• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
25 Temmuz 2010 Pazar

Yanınızda kim var

 Bir milyona yakın öğrenci tercih yapıyor bu günlerde; hepsinin aklında bölümler, üniversiteler, meslekler cirit atıyor. Birçok eğitimci de onlara yardımcı olmaya çalışıyor. Bir tercih ofisine gittim bugün, durdum uzaktan seyrettim. Annelerin, babaların ve çocuklann yüzlerine baktım. Hepsinin yüz ifadesi birbirinden farklı; buradan da anladım beklenti de farklı. Masalara yaklaşıp biraz kulak misafiri oldum konuşulanlara. Konuşan hep anne babalar, asıl konuşması gerekenler suskun, nedeni basit hem kafalan karışık hem de uzun yıllar bu konuda hem düşünememişler hem de düşündürülmemişler. Kimse onlara on iki yıl boyunca bu konularda bir şey yapmamış. Üniversite nedir? Meslek nedir? Sen kimsin? Neleri yaparsan mutlu ve başanlı olursun? Geleceğin meslekleri nelerdir?
Bu soruları ne sorabilmişler ne de birilerinden bu konuda destek alabilmişler. Sadece 8-10 ay gibi kısa bir süre gittikleri dershanelerinden yardım istiyorlar. Sanki gözleri şunu soruyor "okulda bana bağıran müdürüm, kapısını kapatıp oturan rehber öğretmenim neredesiniz.
En zor anımda neden yanımda değilsiniz", r Gazeteleri, televizyonlan açıyorlar birtakım uzmanlar hep aynı şeyleri söylüyorlar "Gençler, ilgi ve yeteneklerinize göre meslek ve üniversite seçin". "Peki bu ilgi ve yetenek dediğiniz şey bir yerde mi satılıyor, birisi mi dağıtıyor bunu tanımak bu kadar kolaysa neden siz on iki yıl boyunca bu konuda bana yardım etmediniz. Sizin on iki yılda yapamadığınızı ben on beş günde nasıl yapayım ki?" diyor gençler. Evet, sayın okul müdürleri sayın okul rehber öğretmenleri neredesiniz. Ne zaman öğrencilerinize yardımcı olmayı düşünüyorsunuz yeri geldiğinde etik etik diye bağınyorsunuz peki mesleki etik size öğrencilerinize en zor zamanında yardım edin demiyor mu? Tabii bunu söylerken çok iyi bildiğim her zaman koşulsuz şartsız imkânsızlıklara rağmen öğrencilerine yardımcı olan rehber öğretmenlerimi ayrı tutuyorum.
Neyse sevgili gençler, hepinizi tanıma şansım keşke olsaydı. Ama mümkün değil ben elimden geldiğince size yardımcı oluyorum. Ama şunu bilin ki hep yanınızda olmaya devam edeceğim.
Peki genel olarak ne yapmalısınız. Birincisi bölüm değil üniversite seçerek başlayın işe, üniversite seçerken en önemli kriteriniz yabancı dil eğitimi, yurtdışı bağlantıları, sizi iş yaşamı ile tanıştırması ve en önemlisi size zaman ayıracak üniversiteyi seçin. Şunu unutmayın artık üniversite içinde hareket etme şansınız çok fazla bölüm değiştirme, yatay geçiş, çift anadal, ders, alan bunların hepsi mümkün ama üniversite değiştirmeniz çok zor. Şunu da unutmayın lisede size zaman ayırmayanlar üniversitede hiç ayırmazlar. Bunu da atlamayın...

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak