• $13,3573
  • €15,2122
  • 762.728
  • 1865.04
6 Ocak 2014 Pazartesi

17 Aralık ve aslan çukuru

Geçenlerde Zaman’da Ahmet Turan Alkan, içerisinde Danyal Peygamber’in de geçtiği ve en hafif ifadeyle “uyarı” niteliğinde Tevrat’tan bir hikayeyi 17 Aralık operasyonu bağlamında anlatmış. Alkan, duvarda yazılan “Mene, tekel, ufarsin” şeklindeki üç kelimeden ikisini Danyal Peygamber’in nasıl tercüme ettiğini şöyle yazmış: “Sayılı günleriniz sona erdi” ve “terazide tartıldınız ve eksik bulundunuz”. Sonuncusu olan “Ülken bölündü ve Farslara verildi”yi ise telaffuz etmeyip “hafazanallah” diyerek bitirmiş.
Hikayede Farsların geçmesi “çalışılmış hareket” midir bilmem. Alkan’ın çevresindeki Fars-İran obsesyonunu düşününce hareketin çalışılmış olabileceğini düşünmeden edemiyoruz. Ama asıl önemli nokta orası değil. Ahmet Taşgetiren, geçen hafta hikayedeki asıl arıza olan Belşassar’dan hareketle üstü kapalı Erdoğan göndermelerine değinmişti.
Mesleki deformasyon olsa gerek. Tevrat’tan bir hikaye duyunca aklıma yine Tevrat’tan başka birçok hikaye geliyor. Hazır Danyal Peygamber’den konu açılmışken Tevrat’tan bir hikaye de ben anlatayım.

Güdümlü adalet!
Pers İmparatoru Darius bütün ülkeyi yönetecek yüz yirmi tane satrap (vali) atar. Satrapları kontrol etmesi için de Danyal Peygamber’in de dahil olduğu üç bakan atar. Satrap’lar olağanüstü karizması ve etkin kişiliği sebebiyle Hz. Danyal’dan kurtulma planları yaparlar, fakat onu suçlayacak bir malzeme bulamazlar. Bunun üzerine bir yasa hazırlarlar, Darius’a gidip yasayı onaylamasını isterler ve onaylatırlar. Yasaya göre “her kim otuz gün içinde Darius’tan başka bir insana veya ilaha dua ederse, aslan çukuruna atılacaktır.”
Hz. Danyal ise her zaman yaptığı gibi odasına gider, Allah’a secde edip hamd ve senâda bulunur. Ona tuzak kuran valiler Hz. Danyal’ın odasına gittiklerinde onu ibadet ederken bulurlar. Hemen koşup Darius’a “Danyal senin çıkardığın yasayı saymıyor” diyerek Hz. Danyal’ı jurnallerler. Kral istemeyerek olsa da Hz. Danyal’i aslan çukuruna atmalarını emreder. Danyal’i aslan çukuruna atıp çukurun ağzını mühürlerler.
Ertesi sabah çukurun başına geldiklerinde Darius seslenir:
“Ey Danyal, kulluk ettiğin Tanrı seni aslanlardan kurtarabildi mi?”
Danyal cevap verir:
“Tanrım meleğini gönderip aslanların ağzını kapadı. Beni incitmediler. Çünkü Tanrı’nın önünde suçsuz bulundum. Sana karşı da ey kral, hiçbir yanlışlık yapmadım.”

Allah bes!
Aslanlar Hz. Danyal’e hiçbir zarar vermemiştir. Çünkü O, Allah’a güvenmiştir. Bunun üzerine Darius, Daniel’i haksız yere suçlayan ve bu komployu hazırlayan satrapları aslan çukuruna atar ve Satraplar kaçınılmaz son ile karşılaşırlar.
Şimdi bu hikayeden hareketle kimsenin akıbeti hakkında yorum yapmıyorum. Bugünlerde moda olan “şuna hazır olun”, “acı bir son yaklaşıyor”, “şu olursa şaşırmayın” tarzı müneccimlik içeren ifadeler benim insani melekelerimi aşıyor. Bu tarz çakma Nostradamusluk’tan o kadar tiksindim ki Ahmet Kaya’nın pek sevdiğim “Yakarım Geceleri” şarkısını bile uğursuz kehanetler içerdiği için dinlemez oldum.
Bu sebepten mütevazı ilerleyip hikayeden sadece bir noktaya değineceğim. Tarih boyunca kilit noktaları işgal eden arkadaşlar, şekerle kapladıkları asıl gündemlerini gizlemek için binbir türlü dalavereye başvurmuşlar. Acı olan yukarıdaki hikayede olduğu gibi bu arkadaşların, kendi gündemlerini dayatmak için hukuku veya yasaları bahane etmekten geri durmamaları. En tehlikelisi ise birden Justitia (Adalet Tanrıçası) kesilen bu arkadaşların, aslında halkın adalet duygusunu derinden zedelemekte olmalarıdır.
Hikayemiz Allah’ın önünde suçsuz olan Hz. Danyal için iyi biter. Aslan’ın çukurundan yara almadan çıkan Hz. Danyal, Darius ve Cyrus dönemlerinde başarıya ulaşır, işleri rast gider...

<p> </p>

Ali Babacan casusluktan tutuklanan Metin Gürcan'ı nasıl savundu?

Acai üzümünün faydaları nedir? Nasıl tüketilir?

Harran Sarayı'nın 9 asırlık salonu gün yüzüne çıkarıldı

2. el dükkanından aldı servet sahibi oldu