• $15,9447
  • €16,7986
  • 933.002
  • 2393.61
27 Mayıs 2019 Pazartesi

ABD'nin dış politik baskı metotları

Trump Yönetimi pazarlığı yüksekten ve güçlü bir pozisyondan yapmayı seviyor. Bu güçlü pozisyona sahip olmak için ise iki temel metot izliyor. Birincisi, ekonomi kartını kullanarak dış politikasını aynı zamanda iç politikasını hizaya getirmek istediği aktörün üzerinde elindeki tüm ekonomik imkanlarını kullanarak baskı kuruyor. Somut olarak ekonomik yaptırımlar ya da gümrük vergisi uygulamaları olarak karşımıza çıkmakta bu metot.

Çin’e karşı adımları tabii ki bu uygulamanın en çarpıcı örneklerinden birisi. Çin yapımı cep telefonlarına yüklenebilecek aplikasyonlara ve işletim sistemine kadar müdahalelerde bulunan ABD, ticaret savaşlarında Çin’in ABD’nin talep ettiği noktaya gelmesine uğraşıyor. Hatırlayacaksınız Türk-Amerikan ilişkilerindeki gerginliğin zirve yaptığı günlerde ABD yine ekonomi kartına sarılmış, belki de hâlâ devam eden yollarla Türkiye’nin üzerinde bir kur baskısı oluşturmuştu. Trump’ın Twitter’da yaptığı açıklamalar aslında Türkiye’de açıklanan yeni ekonomi yol haritasını hedef almakta ve bir baskı aracı olarak ekonominin etkisini yitirmemesi amacını taşımaktaydı.

İkinci metot olarak ise klasik olanı yani askeri tırmanış ve güvenlikçi söylemin dozunu artırmayı kullanmakta. Doğrudan ekonomi ile vuramayacağı ya da şimdiye kadar zaten yeterince vurduğundan dolayı bu metodun nispeten etkisini yitirdiği durumlarda, doğrudan askeri söylemle bir caydırıcılık oluşturmaya çalışmakta. Askeri tırmanış kartının öncelikli hedefi, en başta da dile getirildiği gibi karşı tarafın pazarlık elini kırmak ve ABD’nin maksimalist taleplerine boyun eğmesini sağlamak. Fakat daha önce Irak’ın işgalinde de görüldüğü gibi bu askeri tırmanış bazen gerçekten de askeri metotlarla karşı tarafı hizaya getirme amacını taşıyor.

Şimdi ise her iki metodu İran üzerinde etkili bir şekilde kullanmaya çalışıyor. Bir taraftan senelerdir devam eden ve Obama’nın kısmi olarak ara verdiği ekonomik yaptırımları genişleterek uygulamaya koyuyor. Bunun etkileri elbet İran’da görülüyor. Diğer taraftan ise bölgedeki askeri varlığını artırma, İran’a mücavir ülkelerle askeri işbirliğini artırma ve hatta tüm eleştirilere rağmen Kongre’yi by-pass edip İran üzerinden Suudi Arabistan ve BAE’ye (Ürdün de var listede) silah satışlarını onaylama yolunu izliyor.

ABD’nin tüm rasyonalitesini bozan İsrail dinamiği devreye girmezse, ABD’nin asıl istediği bu metotların İran’ı normalde kabul etmeyeceği bir anlaşmayı imzalamaya ikna etmesi. İsrail dinamiği devreye girerse maalesef Irak’ı mumla arayacağımız bir kaos ve yıkım bölgeyi bekliyor.

<p class='MsoNormal'>Sakarya Üniversitesi, Üniversiteler içiresinde düzenlenen  'Bahar Festivali' et

Bahar Festivalinin Yeni Adı: SAÜFEST

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister