• $13,4483
  • €15,2839
  • 794.86
  • 2011.16
5 Ağustos 2011 Cuma

Federasyonun garip kararı

Çok iyi hatırlanacak, Uyuşmazlık Çözüm Kurulu'nun yapısı 29.06.2011 tarihli Türkiye Futbol Federasyonu'nun Genel Kurulu'nda değiştirildi. Niçin değiştirildiğini hala anlamış değilim. Öyle kolay kolay anlamayan insanlardan da değilim. Ama enine boyuna araştırıyorum, bu konuyla ilgili kişileri buluyorum ve onlarla tartışıyoruz.
Yeni yapılanmada Futbol Federasyonu 100 kişilik bir hakem heyetine görev verecek ve 10 kuruluş 10'ar tane hakem listesi hazırlayıp Futbol Federasyonu'na gönderecek. Şimdi biraz gerilere gidelim. Birden bire yok edilen Uyuşmazlık Çözüm Kurulu, fevkalade görev yapıyordu. Ama şimdi Uyuşmazlık Çözüm Kurulu'na değişik görev vermişler. Uyuşmazlık Çözüm Kurulu'nun kuruluşuna bir bakın.
Hukuk Usulü Mahkemeleri; Kanunun hakem tayini usulüne uygun olarak seçilecek hakem veya hakem tayininden oluşur. Ancak hakemlerin yönetim kurulu tarafından oluşturulan en az 100 kişilik listeden seçilmesi zorunludur. Yani siz hakem seçileceksiniz ve evinizde bekleyeceksiniz. 'Beni ne zaman Türkiye Futbol Federasyonu herhangi bir konuda yorum yapmam için seçecek' diye. Güler misin ağlar mısın?
Türkiye Futbol Federasyonu bu kişiyi 100 kişilik listeden seçmek zorundadır. Bakın bu liste kimlerden oluşuyor.
DİKKATLE OKUYUN
a) Süper Lig Kulüpleri Vakfı
b) Tüzel kişiliğe sahip 1. Lig, 2. Lig ve 3. Lig Kulüp Birlikleri
c) Profesyonel Futbolcular Derneği
d) Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği
e) Barolar
f) Üniversitelerin Hukuk Fakülteleri tarafından gösterilecek hakem adayları arasından oluşturulur.
Hakemlerin en az 5 yıllık mesleki deneyime sahip hukukçu olmaları zorunludur.
Efendim, bu yazdıklarım ana statünün 55. maddesi.
Şimdi gelelim madde 56'ya.

1-
Kulüpler, futbolcular, teknik direktörler, antrenörler, futbolcu temsilcileri, sağlık personelleri ve müsabaka organizatörleri aralarındaki futbolla ilgili her türlü sözleşmeden doğan ihtilafların çözümü için Uyuşmazlık Çözüm Kurulu'nun yetkisini kabul edip etmemekte serbesttirler. Uyuşmazlık Çözüm Kurulu'nun yetkili olabilmesi için tarafların ihtilafın çıkmasından sonra kurulun yetkisini yazılı olarak kabul etmeleri şarttır.

2- Sportif cezalarda yetiştirme tazminatlarına ilişkin ihtilaflar münhasıran Uyuşmazlık Çözüm Kurulu önünde çözülür. Kararlara Tahkim Kurulu'na itiraz edilir.

3- Uyuşmazlık Çözüm Kurulu'nun ihtiyari heyeti olarak verdiği kararlara karşı Türkiye Futbol Federasyonu'nun kuruluş ve görevleri hakkında kanun ve hukuk usulleri mahkemeleri kanunu çerçevesinde yargı yoluna başvurabilir.

4- Uyuşmazlık 100 kişiden kurulu Çözüm Kurulu'nun çalışma usul ve esaslarına ilişkin hususlar yönetim kurulu tarafından hazırlanan talimatla belirlenir.
Yazımı lütfen dikkatle okuyun ve Uyuşmazlık Çözüm Kurulu'nun 100 kişiden oluşmasından dolayı hayaller içinde kaybolduğunu göreceksiniz.
Sevgilerimle.

<p>Çok şanslı biri olduğunu söyleyen Bülent  Serttaş, 'sahnelerden çok para kazanıyor ve kazandırıyo

Gayrimenkul zengini Bülent Serttaş'ın duası: Rabbim çok para verme!

İstanbul'da bordo-mavi fırtına!

Beyaz örtü her yeri sardı! İşte Türkiye'den kar manzaraları

Piton ve timsahın ölümcül mücadelesi! Görenler dehşete kapıldı