklentisi oldukça açık: ABD’nin PKK ile angajmanını sonlandırması, Suriye’nin kuzeydoğusunda derin bir güvenli bölge oluşturulması ve PKK’ya verdiği başta ağır silahlar olmak üzere askeri ekipmanların toplanması. Bu bölgeye dair müzakerelerin ABD ile yapılmasının sebebi ise malum aynı zamanda ironik: ABD’nin senelerdir bu bölgedeki PKK yapılanmasına destek vermesi. Yani Türkiye ABD’den ekstra bir talepte bulunmuyor; aksine şimdiye kadar ısrarla devam ettiği yanlışı sonlandırmasını istiyor.

Hatırlanacaktır ABD Başkanı Trump aylar önce ABD askerinin çekilmesi ve güvenli bölge kurulması yönünde bir açıklama yapmıştı. O günden bugüne Amerika bürokrasisi bu vaatlerin yerine getirilmemesi ya da ABD’nin müttefiklik hukuku içerisinde yapması gerekenleri yapmaması için canhıraş bir çalışma içerisinde. ABD’de bir kesim PKK ile son birkaç senedir girilen angajmanı, ömrü on yıllara yayılan NATO müttefikliğine değişir bir yaklaşım içerisinde neredeyse. Bu sığ yaklaşımlar daha önce Zeytin Dalı Harekatı’nda olduğu gibi vakit kazanma ve hedef saptırma amacını taşıyan ön alıcı hamleler şeklinde tezahür ediyor.

***

Defalarca altının çizildiği gibi Türkiye’nin bu bölgeye yönelik tasarrufu bir gereksinimden ibaret. Yukarıda sıralanan beklentiler bir pazarlık konusu değil; zira milli güvenliğin pazarlığı olmaz. Aslında müzakere edilen konu, bu bölgede kalıcı istikrarın sağlanmasının Türkiye-ABD ilişkilerindeki birtakım düğümlerin çözülmesi için bir çıkış noktası yapılıp yapılamayacağı. Yani Türkiye, ABD’nin müttefik olarak üstüne düşeni yapmasını, Türkiye ile çalışıp birlikte bu bölgeyi terörden arındırmasını bekliyor. Aksi takdirde zaten askeri yığınakların da işaret ettiği gibi, kendi güvenliği için inisiyatif alma kararlılığı ve kapasitesine de sahip.

Hal böyleyken ABD’nin hala Türkiye’nin güvenlik ihtiyaçlarını karşılamaktan uzak tekliflerle masaya geliyor olması ABD tarafındaki stratejik sığlığı göstermekte. Bu durumda tıpkı Zeytin Dalı’nda olduğu gibi Türkiye kendi göbek bağını kendisi kesecek, bu bölgeyi terörden kendi imkanlarıyla arındıracak. ABD ise sonucu değiştiremediği gibi müttefiklik dersinde bir kez daha sınıfta kalacak.

<p>Trump'ı 'kaçak göçmenler' kurtardı...</p><p>Yasa dışı göçmenlerle ilgili tabloyu okumak için başı

Trump'a suikast girişimi neden öngörülemedi?

Üniversite tercihi yapacaklar dikkat! İşte en çok para kazandıran meslekler

Kıbrıs Barış Harekatı'nın az bilinen fotoğrafları! İlk kez göreceksiniz

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (18 Temmuz 2024)