• $13,7152
  • €15,571
  • 786.11
  • 1910.41
10 Ocak 2016 Pazar

YGS başvuruları başladı

Ülkemizde üniversiteye geçişin maalesef halen tek yolu olan sınavlara başvurular başladı. 1 martta yapılacak YGS başvuruları başladı. Ama bazı değişiklikler var, gerçi bu değişiklikler önceden belliydi ama bizim millet olarak son dakikacılığımız yine kendini gösterdi ve herkes sanki ilk kez duyuyormuş gibi değişiklikleri ah vah ile karşıladı.

Öncelikle meslek liselilerle ilgili değişimlere değinmek istiyorum. Bu değişiklik OBP sisteminin değiştiği yıldan itibaren belliydi ve yapılmalıydı. Eski sistemde AOBP denen okul ortalamasının etkisi kaldırılınca her öğrencinin sadece bireysel başarısı esasına göre ek puan aldığı sistemde bazı okulların başarı endeksli ayrıcalığı kaldırılmış oldu. Yani fen liseleri, anadolu liseleri öğrencileri sadece grup başarısına bağlı avantajlı iken bu kaldırıldı hal böyle olunca meslek liselerine avantaj sağlayan lisans programları ek puanları da kaldırılmalıydı ve öyle de oldu. şimdi yeni durumda her öğrenci lisans programları için aynı şartlara sahip durumda. Meslek liseleri bana itiraz edebililer “ama bize akademik olarak öbür okulları gibi ders görmüyoruz onlarla nasıl rekabet edelim” diyebilirler. Haklısınız ama sınav zaten yapısı açısından öğrencileri sadece akademik olarak değerlendiren bir sistem adaleti sınav dışında aramanız onun yapısına aykırı. Yani sınav kalkmadan adalet aramanız zaten pek olası değil, sınav olmasaydı sizleri yeteneğinize göre seçen bir sistem olsaydı sanırım avantajlı olurdunuz.

Bir diğer değişiklik bilim ile uğraşan çocukların ek puanlarının kaldırılması; bu konuda sayın YÖK başkanının çok çalıştığını biliyorum. Bu sorun MEB ile TUBİTAK arasında bir sorun olmasına rağmen YÖK başkanı bizzat olaya müdahele edip bu konuda bir yazsa teklifinin bilim ve teknoloji bakanlığının desteği ile meclise göndermiş durumda yani sınava kadar bu durum değişir. Bu konuda bilim ile uğraşan öğrenciler lütfen sakin olun sizin haksızlığa uğramayacağınızı garanti edebilirim.

Bu tasarının içinde meslek liseleri de var ama bu iyi mi kötü mü karar sizin; meslek liselerin sınavsız geçiş hakkı kaldırılıp yerine ek puan uygulaması getirilecek. Bu karar bazı yönleri ile doğrı bazı yönleri ile yanlış. Hatırlar mısınız bilemiyorum ama sınavsız geçiş ilk getirildiğinde amaç meslek liselerinin gelişmesi idi. Ama geldiğimiz noktoda meslek liselerinin gelişmemesi biryana MYO’ları da bitirmiş durumda. Mesleki eğitim maalesef memleketin sorunu olmaya devam ediyor. Bu konuda yapılacak asıl şeyin, meslek liselerini mesleki eğitime ihtiyaç duyan ticaret ve sanayi odalarına teslim etmektir. Neyse konumuz bu değil, meslek liselerine ek puan verilmesi hiçbir şeyi değiştirmeyecektir.

Bunun dışında hep söylediğim gibi bu ülkede merkezi sınavlar toplumun önüne hep çözüm gibi konulmuş, eğitim reformaları sınavlarla boğulmuş ve kısırlaştırılmış. İlkokul ve ortaokulları lise giriş sınavına, liseleri üniversite sınavına esir edilmiştir. Bütün beklentiler sınav yüklenmiş, bütün kişisel ve ülke geleceği sınava yüklenmiş durumda, sanki sınavda başarılı olunca hem ülke hem de gençler kurtulacak. Peki soralım size 50 yılda ne değişti, bu kadar sınav , bu kadar birinci, bu kadar derece yapan iyi de memlekette ne değişti. Peki hiç düşündünüz mü? Bu sınavlar asıl yatırım yapmamız gereken çan eğrisinin sağ tarafındaki çocukları yok etmiyor mu? Marka yaratcak, buluş yapacak, fark yaratacak gençleri yok etmiyor muyuz? Peki bu sınav olmasaydı üniversitelere gelişmiş ülkelerde olduğu gibi sınavla değii de yetenek, kişisel özellikler ile girilseydi. Liselerde ki öğrenciler test çözmek yerine proje yapar, bilimle uğraşır, farklılaşmaya çalışırdı. Oysa sınav onları tek yapıyor benzer yapıyor. Gelin bu işten vazgeçelim çocuklarımızı kişisel özelliklere göre değerlendirelim.

Sonuç mu? Bütün gençlere sınavda şimdiden başarı diliyorum. Ama bilsinlerki sınav sadece giriş yöntemidir. Sakın ona yaslanıp hayatta başarının bu yolla geleceğini sanmayın yoksa sizden önceki milyonlar gibi siz de yanılırsınız.

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

Güvenlik güçleri teröristlere göz açtırmıyor!

Keykubadiye Sarayı'ndaki kazılarda ortaya çıktı! 1220'li yıllarda yapıldı

2021'in en etkili kadınları seçildi! İşte listede yer alan isimler